Zapalenie mięśnia sercowego najczęściej jest skutkiem przebytych infekcji wirusowych lub bakteryjnych, np. grypy lub anginy ropnej. Nieleczony stan zapalny może również rozprzestrzenić się na osierdzie i doprowadzić do zgonu pacjenta. Zbyt późno podjęte leczenie, gdy choroba znajduje się w zaawansowanym stadium może spowodować trwałe uszkodzenia w tkankach mięśnia sercowego i doprowadzić do niewydolności krążenia. Dlatego ważna jest szybka diagnoza i podjęcie leczenia. Jak rozpoznać wczesne objawy zapalenia mięśnia sercowego i jakie leczenie jest stosowane?
Zapalenie mięśnia sercowego – przyczyny
Spis treści:
Zapalenie mięśnia sercowego może mieć wiele przyczyn. Począwszy od przebytych infekcji bakteryjnych lub wirusowych, jak i nieinfekcyjnych.
Zapalenie mięśnia sercowego – infekcyjne przyczyny
Pierwszą przyczyną są infekcje wirusowe, które były bagatelizowane przez pacjenta. Do najczęściej występujących należy grypa lub wirusowe zapalenie oskrzeli. Pacjenci często nie rozpoczynają leczenia, dopóki wirusy nie wywołają znacznych objawów choroby. To powoduje, że stan choroby rozprzestrzenia się po całym organizmie.
To jednak nie wszystko ponieważ zapalenie mięśnia sercowego może spowodować także stan zapalny wywołany: wirusem ospy wietrznej, półpaśca, różyczki, wirusem Polio lub zapaleniem wątroby typu C (HCV). Należy pamiętać, żeby nie przeciążać organizmu w trakcie infekcji wirusowej, bo to przedłuża proces zdrowienia i stwarza duże ryzyko powikłań zdrowotnych w przyszłości.
Kolejną przyczyną zapalenia mięśnia sercowego są bakterie, które infekują organizm wskutek lekceważenia choroby. Najczęściej powikłania sercowe powodują bakterie paciorkowca, gronkowca i Borrelia burgdorferi. Stan zapalny serca często jest powikłaniem nieleczonej anginy ropnej, która powoduje ropnie w przełyku i tym samym zakaża cały organizm.
Wielu pacjentów próbuje leczyć się na własną rękę stosując środki na ból gardła, jednak takie postępowanie wydłuża czas leczenia. Warto wiedzieć, że niektóre środki bez recepty mogą sprzyjać rozwojowi bakterii podczas anginy ropnej, dlatego należy udać się do lekarza, który zastosuje skuteczne środki zwalczające bakterie.
Zapalenie mięśnia sercowego w rzadkich przypadkach wywołane jest grzybami Candida lub Aspergillus, które pojawiają się wraz z silnym zakwaszeniem organizmu.
Zapalenie mięśnia sercowego – nieinfekcyjne przyczyny
Stan zapalny serca może być spowodowany długotrwałym przyjmowaniem niektórych leków, np. antybiotyków, przeciwgruźliczych lub przeciwpadaczkowych. Najczęściej dochodzi do niego, gdy pacjenci przyjmują je w niewłaściwy sposób lub próbują leczyć się na własną rękę. W rzadkich przypadkach stan zapalny wywołany jest przy zatruciu ciężkimi metalami, które mogą znajdować się m.in. w lekach pochodzących z czarnego rynku.
Zapalenie mięśnia sercowego – objawy
Zapalenie mięśnia sercowego może mieć niemalże bezobjawowy przebieg, a u niektórych pacjentów może spowodować niemożność funkcjonowania. Objawy zależą od stanu organizmu i do najczęściej występujących należą:
- zaburzenia rytmu serca, podobnie jak przy arytmii
- ból i pieczenie z lewej strony klatki piersiowej
- szybkie męczenie się przy niewielkim wysiłku
- tzw. zatykanie w klatce piersiowej
- w zaawansowanym stadium może pojawić się opuchlizna łyd i stóp
- bóle stawów lub w miejscach przebytych urazów
Zapalenie mięśnia sercowego – leczenie
Leczenie zapalenia mięśnia sercowego dzielimy na objawowe i przyczynowe. Niemniej jednak, jeśli dojdzie do stanu zapalnego to należy jak najszybciej rozpocząć kurację. W przeciwnym razie może dojść do całkowitego zatrzymania akcji serca. Podczas leczenia objawowego pacjent jest hospitalizowany, aby zmniejszyć ryzyko kolejnej infekcji, która mogłaby być zabójcza.
Poza tym, serce chorego jest monitorowane za pomocą EKG, co pozwala na udzielenie szybkiej pomocy. W razie zaburzeń rytmu serca, pacjent przyjmuje leki o działaniu przeciwarytmicznym. Leczenie przyczynowe zapalenia mięśnia sercowego skupia się na likwidacji przyczyny. Pacjent przyjmuje antybiotyki lub leki przeciwwirusowe, w zależności do przyczyny.