portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

zakwaszenie organizmu objawy

Zakwaszenie organizmu – przyczyny, objawy i leczenie

Zakwaszenie organizmu powstaje wskutek zaburzenia równowagi kwasowo – zasadowej w organizmie. Prawie wszystkie płyny ustrojowe mają odczyn lekko zasadowy, natomiast w przypadku zakwaszenia dominuje odczyn kwaśny. Do sprawdzania poziomu zakwaszenia stosuje się pH krwi, które powinno mieścić się w przedziale  7,35 – 7,45. 

Przekroczone wartości świadczą o zasadowicy, natomiast znacznie niższe wskazują na występowanie kwasicy, która jest groźną chorobą i nieleczona powoduje wiele szkód w organizmie. Jak rozpoznać objawy i jak leczyć zakwaszenie  organizmu?

Zakwaszenie organizmu – objawy

Zakwaszenie organizmu najczęściej jest spowodowane niewłaściwą dietą, która zaburza równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Objawy zakwaszenia mogą być różne w zależności od poziomu, ale do najczęściej występujących należą:

  • zaparcia
  • podwyższony poziom cukru we krwi
  • częste nieżyty żołądka i biegunki
  • osłabienie układu odpornościowego i częste infekcje
  • brak energii i problemy z koncentracją
  • problemy ze stawami i bóle mięśni
  • grzyb Candida w jamie ustnej
  • problemy skórne
  • częste zapalenie pochwy
  • infekcje pęcherza
  • problemy ze wzrokiem
  • w zaawansowanym stadium może dojść do zaburzenia rytmu serca

To najczęściej występujące symptomy zakwaszenia organizmu, dlatego w przypadku ich występowania należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby wykonał odpowiednie badania i zastosował odpowiednie leczenie, bo to pozwoli uniknąć przykrych skutków zdrowotnych.

Zakwaszenie organizmu – badania

Lekarz podejrzewając zakwaszenie organizmu może zlecić kilka badań w celu oceny stopnia zakwaszenia. Najczęściej stosowana jest tzw. gazometria, która polega na pobraniu krwi z tętnicy i ocenie równowagi kwasowo-zasadowej. Badanie musi być wykonane na czczo, bo tylko to pozwala uzyskać wiarygodny wynik. Lekarz zleca też badanie moczu, które ma na celu sprawdzenie stężenia poziomu jonów wodorowych. Im wyższe stężenie, tym silniejsze zakwaszenie organizmu.

Zakwaszenie organizmu – leczenie

Leczenie zakwaszenia organizmu przede wszystkim opiera się na właściwej diecie, która powinna zawierać dużo warzyw i owoców, bo działają alkalizująco i tym samym odkwaszają organizm. Warto pamiętać, żeby owoce spożywać ok. 30 minut przed posiłkiem głównym lub min. 2 godziny po nim, ponieważ krótsze odstępy czasowe powodują fermentację w żołądku i tym samym zwiększają poziom zakwaszenia.

Warto również zrezygnować z napojów gazowanych i nadmiaru produktów białkowych, ale nie tylko. W trakcie odkwaszania warto zredukować w diecie:   mięsa i produkty pochodne, ser i produkty wysoko nabiałowe, ryby oraz jaja i jednocześnie zwiększyć ilość warzyw oraz owoców:  ananas, arbuz, kiwi, daktyle, figi, cukinia, bakłażan, sałaty liściaste, ogórek i pomidor.

Wapń na zakwaszenie organizmu

Warto stosować preparat wapniowy na zakwaszenie organizmu, ponieważ działa alkalizująco. Obecnie w aptekach znajduje się wiele suplementów wapniowych, ale warto stosować taki, który nie zawiera cukru. Znakomicie działają tabletki musujące do przyrządzania napojów. Taka postać wapnia jest najszybciej wchłanialna przez organizm.

Warto pamiętać, że minerał ten ma duży wpływ na sprawność układu kostnego i mięśniowego.  Odkwaszanie z użyciem wapnia należy przeprowadzać co najmniej 2 razy do roku, a w przypadku diety ubogiej w ten minerał można go stosować częściej w formie napoju lub tabletek.

To najbardziej stosowane metody w leczeniu zakwaszenia organizmu. W obecnych czasach każdy organizm jest zakwaszony w mniejszym lub większym stopniu pomimo, że wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, dopóki nie pojawią się silne objawy. Dlatego warto odkwaszanie przeprowadzać co najmniej raz w roku, aby nie dopuścić do przykrych skutków zdrowotnych i trwałych zmian w organizmie.

Podobne artykuły