Nadciśnienie nerkopochodne spowodowane jest chorobą tych narządów i zaburzeniem ich pracy. To z kolei powoduje częściowe zatrzymanie wody w organizmie i wzrost ciśnienia tętniczego, którego wartości znacznie przekraczają 120/80 mm Hg. Nieprawidłowo funkcjonujące nerki powodują kumulację wody i sodu, co objawia się obrzękami, zwłaszcza na dolnych kończynach. Jak rozpoznać objawy i jak przebiega leczenie nadciśnienia nerkopochodnego?
Nadciśnienie nerkopochodne – przyczyny
Spis treści:
Nadciśnienie nerkopochodne może mieć różne przyczyny, ale do najczęściej występujących należą zaburzenia pracy nerek. W wyniku tego dochodzi do problemów z produkcją substancji obkurczających przy jednoczesnym obniżeniu produkcji substancji rozkurczających. Warto wiedzieć, że przewlekła choroba nerek jest spowodowana stanem zapalnym, a także zmianami w postaci torbieli lub guzów.
Kolejną przyczyną nadciśnienia nerkopochodnego mogą być inne przewlekłe choroby, np. cukrzyca lub miażdżyca. Z tego względu leczenie tej choroby przede wszystkim opiera się na dokładnym zbadaniu stanu zdrowia pacjenta oraz poznaniu historii przebytych chorób, które mogą wpływać na niewłaściwą pracę nerek.
Nadciśnienie nerkopochdone – objawy
Nadciśnienie nerkopochodne może mieć różne objawy w zależności od stopnia rozwoju choroby. Najczęściej u pacjentów występują:
- zawroty głowy podczas wstawania
- nudności i wymioty
- omdlenia i problemy ze snem
- pęknięcia naczynek w gałce ocznej wskutek wysokiego ciśnienia tętniczego
- ból w lędźwiowej części pleców i dolnej części brzucha
- w zaawansowanym stadium choroby pojawia się krew w moczu
Nadciśnienie nerek może mieć różne przyczyny i objawy, dlatego diagnozę warto pozostawić lekarzowi.
Nadciśnienie nerkopochodne – leczenie
Leczenie farmakologiczne nadciśnienia nerkopochodnego opiera się przede wszystkim na obniżeniu ciśnienia tętniczego. W celu uniknięcia powikłań typu zawał serca lub udar mózgu pacjenci stosują kilka rodzajów leków hipotensyjnych. Poza tym, ten rodzaj farmaceutyków spowalnia rozwój choroby i tym samym zapobiega powstawaniu trwałych uszkodzeń w czasie.
U pacjentów u których stwierdzono wysokie stężenie soli w organizmie, stosowane są leki moczopędne, które wspomagają wydalanie nadmiaru wody i tym odciążają chore nerki. Warto również wiedzieć, że przyjmowanie takich leków jak inhibitory konwertazy oraz blokery receptora angiotensynowego powoduje zwiększenie stężenia potasu we krwi.
Niestety wiele osób musi je stosować z uwagi na inne choroby przewlekłe. W takim przypadku zalecane jest ograniczenie produktów spożywczych, które zawierają duże stężenie potasu. W kolejnym etapie następuje leczenie stanu chorobowego tych narządów, jako przyczyny. To jednak nie wszystko, ponieważ ważne są działania profilaktyczne, które opierają się na:
- ograniczeniu soli w pożywieniu, ponieważ przyprawa ta zatrzymuje wodę w organizmie i powoduje wzrost ciśnienia
- piciu ok. 2 litrów niegazowanej wody na dobę, aby oczyszczać nerki z toksyn i tym samym usprawnić ich pracę
- ograniczeniu picia dużych ilości kawy i mocnej herbaty, a także alkoholu (wskazane jest tylko piwo w umiarkowanych ilościach)
Nadciśnienie nerkopochodne – powikłania
Nadciśnienie nerkopochodne jest niebezpieczną chorobą, ponieważ nieleczone może nieść za sobą powikłania, które prowadzą do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jednym z nich jest nadciśnienie tętnicze, które powoduje z czasem niedokrwienie mięśnia sercowego i w efekcie zawał lub udar mózgu. To jednak nie wszystko, ponieważ może także dość do uszkodzenia siatkówki oka wskutek wysokiego ciśnienia tętniczego.
Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza i podjęcie leczenia, aby uniknąć groźnych skutków tej przypadłości. W przypadku jakichkolwiek problemów z nerkami należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który wykona badania i w razie potrzeby zastosuje leczenie.