Zapalenie opon mózgowych to niebezpieczna przypadłość, która może stanowić zagrożenie dla życia chorego. Najczęściej pojawia się wskutek infekcji bakteryjnych i wirusowych, np. grypa, angina ropna, itd. Ostatnimi czasy choroba często spowodowana jest odkleszczowym zapaleniem mózgu powstałym w wyniku boreliozy. Nie wolno lekceważyć tego schorzenia, ponieważ może spowodować nieodwracalne zmiany w mózgu i w efekcie np. padaczkę. Dlatego w przypadku rozpoznania objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub wezwać pogotowie. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie zapalenia opon mózgowych?
WARTO POSŁUCHAĆ: włącz wersję audio i poznaj przyczyny, objawy oraz metody leczenia zapalenia opon mózgowych:
Zapalenie opon mózgowych – przyczyny
Spis treści:
Zapalenie opon mózgowych najczęściej spowodowane jest przedostaniem się do mózgu bakterii lub wirusów, które powodują stan zapalny.
Wirusowe zapalenie obejmuje oponę miękką i przestrzeń podpajęczynówkową. Bagatelizowane może spowodować stan zapalny tkanki nerwowej mózgu i rdzenia kręgowego, co stanowi zagrożenie dla życia chorego. Przyczyną wirusowego zapalenia opon mózgowych jest przeniknięcie wirusów do płynu mózgowo – rdzeniowego, np. podczas grypy.
Bakteryjne zapalenie opon mózgowych spowodowane jest bakteriami i występuje o wiele częściej niż zapalenie wirusowe. Bakterie łatwo infekują organizm, a ich zwalczanie jest trudniejsze. Warto wiedzieć, że bakterie zakażają organizm drogą kropelkową, przez co łatwo dochodzi do rozprzestrzeniania się choroby. Przypadłość również stanowi bezpośrednie zagrożenia dla życia pacjenta, zwłaszcza u osób cierpiących na przewlekłe choroby lub dla dzieci.
Zapalenie opon mózgowych – objawy
Objawy zapalenia opon mózgowych mogą być różne i zależą od przyczyny (bakterie lub wirusy). Jednak do ogólnych symptomów choroby należą:
- wysoka temperatura ciała
- wymioty
- wysokie ciśnienie krwi
- sztywnienie karku
- bóle i zawroty głowy
- drgawki, a nawet omdlenia w zaawansowanym stadium choroby
To najczęściej występujące objawy zapalenia opon mózgowych, których nie wolno lekceważyć, ponieważ niesie ono za sobą wiele powikłań.
Zapalenie opon mózgowych – powikłania zdrowotne
Do najczęściej występujących powikłań zapalenia opon mózgowych należą:
- padaczka
- problemy z mową
- problemy ze słuchem
- częściowy paraliż twarzy
- niedowład nóg lub rąk
Choroba jest niebezpieczna z uwagi na powikłania, które za sobą niesie, dlatego warto jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Im prędzej podjęte leczenie, tym szybszy powrót do zdrowia i mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań.
Zapalenie opon mózgowych – leczenie
Leczenie zapalenia opon mózgowych jest dopasowane odpowiednio do przyczyny. Jeśli stan zapalny wystąpił podczas grypy, to leczenie skupia się na łagodzeniu objawów grypowych. I podobnie jest w przypadku chorób spowodowanych zakażeniem bakteriami. Pacjenci przyjmują antybiotyki dopasowane do rodzaju bakterii wywołujących infekcję. Poza tym, stosowane są leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Dzięki temu ryzyko powikłań jest znacznie mniejsze.
Jeśli występuje wysoka temperatura, to pacjent powinien pić dużo wody, aby zapobiegać odwodnieniu organizmu. Woda przyspiesza też wydalanie bakterii i wirusów z organizmu, co umożliwia szybszy powrót do zdrowia oraz zapobiega groźnym powikłaniom. Podczas leczenia pacjent powinien leżeć w łóżku, dzięki czemu organizm szybciej się zregeneruje. W cięższych przypadkach leczenie odbywa się w trakcie hospitalizacji z uwagi na stałe monitorowanie stanu zdrowia pacjenta.
Bez względu na typ, zapalenie opon mózgowych jest niebezpieczną chorobą, ponieważ może powodować uszkodzenie tkanek mózgu, co może skutkować częściowym paraliżem twarzy lub niedowładem kończyn. Dlatego w przypadku wystąpienia objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza, a w cięższych przypadkach wezwać karetkę pogotowia.