Ból jądra może mieć wiele przyczyn, począwszy od niegroźnych, a skończywszy na poważnych chorobach. Jądra to klejnoty męskie, które odpowiadają za produkcję testosteronu i plemników, dzięki czemu pozwalają spłodzić potomstwo i na przetrwanie rodu. Sporadyczny ból nie jest powodem do zmartwień, ale utrzymujący się przez dłuższy czas może być oznaką wielu poważnych chorób. Jakie mogą być przyczyny bólu jądra i o jakiej chorobie mogą świadczyć?
Ból jądra a zapalenie najądrza
Spis treści:
Ból jądra może być spowodowany zapaleniem najądrza w wyniku zakażenia bakteryjnego, grzybiczego lub wirusowego. U niektórych mężczyzn jest skutkiem powikłań po przebytej śwince. Stan zapalny najądrza objawia się najczęściej silnym bólem, zaczerwieniem jednego lub obu jąder, a także obrzękiem worka mosznowego.
Jądra stają się wtedy twarde, co można wyczuć ręką. W zaawansowanym stadium chory cierpi także na wysoką gorączkę, która może sięgać do 40 stopni Celsjusza. Chory ma problemy z oddawaniem moczu z uwagi na obrzęk, który może objąć także cewkę moczową.
Na czym polega leczenie? Przede wszystkim na złagodzeniu objawów. Pacjenci najczęściej przyjmują leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i antybiotyki. Niektórzy chorzy stosują także chłodne okłady jąder w celu złagodzenia bólu i obrzęku. Należy pamiętać, aby przestrzegać zasad ustalonych przez lekarza, ponieważ im dłużej utrzymuje się stan zapalny, tym większe ryzyko groźnych powikłań. Ból jądra w wyniku zapalenia najądrza może prowadzić do niepłodności.
Ból jądra a skręcenie jądra
Skręcenie jądra najczęściej dotyka chłopców w wieku dojrzewania, ponieważ w tym okresie łatwo dochodzi do splątania powrózka nasiennego, co zaburza krążenie krwi i powoduje ból jądra lub obu jąder. W tym wieku tkanka łączna jest jeszcze słaba, przez co jądra łatwo się przemieszczają i dochodzi do splątania i skręcenia.
Przypadłość objawia się silnym bólem obu jąder i obrzękiem worka mosznowego. W zaawansowanym stadium powstaje stan zapalny, który powoduje gorączkę, a niektórych przypadkach wymioty.
Jak leczyć skręcenie jądra? Ten rodzaj przypadłości leczony jest wyłącznie operacyjnie. Pacjent powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby nie doszło do obumarcia tkanki, co grozi amputacją jądra.
Ból jądra a żylak powrózka nasiennego
Żylak powrózka nasiennego to przypadłość, która najczęściej dotyka młodych mężczyzn. Jej przyczyną jest wada naczyń żylnych powrózka nasiennego, co prowadzi do ich deformacji. Nie mniej jednak jest niebezpieczna, ponieważ nieleczona może prowadzić do niepłodności.
Główny problem natomiast polega na tym, że żylak powrózka nasiennego nie daje silnych objawów, przez co wielu chorych nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpi na tę przypadłość. Często zdarza się, że jest wykrywana podczas badań mających na celu leczenie niepłodności. Niestety, często w takich przypadkach zmiany są już tak duże, że spłodzenie potomstwa nie jest możliwe.
Ból jądra a nowotwór
Ból jądra może być także spowodowany nowotworem. Najczęściej choroba objawia się guzkiem, który można wyczuć palcem na powierzchni jądra. Na początku jednak nowotwór może nie powodować bólu, przez co wielu mężczyzn nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpi na nowotwór i zgłasza się do lekarza, gdy zmiany chorobowe są już w zaawansowanym stadium. Dlatego warto sprawdzać palcami, czy na jądrach nie pojawiły się zmiany.
Ból jądra a stłuczenie worka mosznowego
Ból jądra może być także spowodowany stłuczeniem worka mosznowego. W wyniku silnego uderzenia może dojść do powstania niegroźnego krwiaka, który powoduje ból. Po kilku dniach objawy powinny ustąpić, jeśli tak się nie stanie to należy udać się do lekarza, który dokładnie oceni stan stłuczenia.