Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS to częste schorzenie, które prowadzi do problemów z zajściem w ciążę lub całkowitej niepłodności. Dzieje się tak dlatego, że proporcje hormonów produkowanych w przysadce mózgowej powodują zwiększenie ilości pęcherzyków Graafa. Te zaś nie dojrzewają, nie pękają i nie przekształcają się tzw. ciało żółte. To powoduje brak owulacji i tym samym niepłodność. Nieleczone schorzenie może powodować trwałą niepłodność oraz szereg powikłań zdrowotnych. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie zespołu policystycznych jajników?
Zespół policystycznych jajników – przyczyny
Spis treści:
Przyczyną zespołu policystycznych jajników są zaburzenia w gospodarce hormonalnej, która z kolei negatywnie wpływa na funkcjonowanie jajników. Schorzenie powoduje brak owulacji, przez co nie dochodzi do zapłodnienia. Jak już wspomniano, pęcherzyk Graafa nie przekształca się w ciało żółte, co nie pozwala na zwiększenie stężenia progesteronu we krwi.
Skutkiem takiego stanu rzeczy są nieregularne miesiączki, a także nadmierne owłosienie wskutek zwiększonej ilości androgenów. W ten sposób zamyka się błędny krąg, ponieważ powstają nowe pęcherzyki Graafa, ale szybko giną, przez co nie dochodzi do uwolnienia komórek jajowych.
Nadmiar pęcherzyków w jajnikach powoduje powstawanie torbieli, nazywanych też cystami. Do dziś medycyna nie odkryła, co tak naprawdę może być przyczyną zespołu policystycznych jajników. Krążą opinie, że jedną z przyczyn mogą być choroby autoimmunologiczne, np. Hashimoto. Z kolei inna teoria głosi, że na schorzenie często cierpią młode dziewczyny, których matki również zmagały się z tą chorobą.
Zespół policystycznych jajników – objawy
Wiele kobiet na początku nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na zespół policystycznych jajników. Dlatego w przypadku zaobserwowania któregokolwiek z poniższych objawów, należy jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż schorzenie powoduje niepłodność. Do najczęściej występujących symptomów należą:
- nieregularne miesiączki z ubogim krwawieniem
- samoistne przybieranie na wadze
- wysypka na twarzy, plecach i dekolcie
- widoczne grubsze włoski na twarzy, udach, pośladkach, plecach, a także owłosienie łonowe
- wypadanie włosów na głowie
- problemy z zajściem w ciążę, pomimo wielu starań
- podwyższony poziom cukru, wskazujący na cukrzycę
Zespół policystycznych jajników – leczenie
Leczenie zespołu policystycznych jajników opiera się likwidacji zaburzeń hormonalnych. Najczęściej w pierwszej kolejności pacjentki przyjmują leki antyandrogenowe, które łagodzą objawy trądziku, a także hamują porost obfitego owłosienia, o którym wspomniano. Kolejnymi środkami w leczeniu schorzenia są dwuskładnikowe leki antykoncepcyjne, których zadaniem jest przywrócenie proporcji hormonów do normy.
Leczenie prowadzone jest przez kilka miesięcy, a nawet dłużej i ważne jest systematyczne przyjmowanie leków. Warto dodać, że dawki leków dobierane są indywidualnie w zależności od organizmu pacjentki.
Niestety zespołu policystycznych jajników obecniey nie można całkowicie wyleczyć. Natomiast kuracja pozwala kobiecie zajść w ciążę. Dlatego podczas wizyty u ginekologa kobieta powinna powiedzieć lekarzowi, kiedy planuje urodzić dziecko, bo to ma wpływ na wybór metody kuracji, a także dawki leków. Natomiast poza przyjmowanymi lekami stosowane są również takie metody jak:
Stymulacja jajeczkowania – pozwala sztucznie stymulować jajeczka w celu zapłodnienia. W tym celu kobieta przyjmuje specjalny środek między piątym a dziewiątym dniem cyklu. Jeśli metoda nie przynosi efektów to stosowane są pozostałe.
Kauteryzacja jajników – metoda polega na laparoskopowym nakłuciu torbieli, co sprzyja pojawieniu się owulacji i tym samym pozwala na zapłodnienie. Wadą tej metody jest długi okres oczekiwania, ponieważ efekt można zauważyć dopiero po 12 miesiącach od wykonania zabiegu.
Klinowa resekcja jajników – to zabieg chirurgiczny, który stosowany jest w sporadycznych przypadkach ze względu na duże ryzyko powikłań.
To najczęściej stosowane metody leczenia zespołu policystycznych jajników. Warto dodać, ze medycyna rozwija się w szybkim tempie, dzięki czemu z każdym dniem mogą powstać nowe i bardziej skuteczne metody leczenia tego schorzenia.