portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

Endometrioza – przyczyny

Endometrioza – przyczyny, objawy i leczenie

Endometrioza to schorzenie powodujące przewlekły i uciążliwy ból, który nasila się podczas miesiączki. U niektórych kobiet dolegliwości bólowe całkowicie uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Przyczyną schorzenia jest rozrost błony śluzowej macicy poza jej jamę. Z tego względu choroba nazywana jest również wędrująca macicą lub gruczolistością macicy. Jakie są dokładne przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie endometriozy?

Endometrioza – przyczyny

Do dziś medycyna nie ustaliła dokładnych przyczyn powstawania endometriozy, ale naukowcy stworzyli kilka teorii na ten temat. Jedną z przyczyn może być cofanie się krwi z komórkami endometrium podczas miesiączki do jamy brzusznej. Następnie komórki te zasiedlają się w nowym miejscu i rozpoczynają własny cykl życia.

Inne teorie naukowe głoszą, że schorzenie spowodowane jest zaburzeniami hormonalnymi lub nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego. To jednak nie wszystko, ponieważ do endometriozy może dojść także wskutek wadliwego działania niektórych genów. Według statystyk schorzenie dotyka kobiet, których matki lub babcie również się z nim zmagały.

Endometrioza – objawy

Objawy endometriozy mogą być mniej lub bardziej dokuczliwe. Jednak do najbardziej odczuwalnych należy silny ból, który regularnie utrudnia życie chorej. Najczęściej umiejscawia się w okolicach pachwiny i może przenikać ciało do odbytu. Ból może pojawiać się kilka dni przed okresem, a wraz z nim nasila się. Po ustąpieniu krwawienia miesiączkowego, dolegliwości bólowe ustępują.

Pacjentki cierpiące na endometriozę najczęściej mają długie i obfite miesiączki, którym towarzyszy silny ból brzucha oraz złe samopoczucie. W rzadszych przypadkach pojawia się krew w moczu, a także lekki ból podczas wypróżniania lub oddawania moczu. Schorzenie może utrudnić życie seksualne, ponieważ podczas stosunku pojawia się ból w pochwie, co czyni stosunek nieprzyjemnym, pomimo stosowania lubrykantu. Kolejnymi objawami, które towarzyszą bólowi podczas ataku endometriozy są: zaparcia, biegunki lub wzdęcia. Przypadłość poza dolegliwościami bólowymi powoduje również niepłodność.

Endometrioza – leczenie

Leczenie endometriozy najczęściej stosowane jest w dwóch wariantach, a o doborze metod decyduje lekarz po wykonaniu odpowiednich badań i ocenie stopnia schorzenia. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu leków hormonalnych, których zadaniem jest zmniejszenie produkcji estrogenów w jajnikach i tym samym zmniejszenie rozrastania błony śluzowej macicy.

Leczenie farmakologiczne łagodzi objawy oraz zapobiega rozwojowi choroby. Niestety, podawane leki hormonalne negatywnie wpływają na płodność kobiety, pomimo że przynoszą efekt w leczeniu. Jeżeli środki farmaceutyczne nie przynoszą pożądanego efektu, to stosowana jest operacja.

Leczenie operacyjne endometriozy przeprowadzane jest metodą laparoskopową. Dużą zaletą tej metody jest możliwość diagnozy oraz usunięcia zmian powstałych w wyniku choroby. Metoda ta pozwala usunąć zrosty i mniejsze torbiele jajników, które często są przyczyną niepłodności. Kilka miesięcy po zabiegu układ hormonalny pacjentki wraca do normy, a kobieta staje się płodna. Jeżeli laparoskopia nie przynosi pożądanych efektów, to stosowane są inne metody, których celem jest przywrócenie płodności kobiety.

Popularną metodą jest in vitro, która dobierana jest w zależności od wieku pacjentki oraz czasu trwania niepłodności. Ważną rolę w zapobieganiu i walce z endometriozą pełni dieta, która powinna zawierać dużo warzyw i owoców. Produkty te zawierają przeciwutleniacze, które dobroczynnie wpływają na organizm i na układ hormonalny.

Sprawdź, jak rozpoznać opryszczkę narządów płciowych>>

Podobne artykuły