portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

wszy łonowe

Wszy łonowe – przyczyny, objawy i zwalczanie

Wszy łonowe to pasożyty, które wywołują tzw. wszawicę łonową. Do zarażenia najczęściej dochodzi podczas stosunku seksualnego z osobą zarażoną, ale nie tylko. Pasożyty umiejscawiają się we włosach łonowych, powodując szereg uciążliwych dolegliwości. Wesz łonowa jest o wiele mniejsza niż głowowa lub odzieżowa, dlatego trudno ją zauważyć. Najczęściej ludzie dowiadują się o zarażeniu, gdy pojawia się silny świąd skóry w okolicach intymnych. Jak rozpoznać objawy wszy łonowych i jak skutecznie je zwalczyć?

WARTO POSŁUCHAĆ: włącz wersję audio i poznaj objawy oraz metody zwalczania wszy łonowych:

Wszy łonowe – główne przyczyny

Wszy łonowe przedostają się do miejsc intymnych zdrowej osoby podczas stosunku seksualnego, ale nie tylko. Do zarażania dochodzi także przez używanie tych samych rzeczy osobistych, np. ręczników lub szlafroku, na których znajdują się jajeczka zwane gnidami. Gnidy mogą również znajdować się w pościeli. Przypadłość rozwija się szybko, ponieważ wylęg następuje po upływie 7 dni od złożenia gnid przez samicę. Wszawica najczęściej atakuje osoby z osłabionym układem odpornościowym lub chorobami wenerycznymi, t.j: kiła, rzeżączka, itp.

Pasożyty w większości bytują i rozmnażają się we włosach łonowych, a w sporadycznych przypadkach we włosach pod pachami. Wszawica łonowa dość rzadko atakuje dzieci, ponieważ nie posiadają owłosienia łonowego, ale gdy dojdzie do zarażenia, to pasożyty umiejscawiają się w rzęsach lub brwiach. Dlatego w przypadku wszawicy u jednego z rodziców, należy zachować środki ostrożności, aby przypadłość nie objęła pozostałych członków rodziny.

Wszy łonowe – objawy

Wszy łonowe mogą na początku nie powodować żadnych objawów, dopóki nie dojdzie do ich rozmnożenia się. Najczęściej pierwsze odczuwalne oznaki występują po upływie 7 dni, ponieważ wtedy następuje wylęg i dochodzi do wszawicy. Pojawia się silny świąd w miejscach intymnych, który nasila się w nocy. Poza tym, osoby zarażone odczuwają:

  • świąd, a nawet pieczenie pochwy, odbytu lub okolic penisa
  • widoczne podrażnienia skóry w okolicach intymnych
  • stany zapalne skóry powstałe w wyniku zakażenia
  • w niektórych przypadkach pojawia się gorączka

Jeśli w miejscach intymnych pojawi się świąd, który utrzymuje się przez kilka dni, to warto sięgnąć po lupę i sprawdzić, czy nie zagnieździły się tam wszy łonowe.  Wesz łonowa z wyglądu przypomina kraba, który wraz z piciem krwi zmienia barwę na ciemną. Kolejną oznaką wszawicy są gnidy widoczne u nasady włosów łonowych, a w zaawansowanym stadium mogą znajdować się na całej długości włosa. Dlatego warto dokładnie obejrzeć owłosienie miejsce pod lupą.

Wszy łonowe – zwalczanie

Wszy łonowe należy zwalczać zarówno farmakologicznymi metodami, jak i podjąć określone działania w domu. W innym przypadku kuracja może nie przynieść efektów. Obecnie w aptekach dostępne są środki do zwalczania wszawicy łonowej, które można zakupić bez recepty. Niektóre osoby przemywają miejsca zarażone naftą, którą po upływie godziny należy spłukać wodą.

Jednak najlepszym rozwiązaniem jest dokładne ogolenie włosów łonowych i pod pachami. Jeśli doszło do podrażnień skóry, to można zastosować maść, która łagodzi świąd i podrażnienia. Warto sięgać po: Delacet, preparaty z serii Hedrin, Nyda lub Pedicul hermal lub Hydrocortisonum krem. Jeśli pasożyty zaatakowały brwi lub rzęsy, to należy te miejsca 2 – 3 razy dziennie smarować popularną wazeliną.

Warto wyprać pościel, narzuty, ręczniki i podobne rzeczy, na których mogą znajdować się gnidy. Dobrym rozwiązaniem jest pranie przeprowadzone w temperaturze min. 60 stopni Celsjusza, w której jajeczka ulegają zniszczeniu.
Większe rzeczy, które nie zmieszczą się do pralki, można zamknąć szczelnie w foliowej torbie na 2 dni, ponieważ po tym okresie wszy giną bez pożywienia. Dywany i podłogi warto przez okres 10 dni przemywać roztworem chloru, który zabija pasożyty.

Podobne artykuły