portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

waginoza

Waginoza – przyczyny, objawy i leczenie

Waginoza, inaczej gardenella vaginalis powstaje wskutek zakażenia bakteriami, do którego najczęściej dochodzi podczas stosunku seksualnego. Często dotyka kobiet, które prowadzą bogate życie seksualne i zmieniają partnerów. Nieleczone zakażenie z czasem może objąć również pozostałe narządy rozrodcze i tym samym prowadzić do powikłań. Dlatego nie wolno lekceważyć żadnych symptomów choroby, lecz jak najszybciej należy udać się do lekarza, aby uniknąć przykrych skutków, m.in. niepłodności. Jakie są objawy i jak przebiega leczenie waginozy?

Waginoza – przyczyny zachorowania

Waginoza to podstępna choroba, która na początku może być nieodczuwalna, dlatego jest lekceważona. Jak dochodzi do stanu zapalnego? W pochwie kobiety znajdują się dobroczynne bakterie, których zadaniem jest utrzymywanie prawidłowego pH max. 4,5. Taki stan zapewnia prawidłowe funkcjonowanie flory bakteryjnej i tym samym chroni przed infekcjami.

Wskutek waginozy dochodzi do zakażenia patogenami, które zaburzają florę bakteryjną i zaczynają infekować coraz większy obszar narządów rodnych. W ten sposób stan zapalny rozprzestrzenia się i powoduje szereg uciążliwych dolegliwości. Patogeny przedostają się do pochwy kobiety wskutek bezpośredniego kontaktu z penisem zakażonego partnera.
Dlatego ważne jest stosowanie zabezpieczeń fizycznych typu: prezerwatywy męskie lub wkładki dla kobiet.

To jednak nie wszystko, ponieważ do zakażenia patogenami może dojść także podczas korzystania z pływalni miejskich lub wycierania miejsc intymnych ręcznikiem zakażonego partnera. Waginoza często dopada kobiety, które mają osłabiony układ odpornościowy wskutek przebytych chorób lub przyjmowania niektórych leków.

Niektóre panie cierpią na tę przypadłość z uwagi na niewłaściwą higienę miejsc intymnych, np. używanie niewłaściwych kosmetyków lub zbyt dużą ilość środków chemicznych. Dlatego w przypadku powracającej infekcji warto sprawdzić, czy przyczyną nie są kosmetyki do higieny intymnej.

Waginoza – objawy

Waginoza to choroba intymna, która w początkowej fazie może przybierać znikome objawy. Jednak wraz z powstawaniem stanu zapalnego symptomy przypadłości są coraz bardziej uciążliwe. Do najczęściej występujących należą:
・ jasne upławy w pochwie o rybim zapachu
・ świąd i pieczenie pochwy, który nasila się podczas oddawania moczu
・ ból w dolnej części brzucha
・ uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza, które występuje po wizycie w toalecie
・ częstomocz

Waginoza – leczenie

Waginoza najczęściej leczona jest za pomocą antybiotyku, który zwalcza bakterie wywołujące tę przypadłość – metronidazolu. Osłonowo pacjentki przyjmują też probiotyki, aby chronić i odbudować florę bakteryjną pochwy. Probiotyki dostępne są w postaci doustnej lub jako globulki dopochwowe. Jeżeli okaże się, że bakterie nie reagują na ten rodzaj antybiotyku, wówczas lekarz stosuje inny, w postaci zastrzyków.

Waginoza z pozoru jest niegroźną chorobą, ale nieleczona znacznie osłabia florę bakteryjną pochwy, przez co zwiększa ryzyko zakażenia dwoinką rzeżączki lub chlamydiami. Poza tym, może powodować stan zapalny dróg moczowych, a także problemy z utrzymaniem ciąży.

Podobne artykuły