Kiła to choroba weneryczna nazywana potocznie syfilisem. Najczęściej do zarażenia dochodzi podczas stosunku seksualnego z chorym partnerem. Jej bezpośrednią przyczyną jest bakteria o nazwie Krętek Blady, która może przedostać się do organizmu również podczas pocałunku. Dawniej choroba była nieuleczalna i łatwo się rozprzestrzeniała, powodując epidemię i liczne zgony. Na szczęście dziś kiłę można skutecznie zwalczać. Jakie są objawy i jak przebiega leczenie kiły?
Kiła – przyczyny zarażenia
Spis treści:
Kiła to podstępna choroba weneryczna, która zaraża organizm w wyniku stosunku seksualnego bez użycia prezerwatywy. Choroba jest podstępna, ponieważ do zakażenia może także dojść przez niewinnie wyglądający pocałunek z osobą chorą. Bakterie krętka przedostają się w ten sposób do ust drugiej osoby i zaczynają atakować gardło. Medycyna zna również przypadki zarażenia kiłą przez bezpośredni kontakt podrażnionej skóry ze skórą osoby zarażonej, a także przez używanie tych samym rzeczy osobistych, np. szlafrok lub ręcznik.
Kiła jest niebezpieczną chorobą, ponieważ może zainfekować już płód w łonie matki i doprowadzić do poronienia. U dorosłych, nieleczona choroba uszkadza układ nerwowy, wzrokowy i krążenia, przez co prowadzi do śmierci. Dlatego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek podejrzeń zarażenia należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Kiła – objawy
Kiła może początkowo mieć słabe objawy, przez co pacjenci nie zdają sobie sprawy, że ulegli zarażeniu. W początkowej fazie choroba objawia się drobną opryszczką, która z czasem zamienia się w strupki. Najczęściej zmiany te występują w okolicach miejsc intymnych. W bardziej zaawansowanym stadium zmiany skórne obejmują też inne części ciała.
Krostki pojawiają się także w gardle, powodując stan zapalny, który może objąć węzły chłonne i migdałki. Bagatelizowana kiła po pewnym czasie przeradza się w jasne ropnie na ciele, a stan zapalny zaczyna obejmować cały organizm. To z kolei powoduje powstawanie wysokiej temperatury, silnego bólu głowy i braku energii. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że przyczyną tych objawów jest kiła i próbuje leczyć infekcję na własną rękę. Niestety, leczenie objawowe nie przynosi efektów, ponieważ przyczyna tkwi gdzie indziej.
Kiła to podstępna choroba, która po cichu wyniszcza organizm, ponieważ może przybrać utajony przebieg i nie dawać silnych objawów. Taki stan może trwać kilka lat, zanim pacjent dowie się, że jest chory. To najgroźniejsza odmiana choroby, ponieważ wyniszcza układ krążenia i może doprowadzić do zawału lub udaru mózgu, a w konsekwencji do śmierci.
Kiła – diagnoza lekarska
Jeśli istnieje obawa zarażenia kiłą, to należy jak najszybciej udać się do lekarza. Najczęściej przeprowadzane są badania posiewowe w celu wykrycia przeciwciał reaginowych z użyciem mikroskopowego testu kłaczkowania VDRL i makroskopowy test kłaczkowania z nieogrzewaną surowicą USR. VDRL pozwala ocenić przeciwciała i stopień zaawansowania choroby oraz reakcji bakterii na leczenie.
W przypadku dodatniego wyniku testów w celu rozpoznania kiły wykonywany jest test immunofluoroscencji krętków w modyfikacji absorpcyjnej , czyli FTA-ABS .
Kiła – leczenie
Kiła to podstępna i groźna choroba, która może doprowadzić do śmierci, dlatego ważne jest jak najszybsze leczenie. Kuracja polega najczęściej na podawaniu domięśniowo popularnej penicyliny. Czas trwania uzależniony jest od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli przyjmowanie leku nie przynosi efektów, to lekarz może zlecić stosowanie takich leków jak: doksycyklina, erytromycyna, azytromycyna i ceftriakson. Pacjent przez okres leczenia powinien całkowicie zrezygnować z odbywania stosunków płciowych oraz używać wydzielonych rzeczy, aby uniknąć zarażenia domowników.