portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

zapalenie przydatków

Zapalenie przydatków – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie przydatków to stan zapalny jajnika i jajowodu, który niesie za sobą groźne powikłania zdrowotne, a także może powodować niepłodność. Schorzenie prowadzi do trwałych zmian w jajowodzie i tym samym uniemożliwia transport komórki jajowej do macicy. To powoduje problemy z zajściem w ciążę, a także może doprowadzić do niepłodności lub tzw. ciąży jajowodowej, która stanowi zagrożenie dla życia kobiety. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie zapalenia przydatków?

Zapalenie przydatków – przyczyny

Zapalenie przydatków ma swój początek w jajowodzie. Przydatki to jajnik i jajowód, które znajdują się w bliskiej odległości od siebie. Stan zapalny jednego z tych narządów w szybkim tempie obejmuje także drugi. Schorzenie może mieć kilka przyczyn, do których najczęściej należą:

 • miesiączka
 • poronienie lub okres połogu
 • stosowanie wkładek wewnątrz macicznych
 • inny stan zapalny w organizmie
 • niewłaściwa higiena intymna przed uprawianiem stosunku

Zapalenie przydatków a niepłodność

Zapalenie przydatków powoduje zmiany w jajowodach. Dzieje się tak dlatego, że błona śluzowa jajowodów zostaje zniszczona w wyniku stanu zapalnego. To z kolei powoduje, że komórki jajowe nie mogą się swobodnie przemieszczać się do macicy, która jest miejscem, gdzie dochodzi do zapłodnienia. A raczej powinno dojść, ponieważ przepływ komórek jajowych przez jajowody zostaje zablokowany wskutek zrostów.

Ścianki jajowodów stają się także sztywne, co dodatkowo utrudnia transport komórek jajowych. Taki stan sprawia, że w jajowodach dochodzi do kumulacji komórek jajowych, co może skutkować ciążą jajowodową, która nie masz szans na rozwój. Poza tym, ten rodzaj patologicznej ciąży stanowi bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia i życia kobiety.

Z kolei drugą przyczyną zapalenia przydatków może być znaczne zwężenie ujścia jajowodów, przez co dochodzi z czasem do zablokowania. Taki stan rzeczy powoduje powstanie ropnej wydzieliny, która zbyt długo zalegając w organizmie może prowadzić do niepłodności. Zapalenie przydatków negatywnie wpływa również na życie seksualne, ponieważ dolegliwości, które odczuwa kobieta, najczęściej zniechęcają ją do łóżkowych igraszek.

Zapalenie przydatków – objawy

Najczęściej kobiety cierpiące na zapalenie przydatków najczęściej odczuwają szereg dokuczliwych objawów. Należą do nich:

 • ból w dolnych partiach brzucha
 • uczucie wzdęcia brzucha
 • uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza, pomimo częstych wizyt w toalecie
 • podwyższona temperatura ciała
 • bolesne miesiączki
 • upławy w pochwie

Warto dodać, ze ból u jednych kobiet może mieć ostry charakter, pojawia się szybko i trwa dość krótko. Natomiast u innych może mieć charakter tępy i trwać o wiele dłużej. Dlatego w przypadku rozpoznania objawów, należy jak najszybciej udać się do lekarza w celu podjęcia leczenia. Im dłużej trwający stan zapalny, tym większe ryzyko niepłodności.

Zapalenie przydatków – leczenie

Leczenie zapalenia przydatków najczęściej rozpoczyna się od badania ginekologicznego i pobrania wymazu z pochwy w celu ustalenia rodzaju bakterii powodujących stan zapalny. Jeśli typ bakterii zostanie rozpoznany to pacjentka rozpoczyna kurację antybiotykową przez okres od 7 do 14 dni. Natomiast, jeśli zapalenie nie ustąpi w całości to leczenie może zostać przedłużone. W żadnym wypadku nie wolno samemu przerywać kuracji, ponieważ stan zapalny może się rozprzestrzenić i jeszcze trudniej będzie go wyleczyć.

W trakcie leczenia zapalenia przydatków zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna. Warto pamiętać, że im dłużej trwający stan zapalny jajników i jajowodów, tym większe ryzyko nawrotu w przyszłości. Najczęściej nawracający stan zapalny dotyka młodych i aktywnych seksualnie kobiet.

Podobne artykuły