rzęsistek pochwowy

Rzęsistek pochwowy – przyczyny, objawy i leczenie

Rzęsistek pochwowy to pierwotniak, który jest przyczyną uciążliwej choroby intymnej zwanej rzęsistkownicą. Najczęściej do zakażenia dochodzi podczas odbywania stosunku seksualnego z osobą chorą. W pierwszej kolejności zakażenie obejmuje pochwę, ale nieleczone może także objąć pozostałe narządy rodne i tym samym prowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego w przypadku wystąpienia oznak, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Jakie są dokładne objawy i jak przebiega leczenie rzęsistka pochwowego?

Rzęsistek pochwowy – przyczyny zakażenia

Rzęsistek pochwowy u większości pacjentów przedostaje się do organizmu zdrowej osoby drogą płciową podczas stosunku bez użycia prezerwatywy. W sporadycznych przypadkach zakażenie następuje wskutek używania tych samym rzeczy osobistych, np. przez wycieranie miejsc intymnych tym samym ręcznikiem co osoba zarażona.  Pierwszym miejscem, które atakuje rzęsistek jest pochwa kobiety, a następnie pozostałe narządy rozrodcze – w przypadku bagatelizowania choroby.

To niebezpieczna przypadłość u kobiet, ponieważ pierwotniak może przedostać się nawet do macicy i tym samym rozmnażać się. To niesie za sobą poważne powikłania zdrowotne, a także prowadzi do bezpłodności lub poronienia w okresie ciąży. Warto wspomnieć, iż rzęsistek w zdecydowanej większości powoduje przykre dolegliwości u kobiet, ponieważ mężczyźni najczęściej są tylko nosicielami i nawet nie zdają sobie sprawy, że zostali zarażeni. Przypadłość ta często jest powodem małżeńskich kłótni, ponieważ po diagnozie partner podejrzewany jest o zdradę.

Rzęsistek pochwowy – objawy

Rzęsistek pochwowy może mieć różne objawy w zależności od stopnia zainfekowania organizmu. Jednak w przypadku wystąpienia któregoś symptomu z poniższej listy należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby nie doszło do zakażenia pozostałych narządów rozrodczych. Do najczęściej występujących objawów u kobiet należą:

  • białe upławy w pochwie o rybim zapachu
  • pieczenie w pochwie podczas oddawania moczu
  • ból dolnej części brzucha w zaawansowanym stadium
  • uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza nawet tuż po wizycie w toalecie
  • silny ból maciczny podczas stosunku seksualnego (należy go unikać)
  • Objawy zarażenia rzęsistkiem pochwowym u mężczyzn to:
  • ropna wydzielina sącząca się z prącia
  • ból jąder w zaawansowanym stadium
  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu
  • uczucie przewlekłego parcia na pęcherz i częstomocz

Objawy zarażenia rzęsistkiem są rzadko odczuwalne, przez co wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, że zostało zarażonych.

Rzęsistek pochwowy – leczenie

Rzęsistek pochwowy to pierwotniak, dlatego leczenie musi być odpowiednio dopasowane. W przeciwnym razie może dojść do zaostrzenia objawów choroby. Najczęściej pacjent kierowany jest przez lekarza rodzinnego do urologa lub ginekologa w przypadku kobiet.

Warto wspomnieć, że w przypadku stwierdzenia zarażenia u jednego z partnerów, oboje powinni poddać się badaniom lekarskim z uwagi na duże ryzyko zarażenia. Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn najczęściej stosowanym lekiem przeciwko rzęsistkownicy jest Metronidozal.  W lżejszych przypadkach podawany jest doustnie, natomiast w zaawansowanym stadium choroby pacjenci przyjmują go w formie zastrzyków domięśniowych.

W trakcie kuracji należy zachować pełną wstrzemięźliwość seksualną, a także używać wydzielonych rzeczy do higieny osobistej, np. ręczniki, szlafroki, itd. Poza tym, należy zachować wszelkie środki ostrożności i zgłosić się na wizytę kontrolną po zakończonej kuracji, aby lekarz w pełni mógł stwierdzić czy przypadłość została zwalczona. Jeśli tak się nie stało, to leczenie jest kontynuowane, aż do skutku. Kuracja najczęściej trwa od 7 do 14 dni w zależności od stopnia stanu zapalnego spowodowanego przez rzęsistka pochwowego.

Warto dodać, że najlepszą formą zapobiegania zakażeniu chorobami intymnymi jest unikanie stosunków seksualnych z nieznajomymi osobami.

Podobne artykuły