portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

sucha pochwa

Sucha pochwa – skuteczne sposoby na nawilżenie

Sucha pochwa podczas seksu powoduje podrażnienia i ból, a to sprawia, że seks przestaje być przyjemnością. Wiele kobiet bezskutecznie zmaga się z tą przypadłością, ale istnieją sposoby, które skutecznie nawilżają pochwę i tym samym umożliwiają czerpanie przyjemności podczas seksu. Suchość pochwy może prowadzić do chorób intymnych, dlatego należy jak najszybciej rozwiązać ten problem. Jak to zrobić skutecznie?

Sucha pochwa – jakie są przyczyny?

Jak sama nazwa mówi, sucha pochwa jest spowodowana brakiem odpowiedniego nawilżenia, a dokładnie brakiem wydzieliny, która u zdrowej kobiety ma niemalże bezwonny zapach. Wydzielina ta chroni pochwę przed otarciami, zapewnia jej elastyczność, a także stanowi barierę ochronną przed bakteriami i wirusami.

Sucha pochwa, a ból podczas stosunku

Odpowiednie nawilżenie pochwy zapewnia udany seks. Dlaczego pochwa staje się wilgotna? Wraz z rosnącym podnieceniem kobiety, ze ścianek pochwy wydobywa się wydzielina, której zadaniem jest nawilżenie pochwy i tym samym umożliwienie odbycia stosunku seksualnego zgodnie z prawami natury. Pochwa u zdrowej kobiety produkuje ilość śluzu adekwatną do poziomu podniecenia. Natomiast sucha pochwy powoduje, że w trakcie pocierania penisa o jej ścianki dochodzi do silnych otarć i podrażnień, czego skutkiem jest ból.

To z kolei powoduje niezadowolenie z seksu. Często kobiety nie mówią o tym problemie swojemu partnerowi, a ten nie zdaje sobie sprawy z tego, że sprawia partnerce ból. Dlatego nie warto ukrywać tego problemu, aby seks nie przerodził się z bolesne doznania.

Sucha pochwa a częstotliwość współżycia

Kobiety, który odbywają stosunek płciowy regularnie, znacznie rzadziej zapadają na suchość pochwy. Dzieje się tak dlatego, że układ odpowiedzialny za nawilżenie podczas stosunku jest systematycznie pobudzany. Natomiast sucha pochwa najczęściej pojawia się u pań, które nieregularnie uprawiają seks i na dodatek robią to bardzo rzadko.

Sucha pochwa – objawy

Objawy suchej pochwy najczęściej są podobne u każdej kobiety zmagającej się z tą przypadłością. Należą do nich:

  • problemy z wniknięciem penisa do pochwy
  • ból podczas stosunku
  • pieczenie przy oddawaniu moczu przechodzące w ból
  • uczucie ucisku w dolnej partii brzucha

Należy pamiętać, że sucha pochwa jest narażona na infekcje intymne z uwagi na uszkodzenia jej ścianek, dlatego należy jak najszybciej zwalczyć ten problem.

sucha cipka

Sucha pochwa – sposoby na jej nawilżenie

Kobieta cierpiąca na suchość pochwy powinna stosować kilka zasad, które mogą jej pomóc i sprawić, że seks znów stanie się przyjemnością.

  • warto pić 2 litry płynów dziennie, aby nawilżyć organizm, a przed stosunkiem wypić szklankę niegazowanej wody
  • przed stosunkiem należy stosować żele nawilżające tzw. lubrykanty dostępne w aptece bez recepty
  • warto sięgnąć po Globulki i tabletki dopochwowe, które są dostępne bez recepty. Zapewniają nawilżenie pochwy, a także dbają o prawidłowe pH, dzięki czemu chronią przed infekcjami
  • dieta powinna zawierać fitoestrogeny, które regulują poziom hormonów i tym samym wydzielanie śluzu przez pochwę. Warto jeść: warzywa strączkowe, ryby morskie, płatki owsiane, pestki słonecznika, jabłka, gruszki i cebulę.

Sucha pochwa a tabletki antykoncepcyjne

U wielu kobiet sucha pochwa występuje wskutek zaburzenia pracy układu hormonalnego wywołanego przez tabletki antykoncepcyjne. W takim przypadku warto powiedzieć o tym lekarzowi, aby dokonał zmiany. Jeśli natomiast antykoncepcja doustna nadal powoduje zaburzenia w wydzielaniu śluzu przez kobietę to należy używać prezerwatyw.

Podobne artykuły