portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

menopauza objawy

Menopauza – przyczyny, objawy i leczenie

Menopauza nazywana potocznie przekwitaniem to zmiany w układzie hormonalnym, które powodują zanik okresu. Najczęściej dochodzi do tego między 45 a 60 rokiem życia, a w rzadkich przypadkach przechodzą ją kobiety w młodszym wieku. To trudny okres, ponieważ zmiany hormonalne powodują szereg dokuczliwych objawów, np. zmiany nastrojów, podwyższenie ciśnienia tętniczego, itd. Jakie są objawy menopauzy i jak można złagodzić jej skutki, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie?

Menopauza – początki przekwitania

Menopauza to najprościej mówiąc okres, który pojawia się między wiekiem rozrodczym kobiety a starością. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ z wiekiem organizm kobiety produkuje coraz mniej hormonów, aż w końcu dochodzi do zaniku produkcji niektórych z nich. To z kolei powoduje szereg zmian nie tylko w układzie hormonalnym, lecz także mogą pojawić się dolegliwości układu krążenia lub depresja. Warto wiedzieć, że przekwitanie powoduje zanik okresu, podczas którego organizm wraz z krwią usuwał szkodliwe toksyny.

Menopauza – pierwsze rozpoznanie

Menopauza może rozpocząć się u kobiet już w 45 roku życia, a u niektórych nieco wcześniej. Pierwszym symptomem, który świadczy o przekwitaniu, są nieregularne miesiączki. Oczywiście należy pamiętać, że ich powodem może być także długotrwały stres. To początkowy okres przekwitania, natomiast o menopauzie można mówić wtedy, gdy przez 12 miesięcy nie pojawiło się krwawienie. Natomiast jeśli po tym okresie czasu doszło do krwawienia z pochwy, to należy udać się do ginekologa, ponieważ mogło dojść do powstania innej choroby.

Wczesna menopauza

U niektórych kobiet menopauza może pojawić się nawet przed 40 rokiem życia. W takim przypadku niezbędne są badania lekarskie, ponieważ ten stan może świadczyć o występowaniu innych chorób w organizmie, np. nowotworze. Często wczesne przekwitanie pojawia się u kobiet, które w młodości przeszły zabiegi chirurgiczne związane z narządami rozrodczymi. U takich pacjentek znakomicie działają leki hormonalne, które opóźniają okres przekwitania i zapobiegają przykrym dolegliwościom.

Menopauza – objawy

Menopauza powoduje nie tylko zanik okresu, lecz także szereg uciążliwych dolegliwości. Do najczęściej występujących należą:

  • zmiany nastroju i stany depresyjne
  • podwyższone ciśnienie krwi
  • bezsenność
  • przewlekłe uczucie przemęczenia
  • bóle i zawroty głowy
  • brak apetytu
  • znaczny spadek libido
  • osteoporoza
  • miażdżyca tętnic
  • wysoki poziom złego cholesterolu LDL
  • wypadanie włosów

To najczęściej występujące objawy menopauzy, które w ciężkich przypadkach można złagodzić za pomocą odpowiednich leków.

Menopauza – leczenie

Menopauza nie jest chorobą, więc nie można jej leczyć, ale za pomocą odpowiednich leków można złagodzić uciążliwe dolegliwości, które się pojawiają. Najczęściej u pacjentek stosowane są leki hormonalne, które przywracają poziom estrogenów. Następnie lekarz w stopniowy sposób obniża poziom hormonów, dzięki czemu objawy przekwitania są o wiele mniej uciążliwe, a pacjentka odczuwa szybką ulgę.

Warto wiedzieć, że u niektórych kobiet przekwitanie następuje w szybkim tempie, co powoduje szereg uciążliwych dolegliwości. Dlatego leki hormonalne spowalniają ten proces i tym samym łagodzą objawy, ponieważ organizm ma czas na przystosowanie się do zmian w układzie hormonalnym. Warto dodać, że sztuczne uzupełnianie hormonów zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów oraz chorób układu krążenia.

To jednak nie wszystko, ponieważ przy menopauzie ważne jest też odpowiednie postępowanie. Kobiety, które systematycznie uprawiają sport, znacznie lżej przechodzą przez okres menopauzy z uwagi na wyższy poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Dlatego warto uprawiać marszobieg lub codziennie energicznie spacerować. To nie tylko pozytywnie wpłynie na nastrój, lecz także na zdrowie fizyczne.

Podobne artykuły