ocet jabłkowy na skórę

Ocet jabłkowy na skórę i włosy. Kwas jabłkowy w kosmetyce

Ocet jabłkowy (znany też jako ocet cydrowy, ocet z cydru jabłkowego) to prawdziwe odkrycie ostatnich lat. Idealnie wpisuje się w modną obecnie naturalną pielęgnację skóry, włosów i całego ciała. Usprawnia procesy trawienne, obniża ciśnienie i poziom cukru we krwi, pomaga pozbyć się łupieżu, leczy wypryski i blizny potrądzikowe, a także jest potężną bronią w walce z grzybicą. Jakie jeszcze jest działanie octu jabłkowego? Jak stosować ocet jabłkowy? Ocet jabłkowy w ciąży – czy jest bezpieczny? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule!

Ocet jabłkowy i jego właściwości

Ocet powstaje w wyniku fermentacji bakterii. Można go otrzymać ze wszystkiego, co fermentuje, czyli np. Z buraków, ziemniaków, winogron czy jabłek. Najzdrowszy ocet to ocet jabłkowy i balsamiczny. Ocet jabłkowy ma charakterystyczny, ostry zapach i bursztynowy kolor. Zawiera w sobie mnóstwo witamin i składników, które mają dobroczynny wpływ na organizm. To między innymi pektyny, witamina C, witaminy z grupy B, kwas foliowy, beta karoten oraz pierwiastki: żelazo, wapń, fosfor, potas, sód i magnez. Jakie są właściwości octu jabłkowego?

Poprawia przemianę materii

Ocet dzięki właściwościom jabłek, które zawierają dużo błonnika, doskonale poprawia pracę układu pokarmowego. Ma też zdolności zasadotwórcze – jeśli jemy bardzo dużo mięsa przy niskim spożyciu owoców i warzyw, to równowaga kwasowo – zasadowa w organizmie jest zaburzona. Picie octu jabłkowego pozwala ją przywrócić! Panuje przekonanie, że ocet jabłkowy wspomaga odchudzanie. Rzeczywiście, przy spożyciu octu waga spada, ponieważ ma on właściwości odwadniające. Niestety, spadek wagi nie jest spowodowany utratą tłuszczu, tylko wody.

Zobacz także: Dlaczego skóra traci jędrność i staje się wiotka?

Oczyszcza włosy i skórę głowy

Ocet jabłkowy może złagodzić łupież oraz zmniejszyć przetłuszczanie się skóry głowy. Doskonale nabłyszcza włosy i oczyszcza z resztek szamponu.

Czy ocet jabłkowy jest bezpieczny?

Choć posiada wiele właściwości korzystnych dla organizmu, ocet jabłkowy musi być stosowany z rozsądkiem. Wszystko w nadmiarze szkodzi!

Ocet jabłkowy – przeciwwskazania

Ponieważ ocet jest kwasem i działa drażniąco na żołądek, absolutnie nie powinny go stosować osoby, które niedawno przeszły zapalenie żołądka, cierpią na chorobę wrzodową i inne schorzenia, którymi może być dotknięty ten organ. Także osoby uskarżające się na problemy z wątrobą nie powinny stosować octu jabłkowego. Nie jest on wskazany dla kobiet w ciąży, ponieważ zwiększa ryzyko zgagi. Należy pamiętać, że jeśli spożywamy ocet codziennie, to powinniśmy to robić tylko w formie rozcieńczonej! Częste picie czystego octu doprowadzi do problemów z żołądkiem, bólów brzucha i zębów w następstwie niszczącego się szkliwa, dlatego zdecydowanie lepiej sprawdzi się picie wody z octem jabłkowym niż spożywanie nierozcieńczonego kwasu.

Ostrożnie dawkować ocet powinny osoby podatne na łamliwość kości w wyniku ich niskiej gęstości, czyli narażone na osteoporozę i osteopenię. U tych osób wiązanie wapnia jest utrudnione, a ocet może odwapniać kości.

ocet jabłkowy na twarz

Kwas jabłkowy w kosmetyce

Ocet jabłkowy można z powodzeniem stosować na skórę i włosy, a nawet pomoże on w walce z grzybicą! Już od kilku tysięcy lat ludzie doceniają zalety octu jabłkowego i jego dobroczynny wpływ na ciało i organizm. Podobno Kleopatra po każdym obfitym posiłku wypijała porcję wody z octem na lepsze trawienie i zachowanie doskonałej figury. Z kolei nasze babcie stosowały okłady z octu jabłkowego na stłuczenia i płukankę do ust na infekcje jamy ustnej.

Ocet jabłkowy – zastosowanie

Ze względu na swoje właściwości odkażające, ocet jabłkowy może być z powodzeniem stosowany przez osoby cierpiące na trądzik i powracające grzybice. Świetnie sprawdza się też jako płukanka do włosów!

Ocet jabłkowy na twarz

Ocet jabłkowy to fantastyczny naturalny kosmetyk do stosowania na skórę. Używany z głową może naprawdę poprawić kondycję twojej skóry! Pamiętajcie, że kwas działa drażniąco, dlatego zawsze musicie rozcieńczyć ocet z wodą zanim go użyjecie. Standardowo powinno się stosować jedną część octu na cztery części wody. Jeśli wasza skóra jest wrażliwa, to zmieńcie proporcje i dodajcie więcej wody. Szczególnie ostrożne powinny być osoby o naprawdę wrażliwej, delikatnej i skłonnej do alergii skórze. Choć ocet jabłkowy przedstawiany jest jakby posiadał same zalety, to jednak wciąż jest kwasem i może podrażniać delikatną twarz. Jeśli podczas kuracji octem zauważycie, że wasza skóra jest nadmiernie ściągnięta, piecze, szczypie i jest czerwona, to odstawcie kwas. W takich przypadkach lepiej używać delikatnych kwasów przeznaczonych dla cery wrażliwej, dostępnych w aptekach w formie kremów i toników lub zdecydować się na zabieg z kwasami w gabinecie medycyny estetycznej, gdzie specjalista dobierze odpowiedni kwas do potrzeb waszej skóry.

Ocet jabłkowy świetnie się sprawdzi jako remedium na delikatne zmarszczki, przebarwienia i wypryski. Zmieszany z gliceryną będzie łagodnie złuszczał skórę i tym samym spłycał pierwsze zmarszczki oraz blizny po trądziku. Taka mieszanka pomoże też rozjaśnić przebarwienia po wypryskach i opalaniu. Szczególnie uporczywe wypryski i plamki można zlikwidować za pomocą nierozcieńczonego octu – wystarczy zanurzyć patyczek do uszu w kwasie i punktowo nałożyć na wszystkie problematyczne miejsca. Jeśli przebarwienia są rozległe, to zamiast patyczka można użyć wacika kosmetycznego. Po 30 minutach należy zmyć ocet z twarzy i nałożyć krem nawilżający.

Pomaga w walce z trądzikiem

Ze względu na zdolności bakterio- i grzybobójcze kwasu, ocet jabłkowy świetnie się sprawdzi w przypadku osób cierpiących na trądzik. Ściąga skórę i delikatnie ją złuszcza – dzięki temu po czasie twarz będzie się mniej świecić, a wypryski będą rzadziej się pojawiać. Z kolei te, które już mamy na twarzy szybciej znikną – ocet świetnie je odkaża i zasusza. Pomaga także zredukować widoczność blizn potrądzikowych i przebarwień.

Zobacz także: Trądzik różowaty – przyczyny, objawy i leczenie

Jak myć twarz octem jabłkowym?

Choć kwas działa na skórę drażniąco, to można go używać nawet do mycia twarzy. Wystarczy zachować odpowiednie proporcje! Łyżkę octu należy wymieszać z łagodnym środkiem bazowym, np. mydłem kastylijskim. Taką mieszanką można codziennie oczyszczać twarz z sebum, kurzu i resztek makijażu.

Ocet jabłkowy jako tonik

Z powodzeniem można stosować do twarzy tonik z octu jabłkowego organicznego. Świetnie działa na blizny potrądzikowe, wypryski, a także przebarwienia słoneczne i zmarszczki. Skóra regularnie przemywana takim tonikiem jest rozjaśniona, bardziej promienna i wygładzona. Początkowe łuszczenie się jest całkowicie normalne – kwas złuszcza skórę i pobudza do odnowy.

Przepis na tonik z octem jabłkowym

Do wykonania toniku wystarczy ocet jabłkowy i woda. Proporcje zależne są od rodzaju i wrażliwości skóry:

  • skóra tłusta: 2:1, czyli dwie części wody na jedną część octu,
  • skóra mieszana: 3:1,
  • skóra wrażliwa: 4:1 albo mniej.

Jeżeli po użyciu toniku odczuwasz szczypanie i pieczenie, a skóra jest zaczerwieniona, to zmień proporcje i dolej więcej wody. Jeśli mimo to skóra wciąż będzie podrażniona, to odstaw tonik.

ocet jabłkowy jak stosować

Ocet jabłkowy na włosy

Kobiety płukankę octową stosują od dobrych kilkuset lat jeśli nie dłużej! Wszystko to ze względu na fantastyczne działanie kwasu na skórę głowy i włosy. Ocet jabłkowy doskonale pomaga na łupież. Wszystko dlatego, że łuszczenie skóry głowy najczęściej spowodowane jest przez grzybicę rozwijającą się na skórze głowy i bakterie. Natomiast kwas pozwala przywrócić równowagę pH na skórze i zmniejszyć, a nawet całkowicie zlikwidować wstydliwy problem. Ocet na łupież to jedna z najprostszych i bardziej skutecznych metod! Kwas sprawdza się także jako płukanka do włosów. W czasach naszych babć nikt nie słyszał o szamponach i odżywkach wygładzających. Wszystkie kobiety myły głowę szarym mydłem, które bardzo sklejało i kołtuniło włosy, a ocet jabłkowy był jedynym wybawieniem. Nie dość, że pozwalał rozczesać włosy, to jeszcze po jego zastosowaniu były niezwykle gładkie i lśniące. To zasługa działania kwasu, który zamyka cebulki włosów.

Jak stosować ocet jabłkowy na włosy

Ważne – kwas niszczy białko, a z białka właśnie składają się włosy. Nigdy nie stosujcie nierozcieńczonego octu na włosy i skórę głowy. Może je przesuszyć i osłabić. Płukanka z octu powinna składać się z łyżki octu wymieszanej ze szklanką wody, dwóch łyżek na dwie szklanki itd. Ocet można stosować maksymalnie dwa razy w tygodniu po umyciu włosów, najlepiej po uprzednim nałożeniu odżywki. Pamiętajcie o tym szczególnie, jeśli stosujecie ocet na łupież.

Ocet jabłkowy na skórę

Latem, gdy skóra narażona jest na poparzenia słoneczne, ocet jabłkowy bardzo się przyda! Okłady z octu jabłkowego działają łagodząco na oparzenia od słońca oraz pomagają rozjaśnić przebarwienia. Doskonale działa także jako środek zwalczający grzybicę, zwłaszcza na stopach. Chorobę tę wywołują grzyby candida, które najlepiej czują się w środowisku zasadowym. Codziennie moczenie stóp w roztworze wody z kwasem pozwoli skutecznie „wypędzić” grzyby. Do dużej miski z letnią wodą należy wlać szklankę octu i moczyć stopy w takim roztworze przez 15-30 minut przed snem. Po zabiegu stopy należy jedynie osuszyć, tak aby kwas mógł działać przez całą noc.

Ocet jabłkowy na łuszczycę

Okłady z octu jabłkowego przyniosą ulgę osobom cierpiącym na łuszczycę. Kwas działa odkażająco na rany i przynosi ulgę.

Pękające i rozszerzone naczynka na nogach

Osoby zmagające się z pajączkami na udach i szukające środka na wzmocnienie żył docenią dobroczynne działanie octu. Pękające żyły to głównie problem ludzi cierpiących na kruchość naczynek, ale pewnych grupach wiekowych dotyczy także całkiem zdrowych osób. Szczególnie narażone na powstawanie pajączków naczyniowych są osoby w wieku dojrzewania, kobiety w ciąży i w trakcie menopauzy, osoby otyłe i starsze. Pękaniu naczynek sprzyja także brak ruchu i długie kąpiele słoneczne bez zastosowania kremu z filtrem.

Zastosowanie octu jabłkowego na pajączki na ciele polega na delikatnym złuszczaniu naskórka za pomocą kwasu, dzięki czemu naczynka są nieco mniej widoczne. Do zabiegu potrzebny jest ocet, woda i gaza. Ocet należy wymieszać z wodą, a następnie mocno zwilżyć roztworem gazę, odcisnąć, przyłożyć ją do problematycznego miejsca na skórze na około 30 minut. Po tym czasie skórę należy przemyć wodą.

Zobacz także: Jak Beta – karoten usuwa zmarszczki?

Picie octu jabłkowego

Kwas, błonnik i witaminy pochodzące z jabłek mają niezwykle dobroczynny wpływ na organizm. Kiedy pić ocet jabłkowy? Najlepiej na czczo rano – tylko na czczo osiąga bardzo wysoką przyswajalność. Pić należy roztwór octu jabłkowego z wodą w proporcji jedna łyżka octu na szklankę wody. Regularne picie octu poprawia trawienie i pomaga oczyścić organizm z toksyn. Ocet jabłkowy ma lekkie właściwości odwadniające, dlatego pamiętajmy żeby w trakcie dnia pić dużo wody.

Jaki ocet jabłkowy wybrać?

Sięgając po słabej jakości ocet jabłkowy w supermarkecie możemy się srogo zawieść. Tanie octy mają bardzo ostry zapach i smak przypominający ocet spirytusowy, dlatego łatwo się zrazić jeśli pierwszy raz go próbujecie. Dobry ocet jabłkowy powinien być:

  1. Niepasteryzowany – proces pasteryzacji zabija w occie wszystko to, co w nim najcenniejsze. Niepasteryzowany ocet jest jak wino, im starszy tym lepszy. Może stać w nieotwieranej butelce przez kilka lat, a w tym czasie jego smak będzie coraz bogatszy i bardziej wyrazisty.
  2. Niefiltrowany – naturalny, dobry ocet jabłkowy będzie mętny. Pływający osad świadczy o tym, że płyn jest niedestylowany.
  3. Naturalny – czyli bez dodatkowych składników i „wzmacniaczy”. Dobry, naturalny ocet swój aromat i kolor zawdzięcza jabłkom, choć niektórzy producenci dodają barwniki i siarczany, żeby przyspieszyć proces fermentacji.

Jak zrobić ocet jabłkowy?

Zamiast szukać jak najlepszego octu jabłkowego dostępnego w sklepach, możecie spróbować zrobić własny. Nie jest to bardzo trudne, wymaga jedynie jabłek, wody, cukru, słoika i trochę cierpliwości. Jeśli jesteście ciekawi jak zrobić ocet jabłkowy w domu, to koniecznie sprawdźcie nasz przepis na domowy ocet!

Przepis na ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy krok po kroku – to bardzo proste! Potrzebny będzie duży słój, jabłka, gaza, sznurek lub wytrzymała gumka recepturka, woda, cukier i nieco cierpliwości.

  1. Przygotuj jabłka: umyj owoce, osusz, a następnie odkrój wszystkie nadpsute kawałki.
  2. Pokrojone jabłka umieść w dużym słoiku i zalej je wodą. Woda powinna być przegotowana, ostudzona (letnia) i wcześniej posłodzona.
  3. Całość przykryj gazą i przymocuj ją do słoika sznurkiem lub gumką.
  4. Słoik odstaw w ciepłe i ciemne miejsce – najlepiej do spiżarni lub ogrzewanej piwnicy. Bardzo ważne jest pilnowanie, aby wszystkie jabłka były pod wodą, ponieważ w przeciwnym razie pokryją się pleśnią i cały słoik będzie do wyrzucenia.
  5. Uzbrój się w cierpliwość – proces fermentacji potrwa od 2 do 5 tygodni!

Podobne artykuły