portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

wiotka skóra

Dlaczego skóra traci jędrność i staje się wiotka?

Skóra z wiekiem traci elastyczność, nawilżenie oraz jędrność. Zmniejsza się stężenie kolagenu i elastyny, które są podstawowymi białkami wchodzącymi w skład tkanki łącznej. Kolagen i elastyna tworzą włókna, które są ,,rusztowaniem” dla skóry, zapobiegającym załamaniu jej struktury w postaci zmarszczek. To powoduje, że cera staje się wiotka, sucha oraz powstają przebarwienia. Jak możemy zapobiegać wiotczeniu skóry?

Wiotka skóra – główne przyczyny powstawania

Wiotka skóra powstaje wskutek zmniejszania się stężenia kolagenu i elastyny. Utrata tych białek powoduje zmniejszenie gęstości tkanek oraz spadek ujędrnienia. To naturalny proces, który postępuje wraz z wiekiem każdej kobiety. Włókna kolagenowe stają się słabsze, a proces ich regeneracji wydłuża się. Tkanka skóry staje się cieńsza oraz zmniejsza się jej zdolność do zatrzymywania wody. Wskutek tego dochodzi do przesuszenia i wiotczenia.

Zobacz także: Domowe sposoby na ujędrnienie cery

Wiotka skóra staje się problemem kobiet już ok. 30 roku życia. W tym okresie zostaje zapoczątkowany proces starzenia i pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne (wokół ust, lwia bruzda, kurze łapki). Wiotczenie skóry w młodym wieku jest częstym problemem, ponieważ wpływają na nie m.in. dieta uboga w warzywa i owoce, stres, chlor w wodzie oraz niewłaściwa pielęgnacja skóry.

Wiotka skóra – czynniki ryzyka

Wiotka skóra może powstawać wskutek działania wielu czynników. Jednym z nich są geny oraz niskie stężenie estrogenów, co powoduje zcieńczenie naskórka na twarzy i dekolcie. Naskórek stanowi podstawową warstwę głębszych warstw tkanki skórnej. Dochodzi do utraty wody, wskutek czego cera traci jędrność. Jednak istnieją czynniki, na które masz wpływ. Należą do nich:

nadmierne opalanie na słońcu lub w solarium

zaburzenia hormonalne (wskutek przyjmowania środków antykoncepcyjnych, leków hormonalnych, chorób tarczycy lub przekwitania)

  • spożywanie nadmiaru alkoholu, kawy lub napojów gazowanych
  • palenie papierosów
  • niewłaściwa pielęgnacja
  • stres
  • brak dostatecznej ilości snu
  • ciąża

Zobacz także: Jak kolagen wpływa na Twoje zmarszczki?

Wiotka skóra jest podatna na szybsze powstawanie zmarszczek, szczególnie na: czole, twarzy szyi i dekolcie. Pojawiają się worki pod oczami, a policzki stają się obwisłe. Dlatego kluczową rolę pełni codzienna pielęgnacja cery. W tym celu nawilżają cerę za pomocą dobrego kremu, który działa ujędrniająco oraz regenerująco.

Podobne artykuły