Angina ropna to stan zapalny migdałków i gardła spowodowany paciorkowcami hemolizującymi z grupy A. Choroba z pozoru wydaje się niegroźna, ale może powodować powikłania, począwszy do zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych, a skończywszy na zapaleniu mięśnia sercowego. Z tego względu przypadłość jest szczególnie niebezpieczna dla osób w starszym wieku, dzieci i z upośledzoną pracą układu krążenia. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenia anginy ropnej?
Angina ropna – przyczyny
Spis treści:
Angina ropna powstaje wskutek zainfekowania migdałków i gardła paciorkowcami hemolizującymi z grupy A. Stąd też nazywana jest anginą paciorkową. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową, dlatego łatwo może dojść do epidemii, zwłaszcza w dużych skupiskach ludzi. Paciorkowce przedostają się do organizmu zdrowej osoby podczas kichania przez chorego lub dotykania tych samym rzeczy i jedzenie ,,brudnymi” rękoma.
Dlatego w okresie wzmożonych zachorowań należy jak najczęściej myć ręce, zwłaszcza przed posiłkiem. Angina ropna łatwo się rozprzestrzenia, ponieważ chory zaraża zdrowe osoby przez cały okres trwania choroby.
Objawy anginy ropnej
Objawy anginy ropnej najczęściej zaczynają się obrzękiem migdałków, które wraz z rozwojem infekcji stają się zaczerwienione i nabrzmiałe. Z pojawia się na nich jasny nalot, podobnie jak na powierzchni gardła, który z czasem przeradza się w białe ropnie. W zaawansowanym stadium chory odczuwa:
- silny ból gardła i problemy z przełykaniem śliny
- wysoka gorączka sięgająca nawet do 40 stopni Celsjusza
- problemy z oddychaniem
- bóle kości i stawów oraz miejsc po przebytych urazach
- powiększone węzły chłonne szyjne i za uszami
- wymioty lub biegunka
- ból głowy
- bóle brzucha
- silne dreszcze w wyniku dużej gorączki
To najczęściej występujące objawy anginy ropnej, której nie wolno lekceważyć, aby nie doszło do groźnych powikłań.
Angina ropna – leczenie
Angina ropna leczona jest za pomocą antybiotyków z uwagi na groźne powikłania, które może za sobą nieść. Lecenie najczęściej trwa od 7 do 10 dni, a jeśli objawy w pełni nie ustąpią to kuracja antybiotykami może zostać przedłużona. Poza tym, pacjenci często przyjmują leki, które działają przeciwbólowo oraz obniżają gorączkę. W trakcie leczenia pacjent powinien leżeć w łóżku przez kilka pierwszych dni z uwagi na duże obciążenie organizmu infekcją.
Poza tym, ważne jest picie odpowiedniej ilości ciepłych płynów, aby nie doszło do odwodnienia organizmu spowodowanego gorączką. Chory powinien mieć wydzielone przedmioty codziennego użytku, np. talerze, kubek, sztućce, itd., aby zmniejszyć ryzyko zarażenia pozostałych domowników.
W niektórych przypadkach, gdy czopy ropne obejmują dużą część gardła i temperatura utrzymuje się przez dłuższy czas, można stosować płukanki roztworem sody oczyszczonej w stężeniu 1 łyżeczka na szklankę wody. Soda powoduje szybsze pęknięcie czopów i pozbycie się ropnej wydzieliny, która powoduje stan zapalny.
Poza tym, gardło można płukać szałwią lekarską, rumiankiem lub solą jodowaną. Takie płukanki pozwalają szybciej usunąć stan zapalny z jamy ustnej i tym samym powrócić do zdrowia. Podczas anginy ropnej chory powinien unikać wyziębienia organizmu oraz spożywania zimnych napojów, które zaostrzają stan zapalny gardła.
Angina ropna – powikłania
Angina ropna może powodować takie powikłania jak: zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie i choroby stawów w przyszłości oraz zapalenie nerek. Warto pamiętać, że im dłużej utrzymuje się stan zapalny, tym większe ryzyko powikłań zdrowotnych w przyszłości. Dlatego angina jest chorobą, której w szczególności nie wolno lekceważyć w żadnym stopniu.