Zapalenie błony śluzowej żołądka nazywane jest też nieżytem żołądka, ale to o wiele groźniejsza choroba. Nie wolno jej lekceważyć, ponieważ niesie za sobą poważne powikłania zdrowotne. Istnieją dwa typy zapalenia: beznadżerkowe i nadżerkowe. Pierwsze nie powoduje trwałych uszkodzeń w błonie śluzowej. Natomiast drugi typ może spowodować powstanie wrzodów żołądka i licznych nadżerek. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka?
Zapalenie błony śluzowej żołądka – przyczyny
Spis treści:
Występują dwa rodzaje zapalenia błony śluzowej żołądka: ostre i przewlekłe. Pierwszy rodzaj najczęściej jest spowodowany infekcjami bakteryjnymi lub wirusowymi, uszkodzeniami toksycznymi wskutek przyjmowania wysokich dawek leków, choroby nerek, niewydolność wątroby, a także przez silny i długotrwały stres pod wpływem przeżyć.
Z kolei przewlekłe zapalenie żołądka najczęściej występuje wskutek picia dużych ilości alkoholu, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, spożywania dużych ilości napojów gazowanych lub przyjmowania dużych dawek aspiryny. Poza tym, stan zapalny żołądka może być spowodowany zakażeniem bakterią Helicobacter pylori., która przyczynia się również do powstania wrzodów żołądka. Żadnej z tych przypadłości nie wolno lekceważyć, ponieważ może dojść do powstania dużych uszkodzeń w błonie śluzowej żołądka, a nawet do zmian o charakterze nowotworowym.
Zapalenie błony śluzowej żołądka – objawy
Objawy zapalenia błony śluzowej żołądka można podzielić ze względu na intensywność występowania. Przy ostrym stanie zapalnym dolegliwości występują nagle, natomiast w przewlekłym zapaleniu pojawiają się stopniowo. Jednak w zaawansowanym stanie są takie same, jak przy pierwszym typie zapalenia. Najczęściej chorzy odczuwają:
- rozdęty brzuch, nawet w stanie głodu
- zgagę, która z czasem pojawia się po zjedzeniu minimalnej porcji posiłku
- mdłości lub wymioty w zaawansowanym stanie
- krew w ślinie, a w zaawansowanym stadium może pojawić się obfity krwotok
Zapalenie błony śluzowej żołądka – rozpoznanie
Lekarz najczęściej u pacjentów z podejrzeniem zapalenia błony śluzowej żołądka wykonuje kilka badań. Po rozpoznaniu objawów choroby najczęściej przeprowadzane jest RTG górnej części przewodu pokarmowego i żołądka, które pozwala wstępnie wykryć ewentualne uszkodzenia żołądka. Kolejnym badaniem jest gastroskopia, za pomocą której można dokładniej ocenić ubytki w błonie śluzowej. U niektórych pacjentów w zaawansowanym stadium przeprowadzane jest także badanie stężenia kwasu solnego, ponieważ jego nadmiar powoduje nadżerki. Po diagnostyce żołądka, pacjent podejmuje leczenie.
Zapalenie błony śluzowej żołądka – leczenie
Leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka zależy od przyczyny i stanu tego narządu. Przy beznadżerkowym zapaleniu wywołanym wirusami, pacjenci najczęściej stosują leki bez recepty na nadkwasotę. Poza tym, należy unikać ostrych przypraw, herbaty z mięty i alkoholu, ponieważ produkty te zwiększają poziom kwasu solnego. Wirus najczęściej zanika samoistnie, a pacjent powraca do zdrowia bez powikłań.
Nadżerkowe zapalenia żołądka jest niebezpieczne, ponieważ powoduje powstawanie wrzodów i może prowadzić do zmian nowotworowych. Jeśli pacjent trafi do szpitala z silnym krwawieniem to niezbędna jest operacja, podczas której uszkodzona część żołądka zostaje usunięta. W skrajnych przypadkach może dojść do usunięcia większej części tego narządu, ze względu na duże uszkodzenia.
Podczas leczenia, kluczową rolę odgrywa dieta, z której należy wykluczyć wyżej wspomniane produkty, a także tłuste i ciężkostrawne potrawy. Dieta powinna być lekkostrawna, aby nie powodowała podwyższenia kwasu solnego. Pacjenci, którzy cierpią na przewlekłe choroby i przyjmują długotrwale leki, powinni poinformować o tym lekarza. Niektóre leki mogą podwyższać poziom soku żołądkowego i tym samym powodować nadżerkę błony śluzowej.
Zapalenie błony śluzowej żołądka to przypadłość, której nie można lekceważyć, ponieważ niesie za sobą groźne powikłania. Im prędzej wykryta i szybciej podjęte leczenie, tym większe szanse na pełne wyzdrowienie.