portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

fosfor źródła

Fosfor – funkcje, źródła i objawy niedoboru

Fosfor jest niezbędnym pierwiastkiem dla mocnych kości oraz wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. Brak fosforu negatywnie odbija się na stanie zębów oraz zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy. Sprawdź, jakie jeszcze funkcje pełni ten pierwiastek, w których produktach znajdziemy go najwięcej i czym dokładnie grożą objawy niedoboru?

Fosfor – funkcje w organizmie

Fosfor wraz z witaminą D i wapniem jest niezbędny do prawidłowego wzrostu dzieci oraz chroni przed skrzywieniami kręgosłupa. U dorosłych wpływa na mocne kości i zęby, ponieważ bierze udział w procesie mineralizacji. Największe stężenie tego pierwiastka występuje w układzie kostnym i zębach, aż 85%, a reszta kumuluje się w tkankach miękkich. Fosfor znajduje się również kwasach, które tworzą kod genetyczny człowieka. Odpowiada za równowagę kwasowo – zasadową, dzięki czemu chroni organizm przed zakwaszeniem oraz wieloma chorobami, który są jego skutkiem. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowej przewodności nerwowej oraz do przemian energetycznych zachodzących w organizmie.

Fosfor – objawy i skutki niedoboru

Fosfor jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego niedobór, jak i nadmiar negatywnie wpływa na zdrowie. Zapotrzebowania wzrasta u dzieci, ponieważ w okresie wzrostu zapewnia prawidłowy rozwój kości. Jego niedobór może powodować zespół złego wchłaniania jelit. Jak rozpoznać objawy niedoboru? Najczęściej należą do nich:

  • słabe zęby
  • choroby dziąseł
  • ból kości i podatność na uszkodzenia
  • wydłużony czas zrastania kości
  • zaburzenia psychiczne, np. zaburzenia świadomości
  • mdłości i wymioty
  • brak apetytu

W przypadku występowania objawów niedoboru, należy zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i zastosuje kurację uzupełniającą.

Fosfor – skutki nadmiaru

Nadmiar fosforu najczęściej występuje u osób, które stosują nadmierną suplementację lub cierpią na zaburzenia w organizmie. Jednym z nich jest uwalnianie nadmiaru tego pierwiastka z kości lub komórek. Inną przyczyną może być zaburzona praca nerek. Przy dużych dawkach fosforu pochodzących z suplementów i produktów spożywczych, powoduje zwapnienie tkanek miękkich, w tym także żył. Pomimo że fosfor współdziała z wapniem w procesie tworzenia kości, to jego nadmiar z kolei może wypłukiwać ten pierwiastek z kości i prowadzić do osteoporozy. Żeby zachować odpowiednie wchłanianie i stężenie fosforu, niezbędna jest witamina D. Jakie są objawy nadmiaru? Do najczęściej występujących należą: mdłości, wymioty, biegunki oraz spadek apetytu.

Fosfor – naturalne źródła

Fosfor najlepiej jest dostarczać w postaci naturalnych źródeł. Najwięcej znajdziemy go w poniższych produktach:

  • kasza gryczana
  • ryby i przetwory rybne
  • ciemne pieczywo
  • jaja
  • sery podpuszczkowe

W przypadku złej diety lub schorzeń, które powodują niedobór fosforu, należy skontaktować się z lekarzem. Warto wiedzieć, że nie każda osoba może przyjmować samodzielnie suplementy diety, np. przy zaburzeniu pracy nerek. W takim przypadku kuracja uzupełniająca powinna być prowadzona pod okiem specjalisty. Fosfor to pierwiastek, który jest niezbędny do zachowania zdrowia i jednocześnie może powodować przykre skutki w przypadku nadmiaru.

Podobne artykuły