portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

witamina b4

Witamina B4 – funkcje, źródła i objawy niedoboru

Witamina B4 nazywana też choliną, wchodzi w skład witamin z grupy B. Ma kluczowe znaczenie w rozwoju mózgu i układu nerwowego płodu, dlatego w szczególności jest ważna dla kobiet w ciąży. Cholina wpływa również na pracę mięśni, w tym mięśnia sercowego. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie mózgu i układu oddechowego. Sprawdź, jakie jeszcze ważne funkcje w organizmie pełni witamina B4? Jakie są jej naturalne źródła i objawy niedoboru?

Witamina B4 – funkcje w organizmie

Witamina B4 bierze udział w procesie powstawania komórek oraz utrzymuje ich prawidłową strukturę. Wpływa na pracę serca, układu mięśniowego i oddechowego. Poza tym, usprawnia pracę mózgu oraz korzystnie oddziałuje na długotrwałą pamięć. Dieta bogata w produkty spożywcze z dużą ilością witaminy B4 ogranicza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i nowotworów. Utrzymuje prawidłowe funkcjonowanie wątroby oraz reguluje gospodarkę lipidową. Związki te chronią skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i opóźniają proces powstawania zmarszczek.

Witamina B4 a ciąża i rozwój dziecka

Witamina B4 jest niezbędna dla kobiet w ciąży, ponieważ zapewnia prawidłowy rozwój płodu. O jej prawidłową ilość w diecie powinny też zadbać kobiety karmiące piersią. Do najważniejszych funkcji należą

 • wpływ na prawidłowy rozwój centralnego układu nerwowego oraz mózgu płodu i noworodka
 • usprawnienie transportu substancji odżywczych przez łożysko
 • zapewnienie prawidłowego krążenia krwi w łożysku
 • zmniejszenie ryzyka cukrzycy typu II i nadciśnienia tętniczego u dziecka w późniejszym etapie rozwoju

Odpowiednia dawka witaminy B4 u kobiet, zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu Downa i autyzmu. Dlatego panie w ciąży powinny w szczególności zadbać o jej odpowiednią ilość w diecie, a w razie potrzeby sięgnąć po suplementy.

Naturalne źródła witaminy B4

Jeżeli jesteś kobietą, która planuje zajść w ciążę lub jesteś już ciężarna, to zadbaj, aby w Twojej diecie znalazły się:

Mięso i produkty mięsne: wątroba, serce i móżdżek

Ryby: tuńczyk, tilapia, makrela i śledzie.

Jaja kurze, a w szczególności żółtka

Nasiona roślin strączkowych: fasola, soczewica, groch, bób, itd.

Warzywa: pomidory, sałata, kapusta pekińska i włoska oraz szpinak.

Produkty zbożowe: kiełki pszenicy i otręby pszenne.

Objawy niedoboru witaminy B4

Witamina B4 pełni kluczowe funkcje, zwłaszcza w rozwoju płodu i noworodków. Jej niedobór jest również niebezpieczny także dla osób dorosłych. Zbyt niskie stężenie choliny powoduje, że cholesterol nie dociera do komórek, przez co dochodzi do upośledzonego transportu substancji odżywczych. W ten sposób może dojść do martwicy komórek, których zadaniem jest wysyłanie sygnałów do mózgu. W konsekwencji dochodzi do upośledzonej pracy mózgu i zaburzeń w funkcjonowaniu pamięci i układu nerwowego.

Często osoby, które cierpią na niedobór witaminy B4 skarżą się na problemy z pamięcią i koncentracją. W niektórych przypadkach pojawia się depresja i stany lekowe. Poza tym, do najczęściej występujących objawów niedoboru choliny należą:

 • rozdrażnienie
 • problemy ze snem
 • zaparcia lub biegunki
 • przewlekłe mdłości i brak apetytu
 • słaba kondycja fizyczna
 • zaburzenia pracy serca
 • przewlekłe bóle głowy

Przyczyny niedoboru witaminy B4

Najczęściej występującą przyczyną witaminy B4 jest niewłaściwa dieta, uboga w produkty stanowiące jej naturalne źródła. Poza tym, zapotrzebowania na cholinę zwiększa się u osób poddanych przewlekłemu stresowi, uprawiających intensywny wysiłek fizyczny oraz u kobiet w ciąży. Również używki, t.j. alkohol i kawa w dużych ilościach powodują stan niedoboru. Warto dodać, że nadmiar witaminy B4 u zdrowej osoby wydalany jest z moczem. Dlatego większość osób cierpi na niedobór niż na nadmiar.

Jeżeli również zauważasz u siebie objawy niedoboru, to zadbaj o odpowiednią dietę, a jeżeli to nie możliwe to sięgnij po suplement diety.

Podobne artykuły