Depresja to choroba z grupy psychicznych, która może rujnować życie i nieleczona prowadzić do samobójstwa. Wbrew pozorom często cierpią na nią osoby uznawane za ludzi sukcesu. Przypadłość jest często ukrywana, a osoba chora sama nie jest w stanie sobie poradzić z ,,czarnymi myślami”, które dominują w jej głowie i zaburzają prawidłowe myślenie. Szacuje się, że depresja staje się chorobą cywilizacji, ponieważ wiele osób nie wytrzymuje tempa, jakie narzuca życie. Jak rozpoznać pierwsze objawy depresji i jak przebiega skuteczne leczenie?
Depresja – przyczyny
Spis treści:
Depresja jest dość skomplikowanym zaburzeniem układu nerwowego, ponieważ może nie mieć w pełni uzasadnionych przyczyn. Na przykład w przypadku osoby, która osiągnęła wiele sukcesów w życiu zawodowym, jak i rodzinnym. Niemniej jednak takie osoby również często na nią zapadają. Z drugiej strony choroba może mieć wiele przyczyn jednocześnie i najczęściej należą do nich:
Długotrwały stres – może być związany z nadmierną ambicją realizacji celów zawodowych, życiowych lub będący wynikiem trudnej sytuacji życiowej.
Geny – osoby, których rodzice lub dziadkowie cierpieli na depresję, mają większą skłonność do zachorowania.
Przyczyny endogenne – depresja jest skutkiem zaburzeń w funkcjonowaniu ośrodka nerwowego.
Płeć żeńska – o wiele częściej na depresję zapadają kobiety niż mężczyźni.
Choroba ciała – często fizyczne choroby, które powodują brak energii i utrudniają normalne funkcjonowanie chorego, bo powodują załamanie psychiczne i depresję.
To najczęściej występujące przyczyny depresji, jednak warto znać pierwsze objawy tej przypadłości, aby jak najwcześniej zabrać chorego na wizytę do lekarza specjalisty. Warto pamiętać, że rzadko zdarza się, aby osoba chora zdawała sobie z tego sprawę.
Depresja – leczenie
Depresja często mylona jest z przejściowymi stanami przygnębienia lub brakiem energii. Warto pamiętać, że u zdrowych osób całkiem naturalne są przejściowe stany przygnębienia, zwłaszcza w okresie jesieni lub w trudnym okresie życiowym. Powody do niepokoju istnieją wtedy, gdy taki stan utrzymuje się dłużej, np. kilka tygodni lub miesięcy, pomimo zmiany sytuacji życiowej. Wtedy istnieje podejrzenie choroby. Jakie są objawy depresji?
- często pojawiające się w ciągu dnia uczucie przygnębienia i bezsilności wobec życia, utrzymujące się przez dłuższy czas
- stronienie od znajomych, a nawet rodziny
- problemy z koncentracją i zapominanie o prostych, codziennych czynnościach
- zaniedbany wygląd zewnętrzny
- problemy z wykonywaniem codziennych obowiązków, np. sprzątanie mieszkania, zakupy, gotowanie, itd.
- zanik apetytu i utrata wagi
- przewlekłe uczucie senności
- nagłe zmiany nastroju z dołka psychicznego do euforii i odwrotnie – depresja maniakalna
Depresja – leczenie
Leczenie depresji odbywa się za pomocą leków psychotropowych, które działają na odpowiedni ośrodek mózgowy. Niestety, żadne suplementy nie pomogą odzyskać pełnej równowagi psychicznej. Warto pamiętać, że rozmowa z chorym bywa trudna, ponieważ towarzyszy jej syndrom wyparcia. Często chory wypiera się lub nie chce zaakceptować faktu, że cierpi na tego rodzaju chorobę psychiczną.
Do niedawna leczenie psychiatryczne uważane było za wstydliwe, ale od jakiegoś czasu podejście społeczeństwa zaczęło się zmieniać. Należy pamiętać, że często w odzyskaniu równowagi psychicznej pomagają terapie grupowe, na które pacjent może zostać skierowany. A jeśli to nie pomaga, konieczny jest wyjazd do senatorium w celu zmiany otoczenia.
Kolejnym sposobem często wykorzystywanym leczeniu depresji jest terapia poznawczo – behawioralna, która uczy pacjenta jak ma radzić sobie z przygnębiającymi lub samobójczymi myślami. Kolejnym etapem jest terapia dynamiczna, która pomaga pacjentowi przeanalizować przykre wydarzenia z życia i uświadomić sobie, jak wpłynęły na jego obecny stan. I ostatnim rodzajem jest terapia personalna, której celem jest przywrócenie chorego do kontaktów w ludźmi.