Zapalenie ucha środkowego powstaje w wyniku zainfekowania bakteriami lub wirusami jamy bębenkowej ucha. Wskutek tego dochodzi do stanu zapalnego, a chory odczuwa szereg uciążliwych dolegliwości. Zapalenie ucha często jest spowodowane stanem zapalnym górnych dróg oddechowych, a nieleczone może prowadzić do nawrotów choroby w przyszłości. Choroba może mieć wiele przyczyn, ale nie wolno jej lekceważyć, aby nie doszło do uszkodzenia słuchu. W szczególności leczenie powinno być jak najszybciej podjęte u małych dzieci i noworodków. Jak rozpoznać objawy i jak przebiega leczenie zapalenia ucha środkowego?
Zapalenie ucha środkowego – przyczyny
Spis treści:
Przyczyny zapalenia ucha środkowego mogą być różne. Ale najczęściej przypadłość dotyka osób, które cierpią na inne choroby. W zależności od przyczyny dzielimy je na:
Przerost trzeciego migdałka – zbyt duży rozmiar zatyka trąbki słuchowe, co powoduje ich niedrożność i tym samym powstanie stanu zapalnego ucha.
Słaba drożność trąbek słuchowych – powstaje wskutek zatkania czopem z woskowiny, co powoduje wzrost ciśnienia w uszach i stan zapalny.
Infekcje dróg oddechowych – należą do nich: angina ropna, grypa, zapalenie zatok lub zapalenie oskrzeli. Długotrwały stan zapalny powstały w wyniku tych chorób może objąć także ucho.
Upośledzona praca gruczołów usznych – dokładnie chodzi o te, które wspomagają wydalanie z ucha wydzieliny, która chroni je przed czynnikami zewnętrznymi. W przypadku upośledzonej pracy gruczołów, nadmiar wydzieliny nie jest odprowadzany z ucha, przez co dochodzi do stanu zapalnego.
Zapalenie ucha środkowego jest uciążliwą dolegliwością, ponieważ ma skłonność do powracania, co może skutkować pogorszeniem słuchu.
Zapalenie ucha środkowego – objawy
Objawy środkowego zapalenia ucha rozwijają się bardzo szybko. Pacjenci zgłaszający się do lekarza najczęściej skarżą się na:
- kłujący ból w jednym lub obu uszach
- sączącą się wydzielinę z ucha
- gorączkę sięgającą nawet do 40 stopni Celsjusza
- powiększone węzły chłonne
- może pojawić się także ból i zawroty głowy
Warto wiedzieć, że zapalenie ucha środkowego możemy podzielić na 3 kategorie w zależności od siły objawów.
Zapalenie ucha środkowego – leczenie
Leczenie stanu zapalnego ucha środkowego zależy od nasilenia objawów. Warto pamiętać, aby do czasu pełnego wyzdrowienia chronić chore ucho i najlepiej zatykać je wacikiem. Dzielimy je na: ostre, przewlekłe i wysiękowe.
Ostre zapalenia ucha środkowego leczone jest na początku infekcji za pomocą środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Leki mogą być przyjmowane doustnie lub w formie kropli dozowanych do środka ucha. Jeśli objawy nie ustępują, a stan zapalny zaostrza się, wówczas istnieje podejrzenie nadkażenia, czyli kolejnej infekcji. W takim przypadku należy zastosować odpowiedni antybiotyk, aby nie doszło do infekcji całego organizmu, co mogłoby być niebezpieczne.
Przewlekłe zapalenie ucha środkowego ma tendencję do powracania i często towarzyszy infekcjom górnych dróg oddechowych. Przypadłość jest groźna, ponieważ częsty stan zapalny ucha może spowodować uszkodzenie słuchu. Dlatego należy jak najszybciej podjąć leczenie. Podobnie jak w poprzednim przypadku, pacjent przyjmuje leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz antybiotyk od początku kuracji. Dodatkowo stosowane są krople zmniejszające stan zapalny oraz płukanki ucha w celu usunięcia ropnej wydzieliny.
Wysiękowe zapalenie ucha środkowego odbywa się za pomocą leków przeciwbólowych, które łagodzą objawy. Poza tym, pacjent przyjmuje leki antyhistaminowe oraz obkurczające błonę śluzową. Należy pamiętać, aby nie dopuścić do wychłodzenia ucha, np. podczas wiatru lub przebywania w niskiej temperaturze, gdyż to może spowodować nasilenie objawów.
Zapalenie ucha środkowego z pozoru wydaje się niegroźną chorobą, ale leczone może powodować nawroty stanu zapalnego. A każdy stan zapalny ucha wpływa na osłabienie słuchu.