Borelioza (krętkownica kleszczowa) to choroba zakaźna, przenoszona przez kleszcze. Jej bezpośrednią przyczyną jest zakażenie organizmu bakterią zwaną Borrelia burgdorferi. Kleszcz żywi się krwią, wskutek czego zaraża organizm boreliozą w trakcie ukąszenia. Choroba niesie za sobą poważne powikłania zdrowotne, dlatego po rozpoznaniu objawów, należy szybko udać się do lekarza. Natomiast warto pamiętać, że nie każdy kleszcz powoduje zakażenie. Jak rozpoznać objawy i jak przebiega leczenie tej choroby?
WARTO POSŁUCHAĆ: włącz wersję audio i poznaj przyczyny, objawy i metody leczenia BORELIOZY:
Borelioza – objawy
Spis treści:
Borelioza najczęściej infekuje człowieka wskutek ugryzienia przez kleszcza. Bakteria przedostaje się do organizmu przez ślinę pasożyta lub wymiociny. Im dłużej kleszcz tkwi wgryziony w skórę, tym większe ryzyko wystąpienia boreliozy. Warto mieć na uwadze, że bagatelizowana choroba może stanowić zagrożenie dla życia.
We wczesnym stadium zakażenia chorzy nie odczuwają silnych objawów, przez co przypadłość powoli zaczyna się rozwijać. Pierwsze odczuwalne objawy choroby mogą pojawić się nawet po kilku latach od momentu ugryzienia przez pasożyta. Na które objawy boreliozy warto zwrócić uwagę w pierwszym stadium zarażenia? Należą do nich:
Rumień – pojawia się w okolicy ugryzienia i powiększa się w ciągu kilku pierwszych godzin od momentu ugryzienia. Jeśli utrzymuje się powyżej 7 dni i jego średnica nie zmniejsza się, to należy jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ jest to pierwszy sygnał świadczący o tym, że mogło dojść do zarażenia boreliozą.
Bóle stawów – pojawiają się w bardziej zaawansowanym stadium choroby, może także dojść do obrzęków i tym samym do ograniczenia sprawności ruchowej.
Kołatania serca – chorzy na boreliozę często odczuwają zaburzenia pracy serca, podobnie jak w przypadku arytmii.
Częste bóle i zawroty głowy – mogą im towarzyszyć problemy z zasypianiem i ogólne osłabienie.
Podwyższona temperatura ciała – pojawia się u chorych w zaawansowanym stadium i sprzyja zakażeniu innymi infekcjami.
Objawy boreliozy przewlekłej:
W przypadku boreliozy w zaawansowanym stadium, pacjenci najczęściej odczuwają poniższe objawy:
- Drętwienie kończyn – najczęściej stóp i dłoni, przez co chory w niektórych momentach traci czucie.
- Dolegliwości skórne – z biegiem czasu wraz z rozwojem boreliozy następuje zcieńczenie naskórka i zanik skóry właściwej, przez co pacjent staje się wrażliwy na dotyk.
- Dolegliwości układu krążenia – w zaawansowanym stadium może dojść do zapalenia mięśnia sercowego, które jest niebezpieczne dla życia.
Borelioza – leczenie
Borelioza najczęściej leczona jest za pomocą antybiotyków, które likwidują bakterie. Należą do nich: doksycilina, amoksycylina lub cefuroksym. Kuracja trwa przez okres 21 dni i nie wolno jej przerywać bez konsultacji z lekarzem, ponieważ takie postępowanie mogłoby doprowadzić do groźnych powikłań. W trakcie leczenia należy unikać alkoholu, który osłabia działanie antybiotyków.
Borelioza to choroba, która niesie ze sobą zagrożenie dla życia, ale w obecnych czasach medycyna potrafi ją całkowicie wyleczyć. W przypadku ugryzienia przez kleszcza warto udać się do punktu medycznego i przyjąć szczepionkę, która zapobiega powstawaniu zakażenia. Poza tym, dobrym rozwiązaniem są okresowe szczepienia, zwłaszcza dla osób, które lubią wędrówki po lasach i na łonie natury, gdzie grasują kleszcze.
Obecnie prowadzonych jest coraz więcej kampanii, dzięki czemu wiele osób unika ryzyka zachorowania na boreliozę, dzięki szczepieniom. Jak to mówią lekarze: lepiej zapobiegać niż leczyć. A jeśli już dojdzie do ukąszenia, to należy jak najszybciej usunąć kleszcza. Im dłużej przebywa w skórze, tym większe ryzyko zarażenia boreliozą lub inną chorobą.