portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

odmiedniczkowe zapalenie nerek objawy

Odmiedniczkowe zapalenie nerek – przyczyny, objawy i leczenie

Odmiedniczkowe zapalenie nerek to groźna choroba, która może doprowadzić do uszkodzenia tkanki śródmiąższowej. Istnieją dwa typy schorzenia: ostry lub przewlekły i nie wolno go bagatelizować w żadnej postaci. Stan zapalny może obejmować jedną lub dwie nerki w bardziej zaawansowanym stadium. Dlatego ważna jest szybka diagnoza i podjęcie leczenia, aby nie doszło do trwałych uszkodzeń. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek?

Odmiedniczkowe zapalenie nerek – przyczyny

Odmiedniczkowe zapalenie nerek może mieć różne przyczyny w zależności od typu: bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Przyczyną bakteryjnego zapalenia najczęściej są bakterie E. Cola, które dostają się do nerek przez moczowody i powodują zakażenie. W sporadycznych przypadkach przyczyną jest gronkowiec.

Przyczyną wirusowego zapalenia jest wirus opryszczki, który przedostaje się do organizmu zdrowej osoby podczas stosunku seksualnego bez użycia prezerwatywy. Natomiast odmiedniczkowe zapalenie nerek spowodowane grzybami najczęściej dotyka osób z osłabionym układem odpornościowym. Słaby organizm jest atakowany przez grzyby.

Przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek ma najczęściej łagodny przebieg, a objawy są prawie nieodczuwalne przez chorego. Natomiast ostry stan zapalny powoduje wiele dokuczliwych objawów i może prowadzić do powikłań, dlatego należy jak najszybciej udać się do lekarza i podjąć leczenie.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek – objawy

Jak już wspomniano, objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek najczęściej występują przy ostrym stanie zapalnym. Należą do nich:

  • silny ból w okolicach jednej lub obu nerek
  • gorączka i dreszcze
  • problemy z oddawaniem moczu
  • uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza
  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu
  • częstomocz
  • krwiomocz
  • mętny i cuchnący mocz

To najczęściej występujące objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek spowodowane stanem zapalnym. Nie wolno zwlekać, aby nie doszło do trwałego uszkodzenia tych narządów.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek – diagnoza

Odmiedniczkowe zapalenie nerek najczęściej diagnozowane jest za pomocą kilku badań. W pierwszej kolejności lekarz wykonuje badanie fizykalne, które polega na opukiwaniu okolic nerek. Jeśli doszło do zapalenia to pacjent odczuwa silny ból, nawet przy lekkich uderzeniach. Następnie wykonywane jest badanie moczu, w którym często pojawia się wysoki poziom białka lub krew. Lekarz wykonuje też dokładniejsze badania CPR i OB, które pozwalają na ocenę stopnia rozwoju stanu zapalnego.

W przypadku znacznie przekroczonych wartości stężenia kreatyniny we krwi stwierdza się, że doszło do uszkodzenia nerek. Taki stan jest niebezpieczny, ponieważ może prowadzić do ich niewydolności. Następnie wykonywane jest badanie ultradźwiękowe w celu wizualnej oceny stanu nerek i uzyskania obrazu zmian wywołanych stanem zapalnym.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek – leczenie

Odmiedniczkowe zapalenie nerek leczone jest najczęściej za pomocą antybiotyków odpowiednio dobranych do rodzaju bakterii znajdujących się w moczu. Kuracja najczęściej trwa 14 dni i w tym czasie pacjent powinien stosować się ściśle do zaleceń lekarza. Poza tym, należy pić dużo niegazowanej wody mineralnej, która pozwala na  częste oddawanie moczu i tym samym wypłukiwanie bakterii z układu moczowego.

Należy jednak zrezygnować ze słodkich gazowanych  napojów, które zawierają dużo konserwantów i tym samym niepotrzebnie obciążają nerki. Jeśli podczas odmiedniczkowego zapalenia nerek występuje silny ból i temperatura, to można sięgnąć po leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

U niektórych pacjentów choroba powoduje długotrwałe zatrzymanie moczu, w takim przypadku stosowane jest cewnikowanie lub drenaż nerki, aby nie doszło do zatrucia organizmu moczem. Nie wolno lekceważyć żadnego rodzaju bólu, który utrzymuje się przez dłuższy czas w okolicach nerek, ponieważ może to świadczyć o poważnej chorobie. Im wcześniej podjęte leczenie, tym szybszy powrót do zdrowia.

Podobne artykuły