Jaskra to groźna choroba wzroku, która powoduje obumieranie nerwów wzrokowych i w efekcie ślepotę. Może rozwijać się w jednym lub obu oczach, a jej przyczyny nie są do końca ustalone. Obecnie uważa się, że powstawaniu choroby sprzyja nadciśnienie w gałce ocznej, które powoduje jej niedokrwistość w efekcie martwicę nerwu wzrokowego. Jakie są dokładne objawy jaskry i czy współczesna medycyna znalazła już sposób na leczenie?
WOLISZ POSŁUCHAĆ? Włącz odtwarzacz i poznaj przyczyny, objawy oraz metody leczenia jaskry:
Jaskra – czynniki sprzyjające jej powstawaniu
Spis treści:
Choć przyczyny jaskry nie są do końca znane to istnieje wiele czynników, które sprzyjają rozwojowi tej choroby. Do najczęściej występujących należą;
- wysokie ciśnienie w gałce ocznej
- cukrzyca
- starszy wiek
- migrena
- nadciśnienie tętnicze
- miażdżyca tętnic
To najczęściej występujące czynniki sprzyjające rozwojowi jaskry, ale choroba może również mieć podłoże genetyczne.
Jaskra – objawy
Jaska może w początkowej fazie przybierać łagodne objawy, które nie są kojarzone z poważną chorobą, przez co są bagatelizowane. Najczęściej pacjenci zwracają się o pomoc do okulisty, gdy schorzenie wyrządziło wiele szkód w gałce ocznej. Warto wiedzieć, że dzielimy je na dwa typy: jaskrę otwartego kąta przesączania i jaskrę wąskiego kąta przesączania.
Pierwszy typ jaskry objawia się najczęściej lekkim bólem oka lub obu oczu, pieczeniem, bólami głowy, które mają źródło w gałce ocznej lub pogorszeniem ostrości wzroku.
Jaskra wąskiego kąta przesączania– ból gałki ocznej i głowy występuje jednocześnie i jest bardzo silny. Poza tym dochodzi do zaczerwienienia gałki ocznej i przekrwienia białek. Wraz z rozwojem choroby dochodzi do zaburzenia widzenia w postaci brakujących części obrazu.
Jaskra – diagnoza lekarska
Jaska diagnozowana jest za pomocą kilku badań. Do najczęściej stosowanych należą:
- badanie kąta przesączania – pozwala ocenić czy kąt jest otwarty czy zamknięty
- tonometria – ma na celu ocenę ciśnienia w gałce ocznej
- perymetria – badanie pola widzenia, które pozwala ocenić ubytek w polu widzenia pacjenta
- HRT – laserowa tomografia siatkówki oka, która umożliwia dokładną ocenę tarczy nerwu wzrokowego uszkodzonego przez jaskrę
- GDX – to skaningowa polarymetria laserowa, pozwala zmierzyć grubość uszkodzonej siatkówki
Lekarz może także wykonać dodatkowe badania, jeśli zachodzi taka potrzeba. Z tego względu, że jaskra jest zagrożeniem dla wzroku, należy jak najszybciej udać się do okulisty, który może pomóc spowolnić przebieg choroby.
Jaskra – leczenie
Leczenie jaskry przede wszystkim ma na celu spowolnienie lub zahamowanie rozwoju choroby. Należy pamiętać, że nieleczona prowadzi do trwałej ślepoty, dlatego im wcześniej wykryta, tym lepszy efekt leczenia. Najczęściej przyczyną choroby jest wysokie ciśnienie w gałce ocznej, dlatego w pierwszej kolejności lekarz przepisuje farmaceutyki, które mają na celu obniżenie ciśnienia.
Dodatkowo może zalecić inne leki wzmacniające nerwy gałek ocznych i poprawiające jakość widzenia. Należy ściśle przestrzegać zasad związanych z przyjmowaniem leków według wskazań lekarza. Pod żadnym pozorem nie należy przerywać leczenia samemu, ponieważ to mogłoby spowodować przyspieszenie choroby. Kolejną inwazyjną metodą leczenia jaskry jest operacja nerwu wzrokowego lub zabieg laserowy.
Jaskra – profilaktyka
Czy można zapobiegać powstawaniu jaskry? Na pewno można zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia, dlatego w tym celu warto przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim należy kontrolować ciśnienie w gałce ocznej, co najmniej raz na 2 lata. Poza tym, ważne jest również prawidłowe ciśnienie tętnicze, które często podnosi ciśnienie w oku i tym samym sprzyja uszkodzeniu nerwu wzrokowego.
Kolejnym sposobem jest dbanie o prawidłowy poziom cholesterolu, który powoduje uszkodzenie tętnic i również w pewnym stopniu zwiększa ryzyko wystąpienia jaskry. Warto jeść warzywa i owoce, które zawierają cenne dla zdrowia i dla oczu witaminy i minerały.