Zapalenie spojówek to stan zapalny oka lub oczu, który obejmuje całe gałki oczne, wskutek czego pojawia się świąd i pieczenie. Gałki oczne wypełniają się krwią i dochodzi do ich zaczerwienienia. Przypadłość może mieć podłoże infekcyjne i nieinfekcyjne. Dotyka zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe powodując szereg uciążliwych objawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, np. prowadzenie samochodu lub pracę przy komputerze. Jakie są dokładne przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie zapalenia spojówek?
WOLISZ POSŁUCHAĆ? Włącz odtwarzacz i poznaj przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia zapalenia spojówek:
Zapalenie spojówek spowodowane infekcją
Spis treści:
Zapalenie spojówek o podłożu infekcyjnym dzieli się na kilka typów, a ich objawy mogą się różnić. Warto udać się do okulisty, który zastosuje odpowiednie krople i tym samym złagodzi uciążliwe objawy. Trzeba pamiętać, aby nie pocierać oczu pomimo silnego śwędzenia, ponieważ powoduje to nasilenie przykrych objawów.
Wirusowe zapalenie spojówek
Ten rodzaj zapalenia spowodowany jest adenowirusami, które w pierwszej kolejności atakują spojówki, a następnie rogówkę oka, co utrudnia leczenie. Inną przyczyną mogą być także choroby o podłożu wirusowym, np. ospa wietrzna lub półpasiec. Najczęściej objawia się:
- silnym zaczerwienieniem gałki ocznej
- uczuciem piasku pod powiekami (podobnie jak przy naświetleniu oka)
- pieczeniem i swędzeniem
- wrażliwością na światło
- ropną wydzieliną z oka
Jak leczyć wirusowe zapalenie spojówek?
Należy pamiętać, że wirus może także przedostać się na pozostałych domowników, dlatego warto zachować wszelkie środki ostrożności, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia. W tym celu chory powinien używać wydzielonych rzeczy, np. ręczników, poduszek, itd. Leczenie przede wszystkim polega na łagodzeniu dokuczliwych objawów choroby.
Najczęściej pacjenci stosują krople do oczu dostępne na receptę, które działają przeciwzapalnie i łagodzą świąd. Dodatkową zaletą kropli jest zapobieganie nadkażeniu bakteryjnemu, czyli kolejnej infekcji, która może powstać wskutek kumulacji wirusów i bakterii w oku wywołujących stan zapalny.
Bakteryjne zapalenie spojówek
Ten rodzaj zapalenia wywołany jest przez takie bakterie jak: paciorkowca, gronkowca, rzeżączki lub dwoinką zapalenia płuc. Może objąć jedno, jak i parę oczu, a jego przebieg zależy od przyczyny. Stan zapalny wywołany bakteriami najczęściej objawia się: silnym pieczeniem oczu, przekrwieniem spojówek, opuchnięciem powiek, może także pojawić się ból gałek ocznych.
Jak leczyć bakteryjne zapalenie spojówek?
Najczęściej lekarz okulista zaleca stosowanie kropli z antybiotykami, które są odpowiednio dobrane do rodzaju bakterii. Przed zakrapianiem oczu należy je dokładnie oczyścić z ropnej wydzieliny, aby nie powodować dodatkowych podrażnień i przyspieszyć leczenie. Wiele osób zapomina, że podczas leczenia zapalenia spojówek należy unikać miejsc o silnym zapyleniu, które podrażnia oczy.
Grzybicze zapalenie spojówek
Ten rodzaj zapalenia spojówek wywołany jest przez grzyby, które najczęściej atakują osoby z osłabionym układem odpornościowym. Taki stan może być spowodowany długotrwałym przyjmowaniem antybiotyków, przewlekłą chorobą lub lekami steroidowymi. Warto wiedzieć, że ten typ zapalenia w początkowej fazie nie daje tak silnych objawów, jak pozostałe, przez co jest lekceważony przez wielu pacjentów. Do najczęściej występujących objawów należą:
- niewielkie zaczerwienienie spojówek
- znikoma ilość wydzieliny z oczu
- lekki świąd
Nieleczony stan zapalny może się nasilić i zaostrzyć objawy, dlatego nie warto bagatelizować tej przypadłości.
Jak przebiega leczenie grzybiczego zapalenia spojówek?
Leczenie grzybiczego zapalenia spojówek najczęściej rozpoczyna się od ustalenia rodzaju grzyba wywołującego stan zapalny. A jeśli już tak się stanie to lekarz zaleca stosowanie odpowiednich leków przeciwgrzybiczych i łagodzących objawy. Pacjent powinien chronić oczy przed kurzem i silnym światłem.
Oczy to delikatne narządy i każda ich infekcja może powodować osłabienie wzroku. Z tego względu nie warto samemu zabierać się za leczenie, lecz w przypadku wystąpienia objawów stanu zapalnego należy jak najszybciej zgłosić się do okulisty, który ustali przyczynę i zastosuje odpowiednie leczenie zapalenia spojówek.