Wypadanie włosów to coraz częściej występująca przypadłość zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Ich utrata nie tylko negatywnie wpływa na atrakcyjność, lecz także na psychikę. Słabe i wypadające włosy mogą mieć wiele przyczyn, począwszy od braku podstawowych składników odżywczych, a skończywszy na ukrytych chorobach. Jakie są dokładne przyczyny, pierwsze objawy i jak leczyć tej przypadłość?
Wypadanie włosów – przyczyny
Spis treści:
Wypadanie włosów może mieć różne przyczyny. Naturalnym stanem jest, że w ciągu doby tracimy ok. 100 włosów, a na ich miejscu wyrastają nowe. Najczęściej taka ilość na grzebieniu nie rzuca się w oczy. Inaczej sprawa wygląda, gdy coraz większe ilości włosów stają się widoczne na grzebieniu lub ubraniach, a na głowie pojawiają się prześwity skóry. Wiele osób w takiej sytuacji zaczyna rozpaczliwie poszukiwać sposobów na wypadanie włosów. Aby zahamować ich utratę, przede wszystkim należy ustalić przyczynę.
Wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn i do najczęściej występujących należą:
- Dieta uboga w mikro – i makroelementy, które są kluczowym czynnikiem mocnych włosów.
- Zaburzenia układu hormonalnego, np. niedoczynność tarczycy, menopauza lub łysienie androgenowe wskutek wysokiego stężenie androgenów – dotyka kobiet i mężczyzn.
- Długotrwały stres, który zaburza funkcjonowanie układu hormonalnego.
- Choroby skóry głowy, np. grzybica lub łojotokowe zapalenie skóry.
- Długotrwałe przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych i antykoncepcyjnych oraz chemioterapii.
- Zatrucia organizmu metalami ciężkimi, np. rtęcią.
- Niewłaściwe odchudzanie, które powoduje szybką utratę kilogramów, a także wiele cennych witamin i pierwiastków niezbędnych do zachowania zdrowych i elastycznych włosów.
- Przewlekłe infekcje, np. przeziębienie lub grypa.
- Zbyt częste farbowanie i stosowanie nadmiernej ilości kosmetyków.
- Niewłaściwa fryzura, która powoduje nadwyrężanie cebulek włosowych, przez co stają się słabsze i wypadają.
- Dieta uboga w pełnowartościowe białko, które jest jednym z budulców włosów.
- Zbyt częste mycie i niewłaściwa pielęgnacja, np. suszenie gorącym strumieniem powietrza.
- Nadmiar witaminy A spowodowany suplementacją.
- Zaburzenia psychiczne (anoreksja lub bulimia).
- Niedobór żelaza, często spowodowany niewłaściwą dietą lub zespołem złego wchłaniania.
Zobacz także: 8 produktów, które sprawią, że Twoje włosy staną się lśniące i mocne
Wypadanie włosów może mieć więcej przyczyn i często trudno jest ustalić je samemu. Dlatego warto udać się do lekarza, dietetyka lub dermatologa. Należy też zastanowić się, czy przyczyna wypadania włosów nie leży w niewłaściwej pielęgnacji. Może nią być przesuszanie włosów gorącym strumieniem powietrza, zbyt silne rozczesywanie, które osłabia strukturę włosów i cebulki.
Kolejną z przyczyną wypadania włosów może być też używanie nadmiaru kosmetyków stylizujących lub nieodpowiedniego szamponu. Natomiast, jeżeli to nie pomoże, należy skonsultować się ze specjalistą. Najczęściej lekarz przeprowadza wywiad i zleca wykonanie badań krwi, w celu ustalenia niedoborów w organizmie.
Wpływ pogody na wypadanie włosów
Pogoda również może być przyczyną wypadania włosów. Latem włosy narażone są na działanie szkodliwych czynników: silne promieniowanie słoneczne, kąpiel w słonej lub chlorowanej wodzie, a także przesuszanie na słońcu. Wakacyjny pęd powoduje, że wiele osób lekceważy właściwą pielęgnację fryzury w tym okresie. Moczenie podczas kąpieli w akwenach wodnych lub basenach, nawet kilka razy w ciągu dnia może osłabiać strukturę włosów. Poza tym, chlor w basenie lub sól w morzu również przyczynia się do wypadania. Dlatego po wyjściu z basenu lub po kąpieli w morzu należy dokładnie umyć włosy szamponem, aby usunąć resztki soli, chloru lub innych zanieczyszczeń.
Jak zapobiegać wypadaniu włosów latem? Przede wszystkim należy chronić je przed przesuszaniem na słońcu. W tym celu trzeba nosić okrycie głowy, które powinno być w miarę luźne. W przeciwnym razie mikrokrążenie skóry głowy zostanie zaburzone, co negatywnie odbije się na stanie włosów. Fryzura również nie powinna być zbyt ,,ciasna”, aby nie nadwyrężać cebulek. Warto stosować mgiełkę, która nawilża i chroni włosy przed działaniem UV.
Jesienna, wietrzna pogoda również wywiera negatywny wpływ na włosy i powoduje ich wypadanie. Silny wiatr, który rozwiewa włosy we wszystkie strony powoduje osłabienie cebulek. Dlatego osoby z długimi włosami powinny je spiąć, aby zapobiec szarpaniu. W okresie jesiennym warto stosować naturalne szampony ziołowe, które odżywiają włosy i przywracają elastyczność.
Zobacz także: Jak pielęgnować przetłuszczające się włosy?
Kolejnym, ciężkim okresem dla włosów jest zima. Wiele osób nie zakłada żadnego okrycia na głowę podczas mrozów. Przez to narażają włosy na działanie niskiej temperatury, która osłabia ich strukturę. Największym błędem jest nanoszenie zbyt dużej ilości kosmetyków przed wyjściem na mróz. Żeby zapobiegać wypadaniu włosów, w zimie należy nosić okrycie głowy oraz unikać wychodzenia na mroźne powietrze z wilgotną fryzurą. Najlepiej kosmetyki nanosić godzinę przed wyjściem, aby fryzura zdążyła wyschnąć.
Wypadanie włosów u kobiet – przyczyny
Wypadanie włosów u kobiet może mieć wiele przyczyn, które należy ustalić przed rozpoczęciem kuracji. Do najczęściej występujących należą:
- brak żelaza spowodowany niewłaściwą dietą, ciążą lub zaburzeniami hormonalnymi
- długotrwały i silny stres
- ciąża i poród
- nadmiar androgenów, który powstaje w okresie menopauzy
- nadwrażliwość cebulek na androgeny – włosy wypadają nawet, jeśli stężenie androgenów jest poprawne
Wypadanie włosów u kobiet być spowodowane wieloma przyczynami. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dermatologa lub dietetyka.
Wypadanie włosów u mężczyzn – przyczyny
Wypadanie u mężczyzn również może mieć wiele przyczyn. Panowie wstydzą się tego problemu, ponieważ niektórzy uważają, że wraz z utratą włosów następuje utrata męskości. Nie należy jednak się poddawać, lecz warto znaleźć powód utraty czupryny. Do najczęściej występujących powodów należą:
- Geny – często łysienie występuje u mężczyzn, których ojcowie i dziadkowie również zmagali się z tym problemem,
- Niewłaściwe stężenie pochodnej testosteronu, czyli dihydrotestosteronem (DHT), która powstaje pod wpływem enzymu 5α-reduktazy i powoduje łysienie w okolicach czoła i skroni.
- Choroby autoimmunoligczne, które powodują zaburzenia hormonów. W związku z tym dochodzi do wypadania włosów, tzw. plackami, Stąd też wzięła się nazwa ,,łysienie plackowate.”
- Nadmiar androgenów, który charakteryzuje się wypadaniem włosów w okolicach czoła i skroni, podczas gdy włosy w dolnych partiach głowy są gęste. W przypadku wysokiego stężenia androgenów dochodzi do wyrastania włosów na plecach.
Najczęściej u mężczyzn występuje łysienie androgenowe lub plackowate, a jego leczenie powinno odbywać się pod okiem specjalisty.
Wypadanie włosów – sposoby
Jeżeli przyczyny wypadania włosów zostaną ustalone, to warto zastosować metody, które pozwolą odzyskać gęstą fryzurę. Należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ odrastanie to długi proces.
Witaminy są niezbędne do zachowania zdrowej budowy włosów. Dlatego warto stosować racjonalną dietę, która dostarczy do organizmu odpowiednie składniki. Natomiast w razie potrzeby należy uzupełnić niedobory za pomocą suplementów diety. Jakie witaminy pełnią kluczową rolę w zahamowaniu wypadania włosów?
Witamina H – jej popularna nazwa to biotyna, która wspomaga produkcję keratyny, czyli podstawowego białka tworzącego strukturę włosów. Jej niedobór powoduje, że włosy stają się cienkie, łamliwe, a z czasem zaczynają wypadać.Odrastanie nowych trwa o wiele dłużej. Warto wiedzieć, że niedobór biotyny osłabia paznokcie oraz sprawia, że skóra staje się zwiotczała i podatna na stany zapalne, np. krostki, wypryski, itd.
Witamina A – jedna z podstawowych witamin, która wpływa na metabolizm komórek włosowych. Jej niedobór sprawia, że włosy stają się suche, cienkie oraz łamliwe i z czasem zaczynają wypadać. Dlatego warto zadbać o odpowiednie produkty w diecie, t.j.: mleko, sery, masło, itd.
Witaminy z grupy B – są niezbędne do prawidłowej budowy włosów oraz odpowiadają za pigmentację. Ich niedobór sprawia, że włosy siwieją oraz stają się słabsze. Warto wiedzieć, że witaminy z grupy B wpływają również na stan skóry oraz chronią przed łupieżem. Znajdziemy je w: jajach, orzechach, warzywach strączkowych i produktach zbożowych.
Witamina C – jest niezbędna do prawidłowej produkcji kolagenu. Składnik ten bezpośrednio wpływa na elastyczność włosów i chroni przed wypadaniem. Wysokie stężenie witaminy C znajdziemy w przede wszystkim w owocach cytrusowych.
Witamina E – zwana eliksirem młodości, usprawnia mikrokrążenie i zapewnia prawidłowe ukrwienie skóry głowy. To sprawia, że cebulki włosów stają się odżywione i dotlenione. Znajdziemy ją m.in. w: pomidorach, oliwie z oliwek, olejach roślinnych oraz czarnej porzeczce.
Żelazo – usprawnia transport tlenu do komórek, dzięki czemu dotlenia cebulki włosowe. Jego brak często występuje przy anemii oraz u kobiet w ciąży. Najwięcej żelaza znajdziemy m.in. w: czerwonych buraczkach, grochu, kaszach oraz brukselce.
Zobacz także: Łysienie u mężczyzn – przyczyny i leczenie
Wypadanie włosów – zapobieganie
Żeby skutecznie zapobiegać wypadaniu włosów, niezbędne jest ustalenie przyczyny. Warto natomiast wyeliminować wyżej wymienione przyczyny. Kluczowym elementem w zachowaniu gęstych i zdrowych włosów jest dieta. Włosy powinny być pielęgnowane zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Dlatego w tym celu warto stosować odpowiednie suplementy oraz kosmetyki. Należą do nich:
- ampułki na wypadanie włosów
- odżywka na wypadanie włosów
- szampon wzmacniający włosy
Kolejnym sposobem na wypadanie włosów jest masaż skóry głowy, który poprawia mikrokrążenie, dzięki czemu cebulki stają się bardziej dotlenione i odżywione. W tym celu należy masować skórę głowy okrężnymi ruchami za pomocą palców. Dostępne są również specjalne masażery do głowy, które można kupić w aptece. Jeżeli przyczyna wypadania włosów tkwi w ukrytej chorobie, to należy skupić się na odpowiedniej kuracji. Leczenie łysienia powinno rozpoczynać się od wizyty u specjalisty, który wykryje przyczynę.