portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

grypa przyczyny

Grypa – przyczyny, objawy i leczenie

Grypa to choroba układu oddechowego, której przyczyną jest zakażenie wirusami. Choroba bardzo łatwo się rozprzestrzenia z uwagi na fakt, że wirus przedostaje się do organizmu zdrowej osoby drogą kropelkowa. W ten sposób łatwo dochodzi do epidemii, zwłaszcza w dużych skupiskach ludzi, np. w przedszkolach, szkołach, itd. Nie wolno lekceważyć tej choroby, ponieważ nieleczona może powodować groźne powikłania zagrażające życiu.

W szczególności wszelkie środki ostrożności powinny podjąć osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu krążenia, oddechowego oraz osoby w podeszłym wieku. Warto wiedzieć, że nieleczona grypa często powoduje zapalenie mięśnia sercowego, przez co stwarza zagrożenie dla życia. Jak rozpoznać i jak przebiega skuteczne leczenie?

WARTO POSŁUCHAĆ: włącz wersję audio i poznaj objawy grypy i metodyleczenia, które najszybciej pozwalają wrócić do zdrowia:

Grypa – rodzaje wirusa

Grypa może być spowodowana trzema rodzajami wirusa: A,B lub C. Do najbardziej niebezpiecznych należą A i B, ponieważ powodują groźne powikłania. Natomiast wirus typu C nie stanowi dużego zagrożenia pod warunkiem zachowania wszelkich środków ostrożności. Typ A najczęściej atakuje ludzi, jak i zwierzęta, dlatego łatwo jest przenoszony przez dzikie ptactwo. Stąd wzięła się jego nazwa ,,ptasia grypa”, o której często można usłyszeć w mediach w trakcie epidemii zachorowań. Wirus grypy typu B atakuje ludzi i nie występuje u zwierząt, dlatego trudniej rozprzestrzeni się, co nie oznacza, że jest niegroźny.

Grypa – objawy zarażenia

Grypa często mylona jest z przeziębieniem, ale jej objawy pojawiają się o wiele szybciej niż w przypadku przeziębienia i mają ostrzejszy charakter. Dlatego w tzw. ,,sezonie grypowym” nie wolno lekceważyć żadnych objawów, lecz jak najszybciej należy podjąć leczenie, ponieważ zwykłe przeziębienie również osłabia organizm i sprzyja zakażeniu wirusami grypy. Jednak do najczęściej występujących objawów  należą:

Wysoka gorączka – pojawia się w ciągu 24 godzin od zarażenia i może sięgać nawet 40˚C, co może spowodować zapalenie opon mózgowych i uszkodzenie mózgu

Ból głowy  – o charakterze ciągłym, może nasilać się nad ranem lub po południu.

grypa

Bóle stawów – ból może także obejmować miejsca przebytych urazów kości lub mięśni (naderwanie, złamanie, itd.).

Kaszel i zatkany nos – kaszel na początku może mieć charakter suchy, a następnie pojawia się plwocina. Chory najczęściej ma problemy z jej odkrztuszaniem.

Ból gardła – pojawia się obrzęk, który może powodować problemy z przełykaniem śliny, zwłaszcza w nocy.

Grypa – leczenie

Leczenie grypy przede wszystkim opiera się na wygrzewaniu organizmu w łóżku, ponieważ wirusy szybciej giną w wysokiej temperaturze. Chory powinien pić też duże ilości płynów, aby nie doszło do odwodnienia organizmu. Warto sięgać w tym okresie po napary z malin lub lipy, ponieważ działają rozgrzewająco na organizm i wspomagają wydalanie bakterii z organizmu. Grypa w zaawansowanym stadium może powodować dokuczliwe objawy, dlatego często wymagane jest też stosowanie farmaceutyków.

Chorzy, którzy cierpią na wysoką gorączkę, najczęściej sięgają po leki o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. W przypadku dużego kataru należy jak najczęściej oczyszczać nos. Dlatego zużyte chusteczki wyrzucać do kosza, aby nie dopuszczać do rozprzestrzeniania się wirusów. W cięższych przypadkach pacjenci przyjmują leki przeciwwirusowe, które są dobierane odpowiednio do rodzaju wirusa.

Nie wolno samemu przerywać przyjmowania środków farmaceutycznych przepisanych przez lekarza, aby nie doszło do uodpornienia się wirusów, co mogłoby wydłużyć czas leczenia. Im dłużej utrzymujący się stan chorobowy w organizmie, tym większe ryzyko powikłań, które mogą stwarzać zagrożenie dla życia. Grypa jest szczególnie niebezpieczna dla osób z osłabionym układem immunologicznym. Po zakończonym leczeniu pacjent powinien odbudować swoją florę bakteryjną w celu zwiększenia odporności.

Podobne artykuły