portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

nadciśnienie płucne przyczyny

Nadciśnienie płucne – przyczyny, objawy i leczenie

Nadciśnienie płucne występuje, gdy podczas pomiaru ciśnienie w tętniczy płucnej sięga  25 mm Hg. To niebezpieczna choroba, która w przeszłości powodowała wiele zgonów. Jednak obecne metody leczenia pozwalają choremu normalnie funkcjonować pod warunkiem, że choroba zostanie wcześnie wykryta. Przypadłość atakuje płuca i układ krążenia, przez co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Jakie są objawy i jakie leczenie stosować w przypadku nadciśnienia płucnego?

Nadciśnienie płucne – objawy

Objawy nadciśnienia płucnego w początkowej fazie nie dają się we znaki, przez co choroba jest wykrywana dość późno. Warto pamiętać, że dolegliwości zdrowotne, które nie powodują bólu, często są bagatelizowane przez pacjentów. To sprawia, że zgłaszają się do lekarza, gdy choroba zdąży się rozwinąć do zaawansowanego stadium. Nadciśnienie płucne w początkowej fazie jest niezauważalne, ponieważ jedyną dolegliwością, którą odczuwa chory jest duszność podczas wysiłku fizycznego.

Z tego względu wiele osób uznaje, że jest to wynikiem słabej kondycji fizycznej. Wraz z rozwojem choroby, duszność staje się coraz silniejsza. Pojawia się także podwyższone ciśnienie oraz tętno, nawet w stanie spoczynku. Chory ma problemy z zasypianiem, ponieważ jego układ krążenia jest ciągle pobudzony.

W zaawansowanym stadium nadciśnienia płucnego pojawia się ból i pieczenie w klatce piersiowej, wysokie ciśnienie tętnicze oraz przewlekła suchość  w gardle, pomimo prawidłowego nawadniania organizmu. Podczas badania EKG można zauważyć nieregularne bicie lub szmery w sercu.

Nadciśnienie płucne – diagnoza lekarska

Najczęściej u pacjentów zgłaszających się do lekarza z objawami nadciśnienia płucnego przeprowadzane są następujące badania:

EKG – to badanie, które jest przeprowadzane jako pierwsze, ponieważ pozwala wykryć przeciążenie prawej komory serca. Ta cecha jest charakterystyczna dla wysokiego ciśnienia w płucach.

RTG – badanie pozwala na wstępne wykrycie poszerzenia pnia i gałęzi tętnicy płucnej, a także przerostu serca.

Arteriografia  – wykrywa skrzepy w tętnicy płucnej, które są charakterystyczne dla tej dolegliwości. Skrzepy są niebezpieczne ponieważ mogą spowodować zator płucny i tym samym doprowadzić chorego do szybkiego zgonu.

Echokardiografia  – popularnie nazywane echem serca, pozwala na wykrycie zmian powstałych w sercu.

W zależności od potrzeb, lekarz może zlecić wykonanie wszystkich badań lub tylko wybranych. Jeśli diagnoza się potwierdzi to chory jest poddawany leczeniu.

Nadciśnienie płucne – leczenie

Nadciśnienie płucne leczone jest na kilka sposobów, w zależności od stopnia zaawansowania choroby i stanu organizmu pacjenta. Dzielimy je na: farmakologiczne, zabiegowe i operacyjne. Ten ostatni rodzaj stosowany jest u pacjentów w najbardziej zaawansowanym stadium choroby.

Nadciśnienie płucne – leczenie farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne nadciśnienia płucnego odbywa się za pomocą kilku grup leków. Pierwszą z nich są leki przeciwzakrzepowe, które chronią przed zatorem płucnym. Kolejną grupą są leki moczopędne, które zwiększają wydalanie wody z organizmu i tym samym odciążają serce. Ostatnią grupę leków stosowanych w nadciśnieniu płucnym są  antagoniści wapnia. Leki te chronią tętnice płucne przed zakrzepami, które mogą spowodować nagły zgon pacjenta.  Metodą uzupełniającą kurację jest tzw. tlenoterapia, za pomocą której organizm pacjenta jest dotleniany.

Nadciśnienie płucne – zabiegowe metody leczenia

W zaawansowanym stadium nadciśnienia płucnego, gdy serce jest mocno obciążone, przeprowadza się zabieg zwany  Septostiomią przedsionkową. Lekarze wykonują specjalny otwór między komorami serca, który pozwala na odciążenie prawej komory i usprawnienie  krążenia. Zabieg ten pozwala na nasycenie krwi tętniczej tlenem i tym samym zapobiega niedotlenieniu mięśnia sercowego, co mogłoby grozić zawałem.

Nadciśnienie płucne – operacyjne metody leczenia

Operacyjne metody leczenia nadciśnienia płucnego najczęściej są przeprowadzane u pacjentów z zaawansowanym stadium choroby. Jedną z nich jest  Endarterektomia płucna, która polega na usunięciu zakrzepów z tętnicy. Operacja przeprowadzana jest w stanie hipoglikemii, czyli w stanie oziębienia organizmu w krążeniu pozaustrojowym. Niestety, nie każdy pacjent kwalifikuje się do tej operacji, m.in. ze względu na stan organizmu.

Ostatnią metodą leczenia nadciśnienia płucnego jest przeszczep płuc lub serca. Najczęściej stosowana u pacjentów, u których choroba dokonała olbrzymich zniszczeń w tych narządach. Niestety, metoda ta jest ryzykowna z uwagi na duże zagrożenia odrzucenia przeszczepionego narządu.

Podobne artykuły