Zapalenie migdałków podniebnych to jedna z chorób, która dotyka zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Infekcja jest skutkiem zakażenia wirusem lub bakteriami i często towarzyszy anginie ropnej. Stan zapalny może objąć całe gardło lub tylko jego niektóre części. Przypadłość najczęściej atakuje wczesną wiosną lub jesienią z uwagi na duże stężenie bakterii i wirusów. Gardło jest położone w miejscu łączenia przewodu oddechowego i pokarmowego, przez co docierają do niego bakterie z powietrza, jak i z pożywienia. Jak są objawy i jak przebiega leczenie zapalenia migdałków podniebnych?
Zapalenie migdałków podniebnych – przyczyny
Spis treści:
Jedną z przyczyn zapalenia migdałków podniebnych są wirusy. Najczęściej należą do nich: rynowirusy i koronawirusy. Nieco rzadziej występującymi są: adenowirusy, wirus grypy lub wirusy powodujące opryszczkę i półpasiec. Wirusy te powodują często przeziębienie, które z kolei wywołuje stan zapalny migdałków.
Natomiast bakteriami, które również wywołują stan chorobowy migdałków są: paciorkowce, paciorkowce β- hemolizujące grupy A, których przedstawicielem jest Streptococcus pyogenes. Nieco rzadziej chorobę wywołują paciorkowce z grupy B, C, pneumokoki lub gronkowce. Powstaniu schorzenia sprzyjają również infekcje bakteryjne, obniżona odporność organizmu, brak higieny rąk, przebywanie w miejscach o dużym stężeniu bakterii oraz przewlekły katar.
Zapalenie migdałków podniebnych – objawy
Objawy zapalenia migdałków podniebnych mogą się różnić, w zależności, czy chorobę spowodowały wirusy, czy bakterie. Jednak do najczęściej występujących należą:
- zaczerwienienie i obrzęk gardła
- katar i lekki ból głowy
- stan podgorączkowy i osłabienie
- nieprzyjemny zapach z ust powstały wskutek stanu zapalnego
- ból gardła, który nasila się podczas przełykania
- zapalenie ucha
- powiększone węzły chłonne szyjne
- białe upławy na migdałkach
- wymioty, które najczęściej występują u dzieci
To najczęściej występujące objawy zapalenia migdałków podniebnych. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie muszą jednocześnie wystąpić u chorego.
Zapalenie migdałków podniebnych – leczenie
Leczenie zapalenia migdałków podniebnych zależy do jego przyczyny. W przypadku zakażenie bakteriami, pacjenci najczęściej przyjmują antybiotyki i środki przeciwbólowe. Jednym z najczęściej podawanych leków jest popularna penicylina lub zastępczo antybiotyki makrolidowe. Poza tym, stosowane są również płukanki gardła, które niszczą bakterie oraz pomagają pozbyć się obrzęku. Do najczęściej stosowanych należą: roztwór nadmanganianu potasu, wody utlenionej lub jodyny.
Jeżeli przyczyna zachorowania są wirusy, to pacjenci na ogól przyjmują leki przeciwwirusowe oraz środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Chorzy stosują też płukanki gardła, np z szałwii, aby złagodzić obrzęk. W przypadku przewlekłego zapalenia migdałków, przeprowadzane jest ich całkowite usunięcie.
Zapalenie migdałków podniebnych – powikłania
Zapalenie migdałków podniebnych może nieść za sobą wiele powikłań. Dlatego nie należy go lekceważyć, lecz w przypadku wystąpienia objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza. Do najczęściej występujących powikłań należą: reumatyzm, postreptokokowe zapalenie nerek lub posocznicę poanginową. U dzieci stan zapalny może również prowadzić do zapalenia ucha.