portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

zapalenie migdałków

Zapalenie migdałków podniebnych – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie migdałków podniebnych to jedna z chorób, która dotyka zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Infekcja jest skutkiem zakażenia wirusem lub bakteriami i często towarzyszy anginie ropnej. Stan zapalny może objąć całe gardło lub tylko jego niektóre części. Przypadłość najczęściej atakuje wczesną wiosną lub jesienią z uwagi na duże stężenie bakterii i wirusów. Gardło jest położone w miejscu łączenia przewodu oddechowego i pokarmowego, przez co docierają do niego bakterie z powietrza, jak i z pożywienia. Jak są objawy i jak przebiega leczenie zapalenia migdałków podniebnych?

Zapalenie migdałków podniebnych – przyczyny

Jedną z przyczyn zapalenia migdałków podniebnych są wirusy. Najczęściej należą do nich: rynowirusy i koronawirusy. Nieco rzadziej występującymi są: adenowirusy, wirus grypy lub wirusy powodujące opryszczkę i półpasiec. Wirusy te powodują często przeziębienie, które z kolei wywołuje stan zapalny migdałków.

Natomiast bakteriami, które również wywołują stan chorobowy migdałków są: paciorkowce, paciorkowce β- hemolizujące grupy A, których przedstawicielem jest Streptococcus pyogenes. Nieco rzadziej chorobę wywołują paciorkowce z grupy B, C, pneumokoki lub gronkowce. Powstaniu schorzenia sprzyjają również infekcje bakteryjne, obniżona odporność organizmu, brak higieny rąk, przebywanie w miejscach o dużym stężeniu bakterii oraz przewlekły katar.

Zapalenie migdałków podniebnych – objawy

Objawy zapalenia migdałków podniebnych mogą się różnić, w zależności, czy chorobę spowodowały wirusy, czy bakterie. Jednak do najczęściej występujących należą:

  • zaczerwienienie i obrzęk gardła
  • katar i lekki ból głowy
  • stan podgorączkowy i osłabienie
  • nieprzyjemny zapach z ust powstały wskutek stanu zapalnego
  • ból gardła, który nasila się podczas przełykania
  • zapalenie ucha
  • powiększone węzły chłonne szyjne
  • białe upławy na migdałkach
  • wymioty, które najczęściej występują u dzieci

To najczęściej występujące objawy zapalenia migdałków podniebnych. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie muszą jednocześnie wystąpić u chorego.

Zapalenie migdałków podniebnych – leczenie

Leczenie zapalenia migdałków podniebnych zależy do jego przyczyny. W przypadku zakażenie bakteriami, pacjenci najczęściej przyjmują antybiotyki i środki przeciwbólowe. Jednym z najczęściej podawanych leków jest popularna penicylina lub zastępczo antybiotyki makrolidowe. Poza tym, stosowane są również płukanki gardła, które niszczą bakterie oraz pomagają pozbyć się obrzęku. Do najczęściej stosowanych należą: roztwór nadmanganianu potasu, wody utlenionej lub jodyny.

Jeżeli przyczyna zachorowania są wirusy, to pacjenci na ogól przyjmują leki przeciwwirusowe oraz środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Chorzy stosują też płukanki gardła, np z szałwii, aby złagodzić obrzęk. W przypadku przewlekłego zapalenia migdałków, przeprowadzane jest ich całkowite usunięcie.

Zapalenie migdałków podniebnych – powikłania

Zapalenie migdałków podniebnych może nieść za sobą wiele powikłań. Dlatego nie należy go lekceważyć, lecz w przypadku wystąpienia objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza. Do najczęściej występujących powikłań należą: reumatyzm, postreptokokowe zapalenie nerek lub posocznicę poanginową. U dzieci stan zapalny może również prowadzić do zapalenia ucha.

Podobne artykuły