portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

oczyszczenie organizmu

7 sposobów na oczyszczanie organizmu z toksyn

Oczyszczanie organizmu jest ważne, ponieważ produkty spożywcze zawierają duże ilości sztucznych dodatków. To sprawia, że w organizmie gromadzą się toksyny, które powodują wiele zaburzeń i chorób. Nasze ciało posiada wbudowany mechanizm samooczyszczania, jednak nie zawsze jest w stanie wydalić nadmiar zanieczyszczeń. Jakie są objawy i sposoby na oczyszczanie organizmu?

Objawy zanieczyszczenia organizmu

Zanieczyszczeniu organizmu sprzyja silny stres, który powoduje wydzielanie toksycznych substancji. Dlatego osoby, które mają stresującą pracę, powinny co najmniej raz w roku przeprowadzić kurację oczyszczającą. Jakie są objawy zanieczyszczenia? Należą do nich:

  • częste zaparcia, wzdęcia lub biegunki
  • brak energii i złe samopoczucie
  • uczucie ociężałości
  • mdłości i przewlekłe bóle głowy
  • zaburzenia metabolizmu – najczęściej tycie
  • zwiotczała cera, podatna na stany zapalne (krostki, czyraki, ropnie, itd.)
  • słabe i wypadające włosy

Pierwsze kroki niezbędne do oczyszczania organizmu

Pierwszym podstawowym krokiem w oczyszczaniu organizmu jest ograniczenie w diecie następujących produktów: cukier (również słodycze), produkty z białej mąki, mleko i produkty mleczne, alkohol, kawa, napoje gazowane i sztucznie barwione. W diecie powinny się znaleźć produkty, które wykazują korzystne działanie w usuwaniu toksyn. Należą do nich: kasze, płatki owsiane i pieczywo pełnoziarniste. Zawierają one duże ilości błonnika, który wspomaga oczyszczanie organizmu, ogranicza wchłanianie cukrów podczas procesu trawienia oraz przyspiesza przemianę materii. Kolejnymi produktami są warzywa i owoce, które działają odkwaszająco na organizm. Warto pić herbatki ziołowe oraz naturalne soki, wyciskane z owoców.

Oczyszczanie organizmu za pomocą wody

Woda to kolejny element w oczyszczaniu organizmu, który jest niezbędny. Średnio powinniśmy pić 1,5 – 2 litrów niegazowanej wody na dobę, aby zapewnić prawidłowe nawodnienie organizmu. Natomiast podczas kuracji oczyszczającej należy pić ponad 2 litry. Taka ilość zwiększa wydzielanie moczu, z którym wydalane są toksyny. Znakomicie na oczyszczanie i przyspieszenie metabolizmu działa woda z cytryną, którą warto pić na czczo. Cytryna zawiera witaminę C, która działa na wzmocnienie odporności oraz posiada wiele cennych właściwości zdrowotnych.

Aloes na oczyszczanie organizmu

Sok z aloesu jest świetnym sposobem na oczyszczanie organizmu, zwłaszcza wątroby, która jest jednym z filtrów krwi. Taki sok należy rozcieńczać z wodą i pić kilka razy dziennie według dawek zalecanych na ulotce. Pomimo oczyszczających właściwości aloesu, osoby zmagające się z problemami wątrobowymi nie powinny stosować tej kuracji.

Oczyszczanie organizmu za pomocą ziół

Zioła to kolejny sposób na usuwanie toksyn z organizmu pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie. Pierwszym, po które warto sięgnąć jest pokrzywa. Posiada właściwości antynowotworowe, krwiotwórcze, oczyszcza krew, usprawnia pracę wątroby, trzustki oraz żołądka. W tym celu należy pić napar z pokrzywy w ilości ok. 2 – filiżanek dziennie przez okres 2 tygodni. Również sok z pokrzywy, który pomimo niezbyt przyjemnego smaku dostarcza do organizmu cenne witaminy i minerały.

Ostropest plamisty na oczyszczanie wątroby

Ostropest plamisty wspiera pracę wątroby i posiada silne właściwości odtruwające. Dlatego często jest stosowany przez osoby po silnym zatruciu substancjami toksycznymi, a także w marskości wątroby. Roślina działa też regeneracyjnie, dzięki czemu przyspiesza regenerację wątroby, a usuwanie toksyn następuje szybciej. W tym celu należy 1 łyżeczkę zmielonych ziaren ostropestu połknąć i popić szklanką wody. Kuracja powinna trwać od 2 – 4 tygodni.

Czystek – kolejne zioło na oczyszczanie organizmu

Czystek to roślina, która posiada silne właściwości odtruwające, dlatego znakomicie działa w kuracji oczyszczającej. Wzmaga oddawanie moczu, dlatego należy pić dużo wody, aby toksyny mogły zostać w pełni wydalone. Warto pić napary z czystkiem, ponieważ nie tylko wspomaga oczyszczanie, lecz także pozytywnie wpływa na florę bakteryjną jelit.

Łopian

Łopian, a dokładnie jego nasiona znakomicie oczyszczają organizm. To kolejna roślina, którą warto zastosować, ponieważ mocno wspomaga wydalanie toksyn, działa odtruwająco, usprawnia pracę jelit i układu trawiennego. Wywiera korzystny wpływ na układ limfatyczny oraz usprawnia pracę wątroby i wspomaga skórę w wydalaniu toksyn. W tym celu warto pić napar z łopianu przez 2 tygodnie w ilości 2 – 3 filiżanek dziennie.

To podstawowe metody w oczyszczaniu organizmu z toksyn, które warto przeprowadzić co najmniej raz w roku. Po takiej kuracji organizm zacznie lepiej funkcjonować, a Ty zyskasz więcej energii.

Podobne artykuły