portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

łysienie plackowate przyczyny

Łysienie plackowate – przyczyny, objawy i leczenie

Łysienie plackowate to zapalne schorzenie skóry, które powoduje utratę włosów. Najczęściej dotyka osób przed 30 rokiem życia. Przypadłość spowodowana jest zapaleniem mieszków włosowych, co powoduje ich uszkodzenie i wypadanie włosów. Włosy wypadają partiami, tworząc puste miejsca na głowie o kształcie plam. Warto wiedzieć, że choroba może powodować wypadanie włosów brwi, rzęs lub brody u mężczyzn. Najgorsze jest to, że łysienie plackowate może dotknąć zarówno mężczyzn, jak i płci żeńskiej. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie tej choroby?

Łysienie plackowate – przyczyny

Do dziś przyczyny łysienia plackowatego nie są do końca znane. Jedna z teorii głosi, że schorzenie jest wynikiem choroby autoimmunologicznej, która powoduje wytwarzanie przeciwciał, które atakują mieszki włosowe, ponieważ traktują je jako ciała obce. Często przypadłość towarzyszy takim chorobom jak: choroby tarczycy, atopowe zapalenie skóry, bielactwo, toczeń rumieniowaty lub zapalenie stawów.

W niektórych przypadkach łysienie plackowate jest wynikiem wadliwych genów. Z kolei inna teoria głosi, że choroba może być spowodowana zaburzeniami mikrokrążenia skóry, przez co mieszki włosowe stają się osłabione.

Łysienie plackowate – objawy

Objawy łysienia plackowatego u zdecydowanej większości pacjentów pojawiają się na skórze głowy. W rzadkich przypadkach dochodzi do wypadania brwi, rzęs lub włosków na pozostałych częściach ciała. Pierwszym objawem świadczącym o chorobe jest wypadnięcie włosów, tzw. ognisko łysienia, w wyniku czego powstaje puste miejsce o wielkości 5 zł. Z czasem na głowie pojawia się coraz więcej pustych miejsc. Puste miejsca z czasem zwiększają swoje rozmiary, a skóra głowy staje się coraz bardziej łysa i wygląda nieestetycznie.

Z tego względu łysienie plackowate jest nie tylko fizyczną chorobą skóry, lecz także może powodować depresję u kobiet. Wiele pań po utracie włosów zaczyna unikać kontaktu z ludźmi, co negatywnie wpływa na ich psychikę. Dobrą wiadomością jest to, że włosy po ok. 3 miesiącach zaczynają odrastać. Złą wiadomością natomiast jest, że łysienie plackowate może powracać. Pomimo, że choroba ma charakter zapalny to skóra w miejscach łysienia nie jest podrażniona w przeciwieństwie do podobnych schorzeń.

Łysienie plackowate – leczenie

Leczenie łysienia plackowatego dobierane jest indywidualnie i nie zawsze przynosi oczekiwany efekt. Chory powinien uzbroić się w cierpliwość i wykazywać konsekwencją. Do najczęściej stosowanych metod terapii należą:

Wcieranie w skórę głowy odpowiednich środków. Najczęściej do tego celu służy minoksydyl, który pobudza porost włosów. Wcieranie należy przeprowadzać 2 razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem.

Krioterapia – metoda, choć może przyspieszyć porost włosów i zapobiegać ich wypadaniu to jest ryzykowna, ponieważ nieumiejętnie dobrana zbyt niska temperatura może łatwo uszkodzić mieszki włosowe. Dlatego ten rodzaj leczenia powinien być przeprowadzany przez specjalistę.

Immunoterapia – na dzień dzisiejszy to najskuteczniejsza metoda leczenia, ponieważ przynosi szybki i najtrwalszy efekt ze wszystkich.

Warto dodać, że w rzadkich przypadkach może dojść do tzw. łysienia złośliwego. Przypadłość powoduje wypadanie włosów w różnych miejscach na ciele bez ich odrastania. Niestety, obecne metody leczenia nie są jeszcze na tyle skuteczne, aby w pełni zapobiegać wypadaniu i aktywować mieszki włosowe do wzrostu.

W przypadku wystąpienia łysienia plackowatego należy zachować spokój i jak najszybciej udać się do lekarza lub dermatologa. Im prędzej podjęte leczenie, tym większa szansa na powstrzymanie wypadania włosów, przez wzmocnienie mieszków włosowych. Poza tym, warto dbać o swoje włosy, bo im silniejsze, tym mniejsze ryzyko wypadania.

Podobne artykuły