Wiele kobiet zastanawia się, jak prawidłowo dbać o skórę zimą, gdy panuje ujemna temperatura, a skóra staje się podatna na odmrożenia. Mróz może powodować także pęknięcia naczynek, które zaburzają estetyczny wygląd. Dlatego w okresie zimowym należy w szczególności dbać o skórę, aby zachowała zdrowy wygląd. Poznaj sprawdzone sposoby, które pozwolą Ci w pełni zadbać o swoją cerę w okresie mrozów.
Jak mroźne powietrze wpływa na skórę?
Spis treści:
Na działanie mroźnego powietrza narażona jest skóra nosa, policzków i brody. Dlatego w tych miejscach często pojawiają się oznaki lekkich odmrożeń lub uszkodzone naczynka. Dlaczego tak się dzieje? Najbardziej szkodliwym czynnikiem jest szybka zmiana temperatury otoczenia, która następuje podczas wychodzenia z ciepłego pomieszczenia na mroźne powietrze i odwrotnie.
Wahania temperatury sprawiają, że naczynka szybko kurczą się i rozszerzają, co może skutkować ich pęknięciem lub trwałym rozszerzeniem. Poza tym, wskutek długotrwałego przebywania na mrozie naczynka kurczą się, przez co komórki skóry stają się niedotlenione, co sprzyja powstawaniu zmarszczek.
Równie szkodliwe dla skóry jak mróz jest suche powietrze wskutek centralnego ogrzewania. Długotrwale przebywanie w ciepłym pomieszczeniu powoduje wysuszanie skóry ponieważ gruczoły produkują zbyt małe ilości potu, aby ją dostatecznie nawilżyć. U wielu kobiet pojawia się wtedy świąt i pieczenie. Dlatego krem ochronny powinien być odpowiednio dobrany do rodzaju skóry.
Jak dbać o suchą skórę zimą?
Sucha skóra przed wyjściem na mróz wymaga stosowania kremu tłustego, który chroni przed odmrożeniami i wysuszaniem. Nie wolno stosować wyłącznie kremu nawilżającego ponieważ w połączeniu z mrozem może spowodować odmrożenia. Jeśli chcesz w pełni chronić swoją skórę to przed wyjściem na mróz dokładnie posmaruj policzki, czoło, uszy i szyję.
Zobacz także: Wrażliwe zęby – jak sobie z nimi radzić?
Jak dbać o tłustą skórę zimą?
W przypadku tłustej skóry w celu ochrony przed mrozem należy stosować krem półtłusty. Nie wolno nakładać na twarz kremu nawilżającego ponieważ spowoduje odmrożenia, która skutkują zaczerwienieniem i pieczeniem skóry. Przed zastosowaniem kremu warto przemyć twarz tonikiem lub lekko ciepłą wodą, bo dzięki temu krem lepiej się wchłonie i zapewni silniejszą ochronę skóry.
Chroń skórę nie tylko od zewnątrz
Kremy i kosmetyki ochronne zapewniają skórze ochronę od zewnątrz. Natomiast jeśli chcesz cieszyć się zdrową cerą to zadbaj o jej nawilżanie również od wewnątrz ponieważ na mrozie szybko dochodzi do odwodnienia. W tym celu pij niegazowaną wodę mineralną z cytryną. Taki napój nawadnia i oczyszcza organizm. Poza tym, witamina C zawarta w cytrynie wzmacnia naczynka krwionośne oraz wspomaga produkcję kolagenu odpowiedzialnego za jędrność i elastyczność skóry.