portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

wrażliwe zęby

Wrażliwe zęby – jak sobie z nimi radzić?

Nadwrażliwe zęby potrafią bardzo uprzykrzyć nam życie, głównie latem kiedy to często sięgamy na przemian po ciepłe i zimne pokarmy. Przypomnij sobie, jak to jest, gdy zaczynasz spożywać smacznego loda i nagle czujesz ból,który promieniuje po całej szczęce. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na wrażliwe zęby.

Odpowiednie mycie

Myj zęby ruchami wymiatającymi od dziąseł do kory zębów. Nie szczotkuj nigdy zębów ruchami poziomymi. Rób to delikatnie tak, aby nie przyciskać mocno szczoteczki do powierzchni zęba. Ruchy wymiatające zapobiegają obsuwaniu się dziąseł i odkrywaniu szyjek zębów, a w efekcie zapobiegają warażliwości.

Używaj odpowiedniej szczoteczki

Do mycia zębów używaj szczoteczki o miękkim włosiu. Dzięki temu unikniesz ,,rysowania” szkliwa i tym samym jego osłabiania. Często cienkie i uszkodzone szkliwo jest przyczyną wrażliwości zębów. Pamiętaj też, aby zbyt mocno nie dociskać szczoteczki podczas mycia, bo możesz również doprowadzić do uszkodzenia dziąseł i ich obsuwania się.

Zobacz także: Jak usunąć przebarwienia skóry?

Zabieg fluoryzacji

W gabinetach stomatologicznych oferowane są usługi fluoryzacji. Polegają one na pokryciu uzębienia lakierem fluorowym. Fluor zabezpiecza szkliwo przed szkodliwym działaniem kwasów, które wytwarzają się wskutek spożywania pokarmów. Zabieg ten powtarzaj co pół roku, aby na bieżąco odnawiać warstwę fluoru.

Odpowiednia dieta

Bardzo ważne przy nadwrażliwości zębów jest spożywanie pokarmów, które zawierają w swoim składzie wapń, fosfor oraz witaminę D. Spożywaj dużo produktów mlecznych wzmacniających tkankę kostną. Dzięki temu nie tylko kości i stawy, lecz również zęby staną się mocniejsze i odporniejsze na działanie niskiej temperatury.

Impregnacja

Jest to zabieg polegający na pokryciu każdej korony zęba substancją zapobiegającą nadwrażliwości. W porównaniu z zabiegiem fluoryzacji jest to usługa bardzo droższa. Natomiast przynosi pożądany efekt. Dlatego, jeśli inne metody na Twoje wrażliwe zęby nie podziałają, to zastanów się nad tym zabiegiem.

Pamiętaj, aby latem nie spożywać bezpośrednio po sobie zimnych i ciepłych napojów, gdyż wzmaga to ból i niekomfortowe uczucie.

Podobne artykuły