portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

powstawanie zmarszczek

11 mitów na temat powstawania zmarszczek

Zmarszczki to koszmar każdej kobiety, ponieważ z upływem lat skóra traci swą jędrność i elastyczność. Każda kobieta ma inny próg wiekowy, w którym pojawiają się pierwsze oznaki starzenia się skóry. Skłonność do powstawania zmarszczek dziedziczymy po naszych mamach i babciach, jednak okazuje się, że nie tylko geny odpowiadają za starzenie się. Poznaj prawdy i mity na temat powstawania zmarszczek.

1. Kobiety młode przed 35 rokiem życia nie powinny używać kremów przeciwzmarszczkowych

Fałsz: jeszcze niedawno twierdzono, że młode kobiety przed 35 rokiem życia nie powinny stosować kremów przeciwzmarszczkowych, ponieważ mogłoby dojść do ,,rozleniwienia” skóry i upośledzonej regeneracji. Ostatnimi czasy okazało się jednak, że kremy przeciwzmarszczkowe mogą stosować kobiety już po 25 roku życia, które mają skórę przesuszoną, wrażliwą, a geny do wczesnego starzenia się odziedziczyły po mamie lub babci.

Skóra zaczyna się starzeć u przeciętnej kobiety po 30 roku życia w związku z coraz mniejszą produkcją kolagenu odpowiedzialnego za jej sprężystość i jędrność. Dlatego warto zadbać o odpowiednią pielęgnację już od najmłodszych lat, aby jak najdłużej cieszyć się młodą cerą.

Zobacz także: Anyż na zmarszczki – jak działa?

Po 30 roku życia zmniejsza się wydzielanie łoju, który jest niezbędny do ochrony i regeneracji komórek skóry.  Po 40 roku życia obowiązkowo należy stosować kremy przeciwzmarszczkowe, ponieważ zawierają odpowiednie składniki regenerujące i odżywiające skórę. Niestety, kremy nawilżające nie regenerują skóry w takim stopniu, jak przeciwzmarszczkowe. Dlatego kobiety ze skłonnością do szybkiego starzenia się powinny stosować kremy przeciwzmarszczkowe.

2. Powstawanie zmarszczek można w pełni zahamować

Fałsz: skóra zaczyna się starzeć już po 30 roku życia i jest to naturalny proces, który u jednych kobiet postępuje szybciej, a u innych wolniej. Nie można w pełni zahamować procesu powstawania zmarszczek, ale można go opóźnić, dzięki stosowaniu innowacyjnych kosmetyków. Produkty te zawierają optymalnie dobrane składniki, które odżywiają i regenerują skórę. Do takich składników należą: koenzym Q10, retinol i filtry chroniące przed promieniami UV. Ważnymi składnikami są też witaminy C i E, czyli silne przeciwutleniacze likwidujące wolne rodniki odpowiedzialne starzenie się skóry.

3. Tryb życia ma wpływ na powstawanie zmarszczek

Prawda: kobiety, które uwielbiają się opalać i przesadnie korzystają ze słońca lub solarium często mają suchą skórę, która pokryta jest drobnymi zmarszczkami. Można ją porównać do zwiędłego owocu. Słońce dostarcza witaminę D3, która jest niezbędna do zachowania zdrowia, ale nadmiar promieni UV, które emituje (również solarium) powoduje uszkodzenie komórek skóry i powstawanie wolnych rodników.  Włókna kolagenowe i elastynowe ulegają uszkodzeniu, przez to łatwo dochodzi do ,,załamania szkieletu skóry”, co objawia się bruzdami.

Również takie czynniki jak: palenie papierosów, picie dużych ilości kawy niekorzystnie wpływa na cerę, ponieważ prowadzi do jej wysuszenia i osłabienia mikrokrążenia. Negatywny wpływ na skórę ma także suche, klimatyzowane powietrze, które ją wysusza. Dlatego kobiety, które pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach, powinny w szczególności zadbać o właściwą pielęgnację cery, aby zachować młodość jak najdłużej.

4. Spadek stężenia hormonów ma wpływ na powstawanie zmarszczek

Prawda: wraz ze spadkiem poziomu hormonów dochodzi do zmian w strukturze skóry, przez co włókna kolagenowe i elastynowe ulegają osłabieniu. Dochodzi również do upośledzonej pracy gruczołów łojowych, która zapewniają ochronę skóry przed wysuszeniem i podatnością na zadrapania. Dochodzi też do zmniejszonego wydzielania potu na skórze całego ciała, co powoduje dodatkowe wysuszanie.

Najprędzej można to zauważyć na policzkach, czole i dekolcie, ponieważ tam pojawiają się pierwsze zmarszczki. Dlatego warto stosować odpowiednią pielęgnację, która likwiduje skutki zmian hormonalnych.

Zobacz także: Olej lniany na zmarszczki jako naturalna metoda

5. Skóra sucha starzeje się szybko

Prawda. Sucha skóra łatwiej ulega starzeniu, ponieważ jest cienka i posiada słabą ochronę warstwy lipidowej. Ten rodzaj skóry wymaga nawilżania od najmłodszych lat, ponieważ szybko dochodzi do utraty wilgoci i ,,załamania szkieletu skóry”. Sucha cera cechuje się zmniejszoną produkcją łoju, który chroni ją przed wysuszaniem i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (mróz, słońce, zanieczyszczenia, itd.).

6. Zmarszczki mimiczne pojawiają się tylko u kobiet z ożywioną mimika twarzy

Prawda. U kobiet, które często się uśmiechają i robią różne ,,miny” skóra twarzy pracuje wraz z mięśniami, przez co dochodzi do szybszego powstawania zmarszczek niż u kobiet, które zachowują poważny wyraz twarzy i nie robią min, t.j. szeroki uśmiech, marszczenie brwi lub marszczenie czoła. Tak powstają m.in. kurze łapki i zmarszczki na czole, które są koszmarem wielu kobiet.

Im więcej emocji widocznych na twarzy, tym większa skłonność do powstawania zmarszczek. Dlatego kobiety, które mają ,,aktywną” twarz  powinny w szczególności dbać o odpowiednią pielęgnację twarzy od najmłodszych lat.

7. Ciemne plamy pojawiają się wraz z wiekiem

Prawda: Najczęściej ciemne plamy pojawiają się na twarzy, dekolcie i dłoniach, ponieważ te miejsca są najbardziej narażone na działanie promieni UV i mrozu. To powoduje zaburzenia pigmentacji skóry, co objawia się brązowymi plamami. Kobiety, które długo przebywają na słońcu lub często korzystają z solarium, powinny stosować kremy z filtrem UV.

Jeśli dojdzie do pojawienia się plam płytko w naskórku to w początkowej fazie można stosować kremy rozjaśniające. Natomiast jeśli plamy są umiejscowione głębiej, należy udać się do dermatologa, który zastosuje odpowiedni zabieg wybielający.

8. Przy małej ilości zmarszczek nie należy używać podkładów

Fałsz. Nie należy stosować tradycyjnych podkładów, które są ciężkie i powodują pogłębianie zmarszczek. W przypadku cery dojrzałej należy stosować lżejsze podkłady, które wyrównują koloryt skóry, wygładzają zmarszczki i chronią przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Warto wybierać podkłady ze składnikami odżywiającymi skórę i działają przeciwzmarszczkowo.

9. Należy stosować tylko jedną linią kosmetyków

Prawda. Zestawy kosmetyków są tak skonstruowane, aby każdy produkt był uzupełnieniem poprzedniego z serii. Dlatego warto stosować kosmetyki z jednej serii: krem przeciwzmarszczkowy, krem regenerujący, mleczko i tonik. W przypadku mieszania kosmetyków z różnych linii należy wziąć pod uwagę skład, aby wzajemnie się uzupełniały i odżywiały skórę.

Zobacz także: 7 produktów, które uzupełnią kolagen w Twojej skórze

10. Kremy dotleniające zawierają tlen

Fałsz. Zadaniem kremów dotleniających jest przyspieszenie wchłaniania tlenu przez skórę z krwi, co sprawia, że staje się dotleniona, a proces starzenia opóźnia się. Warto stosować tego typu kremy, ponieważ dotlenianie skóry od wewnątrz ma zbawienne właściwości dla zachowania młodego wyglądu.

11. Droższe kosmetyki są skuteczniejsze

Fałsz. Przy wyborze kosmetyków przede wszystkim należy kierować się składnikami. Dobry krem powinien zawierać w składzie:

  • retinol (wit. A) – silny przeciwutleniacz, który niszczy wolne rodniki odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek
  • witamina C – wzmacnia  naczynka krwionośne, wspomaga produkcję kolagenu, który zapewnia skórze jędrność i elastyczność
  • floacyna (kwas foliowy) – odpowiada za naprawę DNA w skórze
  • fitohormony i prowitamina B5 – odpowiada za regenerację naskórka
  • filtry przeciwsłoneczne – chronią skórę przed wysuszaniem i atakiem wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie skóry

Przed zakupem jakiegokolwiek kosmetyku warto zwrócić uwagę na jego skład i nie kierować się wyłącznie ceną. Oczywiście dobry krem przeciwzmarszczkowy nie kosztuje kilku złotych, ale nie koniecznie trzeba za niego płacić 500 zł, aby dobroczynnie działał na skórę.

Podobne artykuły