Zmarszczki na twarzy pojawiają się wraz z wiekiem. Ich powstawanie związane jest z genami, promieniowaniem UV, odżywianiem, hormonami oraz obniżającym się spadkiem stężenia składników tkanki łącznej (elastyny i kolagenu). Pierwsze bruzdy zaczynają powstawać już po 25 roku życia, a z czasem przybywa ich coraz więcej oraz stają się głębsze. Jak dokładnie powstają zmarszczki na twarzy i jak można im przeciwdziałać?
Czym dokładnie są zmarszczki na twarzy?
Spis treści:
Zmarszczki na twarzy są skutkiem załamania struktury skóry, którą tworzą włókna kolagenowe i elastyny. Kolagen to białko strukturalne składające się z aminokwasów, które tworzy włókna kolagenowe zapewniające prawidłowe rozciąganie. Elastyna to również białko strukturalne, które tworzy sieć elastycznych włókien elastynowych. Młoda skóra posiada odpowiednie zasoby tych składników, dzięki czemu tworzą elastyczną sieć włókien, która stanowi szkielet skóry. To sprawia, że jest odporna na odkształcenia wskutek rozciągania i ściskania.
Zobacz także: Domowy sposób na zmarszczki do zastosowania od zaraz!
Kolejną przyczyną powstawania zmarszczek twarzy jest spadek stężenia kwasu hialuronowego, który pełni funkcję naturalnego wypełniacza skóry. Spadek stężenia kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego to naturalny proces, który zachodzi wraz z upływem lat. Zmniejsza się też zdolność przyswajania organizmu m.in. witamin, które wspomagają produkcję składników tkanki łącznej (A,C i E). To powoduje, że włókna tworzące rusztowanie skóry stają się mniej elastyczne i podatne na załamania. W ten sposób dochodzi do powstawania zmarszczek.
Kiedy najczęściej pojawiają się zmarszczki?
U wielu kobiet pierwsze widoczne zmarszczki pojawiają się ok. 30 roku życia i w dużej mierze są związane z mimiką twarzy, tzw. zmarszczki mimiczne. Należą do nich zmarszczki wokół oczu, czyli tzw. kurze łapki. Między brwiami powstaje bruzda zwana lwią zmarszczką – ma postać jednej lub kilku pionowych bruzd. Na czole pojawiają się poziomie bruzdy, związane z jego marszczeniem. Z upływem czasu wskutek zmniejszonej elastyczności włókien skóry widoczne stają się zmarszczki wokół oczu i bruzda nosowo – wargowa. Natomiast wokół ust występują zmarszczki palacza. Z czasem cera staje się zwiotczała, a oznaki starzenia powstają także na szyi. Skóra traci napięcie wskutek osłabienia włókien kolagenowych i elastynowych, a policzki zaczynają zwisać.
Zobacz także: Olej lniany na zmarszczki jako naturalna metoda
3 typy zmarszczek na twarzy
Zmarszczki na twarzy i szyi można podzielić na 3 typy – w zależności przyczyny oraz tempa powstawania. Należą do nich:
Mimiczne – u większości kobiet powstają jako pierwsze już przed trzydziestym rokiem życia i są skutkiem ruchów mięśni twarzy – robienie min. Najbardziej widoczne są u kobiet, które silnie wyrażają emocje za pomocą mimiki twarzy, np. śmiech, gniew lub stres. W początkowej fazie są widoczne podczas robienia min. np. uśmiechu. W tym czasie włókna tkanki łącznej tracą zdolność pełnego rozkurczania się, przez co dochodzi do powstawania bruzd. Zmarszczki mimiczne obejmują okolice ust, oczu, brwi i czoło. Im silniej wyrażane emocje na twarzy, tym prędzej pojawiają się zmarszczki mimiczne.
Zmarszczki grawitacyjne – powstają wraz z utratą jędrności i elastyczności tkanki skórnej oraz wskutek działania siły przyciągania ziemskiego. Obejmują: powieki, szyję i policzki, które stają się obwisłe.
Strukturalne – występują u kobiet, które często poddają skórę działaniu promieni słonecznych lub korzystają z solarium. Promienie UV wywołują zaburzenia pigmentacji, przez co pojawiają się przebarwienia skórne. Dzielimy je na zmarszczki płytkie do 0,5 mm, które najczęściej obejmują okolice oczu oraz głębokie – występujące na czole, policzkach, dolnej części twarzy i szyi.
Jakie czynniki przyspieszają powstawanie zmarszczek?
Tempo powstawania zmarszczek w dużej mierze zależy od naszych genów. Tworzenie się bruzd przyspieszają również:
Stres – powoduje wydzielanie kortyzolu niszczącego fibroblasty produkujące kolagen. Wskutek tego dochodzi do osłabienia włókien kolagenowych i szkieletu skóry. Stres wywołuje również napinanie mięśni twarzy w trakcie wyrażania emocji, co dodatkowo potęguje powstawanie zmarszczek na twarzy.
Promieniowanie UV – częste opalanie na słońcu lub w solarium powoduje uszkodzenie fibroblastów oraz upośledza produkcję kolagenu. W następstwie tego struktura skóry prędzej ulega załamaniom, które są widoczne w formie zmarszczek. Nadmierne opalanie powoduje też przesuszanie skóry, przez co prędzej staje się zwiotczała.
Zobacz także: Łuszczyca – przyczyny, objawy i leczenie
Dym papierosowy i niezdrowa dieta – pod wpływem dymu papierosowego i reakcji metabolicznych w organizmie powstają wolne rodniki, czyli szkodliwe cząsteczki przyspieszające starzenie się skóry. Niszczą lipidy oraz białka zawarte w błonie komórkowej skóry.
Przekwitanie – menopauza to okres, który jest początkiem zmniejszenia produkcji estrogenów. Hormony te bezpośrednio oddziałują na fibroblasty produkujące kolagen. Wraz z ich spadkiem dochodzi do osłabienia włókien kolagenowych i zwiotczenia skóry.
Zmarszczki na twarzy mogą uwidaczniać się już przed 30 rokiem życia. Na ich powstawanie wpływają geny oraz czynniki, na które w dużym stopniu możesz na nie wpływać. W tym celu unikaj nadmiernego opalania i papierosów. Kluczową rolę w profilaktyce przeciwzmarszczkowej pełni pielęgnacja cery za pomocą odpowiedniego kremu. Zacznij go stosować jak najwcześniej, aby włókna kolagenowe i elastynowe zachowały prawidłową budowę. Dzięki temu Twoja skóra stanie się odporniejsza na powstawanie zmarszczek i zachowa młody wygląd.