Łuszczyca to schorzenie skóry, które nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, ale jest uciążliwe. Objawy mogą samoistnie zanikać przez pewien czas, a następnie wracać ze wzmożoną siłą. W okresie nasilenia na skórze pojawiają się suche łuski, którym towarzyszy stan zapalny skóry. To sprawia, że skóra wygląda nieestetycznie, a w niektórych przypadkach wręcz odrażająco. Choroba nie jest zaraźliwa, ani niebezpieczna, ale pomimo tego zachorować może każdy. Jak rozpoznać pierwsze objawy łuszczycy i jak przebiega leczenie?
Łuszczyca – przyczyny
Spis treści:
Łuszczyca może mieć wiele przyczyn i do dziś nie są one w 100% potwierdzone. W świecie medycyny istnieje opinia, ze choroba ma podłoże autoimmunologiczne i organizm sam wytwarza przeciwciała, które niszczą tkanki skóry. Inna teoria głosi, że schorzenie jest dziedziczne i zapadają na nie osoby, których przodkowie również chorowali. Jednak z badań wynika, że łuszczyca może być bezpośrednio spowodowana następującymi czynnikami:
- infekcje bakteryjne lub wirusowe: ospa wietrzna, odra, półpasiec, itd.
- przewlekły stan zapalny: zapalenie zatok, oskrzeli, przerost migdałków, zapalenie pęcherza, itp.
- cukrzyca
- dna moczanowa i artretyzm
- leki: niektóre antybiotyki, leki hormonalne, sterydy lub betablokery
- przewlekły stres – często łuszczyca pojawiała się u osób, które przeżywały długotrwały, silny stres, np. w pracy
- nadmierne opalanie skóry na słońcu lub w solarium
Zauważono, że łuszczyca może zostać aktywowana przez nieodpowiednie kosmetyki, które wywołują podrażnienia skóry i tym samym uszkadzają warstwę naskórka. Należy pamiętać, że przewlekłe stany zapalne skóry sprzyjają rozwojowi tej przypadłości.
Łuszczyca – objawy
Łuszczyca wzięła swoją nazwę od zmian skórnych, które przypominają wysuszone rybie łuski. Zmiany skórne najczęściej pojawia się na łokciach, dłoniach, stopach i na pośladkach. Oczywiście nie muszą występować we wszystkich miejscach jednocześnie. Skóra w miejscach chorobowo zmienionych przypomina srebrzyste łuski, zwane blaszkami łuszczycowymi. Skóra pod łuskami jest błyszcząca, o czym można się przekonać zdrapując je.
To jednak nie wszystko, ponieważ o łuszczycy może świadczyć także łatwe ,,wykruszanie” naskórka w wyniku lekkiego otarcia. Schorzenie może także objąć paznokcie, co objawia się niewielkimi wgłębieniami w płytce paznokci. Można je zauważyć gołym okiem. Taka przypadłość jest szczególnie uciążliwa dla kobiet, dla których paznokcie stanowią często element wizytówki.
Warto wiedzieć, że łuszczycą nie można się zarazić, nawet przez podanie ręki czy pocieranie o skórę chorego. Wiele osób jednak unika kontaktu z ludźmi chorymi na tę przypadłość, choć nie jest zaraźliwa.
Łuszczyca – leczenie
Łuszczycy nie można całkowicie wyleczyć, ale można złagodzić jej objawy. Najczęściej stosowane są maści z kwasem salicylowym w celu łatwiejszego usunięcia łusek. Kolejnym krokiem jest nanoszenie na skórę bez łusek maści z zawartością witaminy D i z cygnoliną. W niektórych przypadkach stosuje się także naświetlania w celu usunięcia łusek, czyli tzw. fototerapia. Natomiast, jeśli takie postępowanie nie przynosi efektów to konieczne jest przyjmowanie doustne leków, zwłaszcza w okresie nasilenia objawów.
W rzadkich przypadkach pacjenci nanoszą na skórę maści sterydowe, których zadaniem jest przywrócenie skórze estetycznego wyglądu. Warto pamiętać, że chorzy na łuszczycę powinni pić dużo płynów, aby nawilżać skórę od wewnątrz. Poza tym, w diecie nie powinno się znajdować zbyt wiele ostrych przypraw oraz kawy, która powoduje odwodnienie organizmu.
Osoby cierpiące na łuszczycę powinny też unikać spożywania alkoholu. W diecie powinny znajdować się ryby morskie, które zawierają duże stężenie kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witaminy D. A jeśli to niemożliwe to warto sięgnąć po suplementy z tymi składnikami.