Ospa wietrzna należy do grupy chorób zakaźnych przenoszonych drogą kropelkową lub podczas bliskiego kontaktu z osobą chorą. Z tego względu łatwo dochodzi do rozprzestrzeniania się przypadłości, a nawet do epidemii. Jej bezpośrednią przyczyną jest wirus ospy lub półpaśca, który może zarazić zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.
Głównym objawem choroby jest wysypka na całym ciele o charakterze swędzącym lub piekącym. To jednak nie wszystko, ponieważ bagatelizowana choroba może nieść za sobą powikłania. Jak rozpoznać objawy ospy i jak przebiega jej leczenie?
Ospa wietrzna – przyczyny
Spis treści:
Jak już wspomniano, bezpośrednią przyczyną zachorowań na ospę wietrzną jest wirus ospy lub półpaśca, który atakuje zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wirus najczęściej przedostaje się do organizmu zdrowej osoby drogą kropelkową, np. podczas kichania.
Warto również wiedzieć, że może wędrować wraz z powietrzem nawet do kilkudziesięciu metrów, dlatego bardzo łatwo o epidemię. Szczególnie szybko ospa wietrzna rozprzestrzenia się w przedszkolach i szkołach, gdzie znajdują się duże skupiska dzieci. Wystarczy jedno kichnięcie lub dotykanie zabawek przez chore dziecko, aby doszło do zarażenia.
Najczęściej na ospę wietrzną człowiek choruje raz w życiu, ale zdarza się, że choroba dotyka kilka razy tej samej osoby. Taki stan może świadczyć o upośledzonej pracy układu odpornościowego wskutek innych chorób.
Ospa wietrzna – objawy
Ospa wietrzna na początku nie daje mocno odczuwalnych objawów, dlatego łatwo dochodzi do zarażania zdrowych osób. Pierwsze widoczne objawy pojawiają się dopiero po 10 dniach od momentu przedostania się wirusa do organizmu. Należy pamiętać, że objawy są podobne zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Do najczęściej występujących należą:
- Gęsto rozmieszczone różowe plamki na skórze całego ciała, które z czasem przekształcają się w krostki, a te z kolei zamieniają się w pęcherzyki z płynną substancją.
- Silny świąt i pieczenie skóry w miejscach chorobowo zmienionych.
- Gorączka, jeśli ospa zainfekuje dużą część skóry na ciele.
- Strupki, w które przemieniają się krostki.
Na początku objawy ospy wietrznej przede wszystkim obejmują tułów, a w końcowej fazie rozprzestrzeniają się na pozostałe części ciała. Warto dodać, że ospa jest szczególnie niebezpieczna dla noworodków lub małych dzieci, ponieważ może powodować wysoką temperaturę i prowadzić do zapalenia opon mózgowych.
Ospa wietrzna – leczenie choroby
Ospa wietrzna należy do grupy chorób wirusowych, dlatego nie można leczyć jej przyczyny, ale można skutecznie łagodzić objawy. Wirus najczęściej dezaktywuje się po 14 dniach i w tym czasie szczególnie u dzieci warto stosować kremy lub maści łagodzące świąd i pieczenie.
Oczywiście specyfiki te zalecane są również dorosłym. Kolejnym sposobem na złagodzenie dolegliwości są kąpiele w letniej wodzie z naturalnym mydłem lub z dodatkiem rumianku. Ziele to ma dużo zbawiennych właściwości dla skóry, m.in. działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie i regenerująco na chorą skórę.
Wiele osób stosuje również kąpiele w nadmanganianie potasu, który łagodzi świąd i przyspiesza gojenie krostek. Zbawienny okazuje się też wapń, który warto stosować w formie tabletek musujących lub pudru w formie płynnej. Należy pamiętać, żeby wybierać suplementy z wapniem, które nie zawierają cukru i sztucznych barwników, bo takie cechują się wysoką wchłanialnością.
Ospa wietrzna to choroba wirusowa, która może pozostawiać blizny na skórze, dlatego w przypadku dzieci należy jak najszybciej złagodzić jej objawy, aby nie rozdrapywały krostek. Poza tym, wysoka gorączka, która towarzyszy jest szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci i noworodków.