Wszawica jest często ukrywana przez dorosłych z uwagi na fakt, że do niedawna była uważana jako skutek zaniedbania higieny dziecka. Natomiast warto wiedzieć, że do zarażenia najczęściej dochodzi w dużych skupiskach, w których przebywają dzieci. Insekty łatwo atakują dzieci z uwagi na niższy poziom odporności niż u dorosłych. Wszawica może z łatwością przedostać się z dziecka na rodziców i osoby dorosłe, które miały z nim kontakt. Dlatego w przypadku zauważenia choćby jednej wszy u swojego dziecka, należy poinformować o tym nauczycielkę w przedszkolu lub szkole, aby nie doszło w masowej zarażenia. Sprawdź, jak skutecznie zwalczyć wszawicę u swojego dziecka?
Wszawica – rozpoznanie
Spis treści:
Wszawica jest często ukrywana z uwagi na wstyd. Warto jednak podjąć odpowiednie kroki, aby nie doszło do rozmnożenia insektów. W przypadku dziecka należy samemu przeprowadzać kontrolę stanu skóry glowy, co najmniej raz w tygodniu. Wszy szybko rozmnażają się we włosach, dlatego do wszawicy może dojść już po kilku dniach od momentu, gdy samica zniesie jajeczka, zwane gnidami.
Jeśli zauważymy, że dziecko drapie się często po głowie, ma sklejone włosy, a skóra na głowie jest zaczerwieniona, to należy dokładnie sprawdzić stan głowy przy jasnym oświetleniu. Wszy i gnidy dość trudno zauważyć przy ciemnym świetle, zwłaszcza u dzieci o jasnym kolorze włosów, ponieważ pasożyty mają podobną barwę. Niezauważone, rozmnażają się w szybkim tempie, obejmując głowę dziecka oraz z łatwością przedostają się na jego rówieśników.
Wszawica – jak do niej dochodzi?
Gnidy są przyklejone do nasady włosa, ponieważ pokrywa je lepk substancja, która zapewnienia przetrwanie do wylęgu. Nawet najgęstszy grzebień nie jest w stanie ich usunąć, dlatego konieczne jest zastosowanie odpowiednich preparatów. Warto wiedzieć, że samica wszy może składać nawet do 8 jaj na dobę, a po 10 dniach następuje wylęg. Gnidy przekształcają się w larwy, a następnie we wszy.
Jeśli pasożyty pojawią się u dziecka, to należy dokładnie sprawdzić włosy wszystkich domowników. W przeciwnym razie leczenie nie przyniesie efektu i wszawica rozprzestrzeni się jeszcze bardziej.
Wszawica – jak ją skutecznie zwalczyć?
Wszawica u dzieci w szkole lub przedszkolu często wykrywana jest podczas rutynowych kontroli czystości. Jeśli pasożyty występują u dziecka, to taka kontrola powinna zostać wykonana również u rodziców. Zwalczanie wszawicy polega najczęściej na stosowaniu odpowiednich preparatów, nanoszonych na skórę głowy. Należą do nich: Paranit, Artemisol, Delacet, Hedrin, Eliminum, a także Linicin.
Przed zastosowaniem warto zapytać farmaceutę, który z tych środków wybrać, aby dodatkowo nie podrażniać skóry głowy. Szczególnie o poradę powinny zapytać kobiety w ciąży lub karmiące piersią, aby nie spowodować niepotrzebnych powikłań. Po zakończeniu kuracji przeciw wszawicy, najczęściej należy ją powtórzyć po 10 – 14 dniach. W tym czasie może dojść do ponownego wylęgu, jeśli nie wszystkie gnidy zginą. Warto też wyprać pościel i ręczniki w wysokiej temperaturze w celach profilaktycznych.
Wszawica – zapobieganie
Czy można zapobiegać wszawicy? Nie do końca, ponieważ wszy łatwo mogą się przedostać na głowę dziecka od rówieśników. Warto jednak systematycznie sprawdzać włosy dziecka, najlepiej raz w tygodniu, aby szybko wykryć pasożyty. Jeśli dojdzie do zarażenia, to pociecha powinna zostać w domu. W takim przypadku należy też powiadomić o tym opiekuna w szkole lub przedszkolu, aby zapobiec epidemii.