Migrena to dokuczliwa przypadłość, która często pozbawia nas chęci do robienia czegokolwiek. Ból migrenowy staje się czasami trudny do zniesienia i wytrąca nas z codziennego rytmu dnia. Poniżej poznasz sposoby na migrenę, które pomogą Ci zwalczać tę przypadłość i wrócić do normalnego funkcjonowania.
1. Zrób sobie gorącą kąpiel stóp
Spis treści:
Okazuje się, że mooczenie stóp może Ci pomóc w pozbyciu się, a przynajmniej w złagodzeniu bólu. W tym celu wypróbuj następującą metodę. Będziesz potrzebować dwóch misek: jedna z ciepła wodą, a druga zimną. Do miski z ciepłą (prawie gorącą) wodą włóż stopy. Potrzymaj ok 1 minuty, a następnie włóż je do miski z chłodną wodą. Powtórz tę czynność kilka razy, aż do złagodzenia bólu.
2. Zastosuj chłodny kompres na głowę
Niektórym osobom na migrenę pomagają chłodne okłady na czoło. Zimno może obniżyć próg wrażliwości na ból. Pamiętaj jednak, aby okłady nie były lodowate, bo to może spowodować zapalenie zatok. Jeśli chłodne okłady nie pomogą, to wypróbuj okładanie głowy naprzemiennie: ciepłe – zimne.
3. Zawiń ciasno głowę
Okazuje się, że zawinięcie głowy ciasnym ręcznikiem lub zaciśnięcie na niej opaski również może działać kojąco na ból. Zwłaszcza przy bólu o charakterze pulsującym. Działa to podobnie do masaży uciskowego.
4. Wypij gorący napój
Jeżeli zauważysz, że ból zanika pod wpływem ciepła, to wypij powoli gorący napój, np. ulubioną herbatę. Pamiętaj, żeby pić powoli i małymi łykami. Dzięki temu rozgrzejesz organizm, co korzystnie wpłynie na ukrwienie i tym samym może złagodzić dolegliwości bólowe.
5. Jeżeli boląca część jest blada, przyłóż na nią gorący kompres
Bladość może świadczyć o słabym krążeniu w danej części głowy, przez co wskutek niedokrwienia pojawia się ból. W takim przypadku może pomóc gorący kompres na obolałą i bladą część ciała. Wypróbuj tę metodę i sprawdź, jak zadziała w Twoim przypadku.
7. W przypadku, gdy nie widzisz różnicy w kolorze głowy, przykryj ją całą gorącym ręcznikiem
Ta metoda również poprawia ukrwienie głowy, dzięki czemu mięśnie karku i głowy się rozluźniają. To sprawia, że ból ulega złagodzeniu. Pamiętaj jednak, aby ręcznik nie był zbyt gorący, bo możesz poparzyć skórę głowy. A gdy tylko ostygnie, to go zdejmij, aby nie chłodzić głowy, bo to może ponownie nasilić ból.
8. Masaż na migrenę
Wiele osób podczas ataku migreny cierpi na nadwrażliwość. Z tego względu każdy dotyk zmaga ból. Jeśli Ty też masz podobny problem, to masuj skronie samymi opuszkami palców. Taki masaż delikatnie rozluźnia mięśnie głowy i łagodzi ból. Pamiętaj, aby nie uciskać zbyt mocno, lecz masować z wyczuciem.
9. Połóż na głowę liść kapusty i obwiąż ją chusteczką lub ręcznikiem
Liście kapusty znakomicie działają na stłuczenia, a także na różnego rodzaju bóle głowy. Oczywiście chodzi o kapustę włoską, która posiada duże liście. Dla wzmocnienia efektu możesz delikatnie schłodzić liść w lodówce. Połóż się i ułóż go na czole. Poleż tak przez kilkanaście minut, aż ból się zmniejszy.
Mięta pieprzowa na migrenę
Zaletą stosowania mięty pieprzowej jest to, że działa ona przeciwbólowo na migrenę. Mięta rozszerzając naczynia krwionośne, łagodzi skurcze oraz wymioty. Można ją stosować zarówno doustnie, jak i zewnętrznie. Zalej 2 łyżeczki suszonej mięty filiżanką wrzącej wody i odstaw na 30 minut. Taki napar pij powoli małymi łykami. W celu zewnętrznego stosowania zalej gałązkę świeżej mięty trzema buteleczkami wody kolońskiej i odstaw na 8 dni. Po tym czasie przecedź miksturę. Podczas bólu głowy smaruj nią kark, skronie oraz czoło.
Korzeń aralii mandżurskiej na migrenę
Zalej korzeń aralii wykopany wiosną spirytusem, a następnie odstaw na 20 dni. Po tym czasie nalewka jest gotowa do spożycia. Pij ok. 30 kropel 3 razy dziennie przed posiłkiem.
Ocet jabłkowy sposobem na migrenę
Do szklanki letniej i przegotowanej wody dodaj łyżeczkę miodu oraz łyżeczkę octu jabłkowego. Przy codziennym spożywaniu miodu z octem jabłkowym zapobiegniesz migrenie.