Hashimoto to autoimmunologiczna choroba tarczycy, która powoduje wydzielanie przeciwciał przeciwtarczycowych przez organizm, atakujących gruczoł, co prowadzi do stanu zapalnego. Obecnie Hashimoto to choroba cywilizacji, ponieważ zapada na nią coraz więcej młodych osób. To podstępna przypadłość, ponieważ w początkowej fazie objawia się nadczynnością tarczycy, która z czasem przeradza się w niedoczynność i w tym czasie dochodzi do zmniejszenia gruczołu. Jakie są objawy i jak przebiega leczenie schorzenia?
WOLISZ POSŁUCHAĆ? Włącz odtwarzacz i poznaj przyczyny, objawy oraz leczenie Hashimoto:
Hashimoto – przyczyny
Spis treści:
Hashimoto to choroba, której przyczyny nie są do końca zbadane. Istnieją jednak czynniki, które sprzyjają powstawaniu schorzenia. Często zapadają na nie osoby przebywające w długotrwałym i silnym stresie, np. posiadają odpowiedzialne stanowisko pracy lub po prostu doświadczają trudnej sytuacji życiowej. Kolejną przyczyną mogą być także geny, ponieważ Hashimoto często występuje u osób, których bliscy przodkowie również cierpieli na tę przypadłość.
U pacjentów w początkowej fazie choroba powoduje nadczynność tarczycy, która przeradza się w niedoczynność, przez co należy wykonywać częste badania hormonów tarczycowych: T3, T4 i TSH. Nie wolno bagatelizować tej choroby, ponieważ nieleczona może doprowadzić do wyniszczenia gruczołu tarczycowego w wyniku działania przeciwciał.
Hashimoto – diagnoza lekarska
Hashimoto najczęściej diagnozowana jest za pomocą badań krwi, podczas których sprawdzany jest poziom hormonów tarczycowych: Tyroksyny (T4) i Trójjodotyroniny (T3) oraz TSH, czyli gruczołu w mózgu pobudzającego gruczoł tarczycy do produkcji hormonów. Najczęściej na obecność choroby wskazuje podwyższony poziom TSH i w takim przypadku lekarz wykonuje również badanie USG, które pozwala ocenić stan gruczołu tarczycy.
Natomiast w celu dokładnej diagnozy u pacjentów z podejrzeniem Hashimoto wykonywane są badania poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych, tzw. aTPO oraz antyTG. W przypadku choroby wyniki znacznie przekraczają dopuszczalne normy. U pacjentów z guzkami tarczycy lekarz najczęściej zleca wykonanie biopsji w celu wykluczenia zmian nowotworowych.
Hashimoto – objawy
Hashimoto to choroba, która może mieć różne objawy w zależności od fazy. Jak już wspomniano, objawy na początku mogą przypominać nadczynność, a w późniejszym etapie niedoczynność tarczycy. Jednak do najczęściej występujących należą:
- Kołatania serca – podobnie jak w przypadku arytmii serca.
- Zaburzenia przemiany materii – chorzy najczęściej szybko nabierają masę, a tylko w nielicznych przypadkach stwierdza się szybką redukcję wagi ciała.
- Sucha skóra, łamliwe włosy i paznokcie – powstałe w wyniku zaburzeń pracy układu hormonalnego, a także niedoboru witamin i minerałów spowodowanych chorobą tarczycy.
- Brak energii – wielu pacjentów skarży się na brak energii i problemy z koncentracją.
- Bezsenność – chorzy na Hashimoto cierpią na bezsenność i nawet jeśli uda im się zasnąć to szybko budzą się i mają problemy z ponownym zaśnięciem.
- Obrzęk twarzy – twarz niektórych chorych staje się nabrzmiała.
- Nieregularne miesiączki – pojawiają się u kobiet już w początkowej fazie choroby.
Hashimoto to podstępna choroba, która nieleczona prowadzi do trwałego uszkodzenia gruczołu tarczycy, a także może spowodować powstanie trwałych wad w układzie krążenia, dlatego ważne jest szybkie podjęcie leczenia.
Hashimoto – leczenie
Leczenie Hashimoto polega na wyrównywaniu poziomu hormonów tarczycowych w zależności od etapu choroby. Jeśli pacjent cierpi na nadczynność tarczycy to przyjmuje leki, które obniżają poziom hormonów i adekwatne leczenie stosuje się w przypadku niedoczynności. Dlatego ważne jest częste wykonywanie badań krwi, które pozwalają ocenić poziom hormonów tarczycowych i tym samym stosować odpowiednie metody leczenia.
Nie wolno odstawiać leków bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to spowodować wiele szkód w organizmie. Hashimoto to choroba, która w zaawansowanym stadium może uszkadzać gruczoł tarczycy, a także prowadzić do uszkodzenia serca w wyniku zaburzeń w układzie krążenia.