Niedoczynność tarczycy to stan chorobowy, w wyniku którego gruczoł tarczycy produkuje niedostateczną ilość hormonów tarczycowych Tyroksyny (T4) i Trójjodotyroniny (T3) w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z kolei niskie stężenie tych hormonów powoduje upośledzenie pracy układu krążenia i nerwowego, a u niektórych chorych także ruchowego. Dlatego osoby z niedoczynnością tarczycy są rozdrażnione i odczuwają dolegliwości sercowe. Jak rozpoznać objawy i na czym polega leczenie tej choroby?
WOLISZ POSŁUCHAĆ? Włącz odtwarzacz i poznaj objawy, przyczyny oraz metody leczenia niedoczynności tarczycy:
Niedoczynność tarczycy – objawy choroby
Spis treści:
Niedoczynność tarczycy może przebiegać mniej lub bardziej objawowo. U jednych osób choroba może upośledzać codzienne czynności, podczas gdy inni odczuwają tylko słabe symptomy problemów tarczycowych. Najczęściej po zastosowaniu odpowiednich leków, które przywracają produkcję hormonów do normy, dolegliwości te ustępują.
Warto jednak robić badania kontrolne, nawet jeśli objawy nie są odczuwalne, bo to pozwala mieć pewność, że gruczoł tarczycy pracuje prawidłowo. Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?
- Zaburzenia pracy serca – niektórzy chorzy błędnie uważają, że cierpią na arytmię, podczas gdy przyczyną kołatań serca jest niedoczynność tarczycy.
- Spowolnienie metabolizmu – u chorych można zauważyć szybki wzrost wagi ciała.
- Rozdrażnienie – chorzy są często nadpobudliwi w związku z osłabieniem układu nerwowego wywołanego chorobą.
- Suchość i bladość skóry – skóra staje się podatna na zadrapania.
- Słabe włosy i paznokcie – włosy często zaczynają wypadać.
- Zaburzenia miesiączkowania – kobiety często mają nieregularny okres.
- Problemy ze snem – chorzy cierpią na bezsenność, która powoduje zmęczenie w ciągu dnia.
To najczęściej występujące objawy niedoczynności tarczycy, a do najbardziej niebezpiecznych należą kołatania serca, które mogą prowadzić do zawału, dlatego należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i podjąć leczenie.
Niedoczynność tarczycy – rodzaje i przyczyny choroby
Niedoczynność tarczycy może mieć wiele przyczyn i dzielimy ją na pierwotną i wtórną. Przyczynami pierwotnej niedoczynności mogą być uszkodzenia gruczołu tarczycowego powstałe wskutek:
Hashimoto – choroby tarczycy, która ostatnimi czasy zbiera żniwo. Przypadłość powoduje wytwarzanie przeciwciał przeciwtarczycowych, które niszczą gruczoł i tym samym zaburzają produkcję hormonów.
Wrodzona wada gruczołu – u niektórych pacjentów stwierdza się wrodzoną wadę gruczołu tarczycy, co powoduje niedostateczną produkcję hormonów tarczycowych.
Operacja tarczycy – w wyniku której zostaje usunięta część tarczycy.
Choroby zapalne gruczołu tarczycy – najczęściej występują u kobiet po urodzeniu dziecka lub z przebytymi stanami zapalnymi tarczycy.
Wtórna niedoczynność tarczycy ma z kolei inne przyczyny, do których zaliczamy:
Zaburzenia pracy przysadki mózgowej, która wydziela hormon TSH odpowiedzialny za pobudzanie gruczołu tarczycy do produkcji T3 i T4. Taki stan często występuje u pacjentów z guzami lub po przebytych urazach mózgu. Kolejną przyczyną jest uszkodzenie podwzgórza mózgu, które z kolei zmniejsza produkcję Tyreoliberyny odpowiedzialnej za utrzymanie w normie hormonu TSH, co z kolei przekłada się na niedoczynność tarczycy.
Niedoczynność tarczycy – leczenie choroby
Niedoczynność tarczycy najczęściej leczona jest za pomocą środków farmaceutycznych, które przywracają poziom hormonów tarczycowych do normy. Leki te zawierają Tyroksynę lub jod. Należy je systematycznie przyjmować według wskazań lekarza i wykonywać okresowe badania kontrolne tarczycy.
Lekarz ustala dawkę leku na podstawie wyniku TSH uzyskanego podczas badania krwi. To jednak nie wszystko, ponieważ jeśli parametry nie wracają do normy, pomimo zwiększania dawki leku to lekarz szuka przyczyny, która może tkwić w ukrytej chorobie, np. guzie mózgu lub uszkodzeniu gruczołu tarczycowego. W takich przypadkach najczęściej niezbędna jest operacja.
Niedoczynność tarczycy ostatnimi czasy dotyka coraz więcej osób, dlatego warto raz w roku wykonać badania kontrolne, aby sprawdzić stan swojej tarczycy i w razie niepokojących wyników udać się do lekarza. Im wcześniej podjęte leczenie, tym mniejsze szkody i większa szansa na pełne wyzdrowienie.