portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

dieta jabłkowa

Dieta jabłkowa – zasady i efekty w odchudzaniu

Dieta jabłkowa to znakomity sposób na oczyszczenie organizmu oraz pozbycie się zbędnych kilogramów. Jak działa? Błonnik zawarty w jabłkach, a dokładnie w ich skórce, wspomaga usuwanie toksyn z organizmu oraz korzystnie wpływa na procesy trawienne i na przyspieszenie metabolizmu. Dzięki temu, organizm usuwa zanieczyszczenia i zbędne zapasy energii. Sprawdź, jakie są warianty diety jabłkowej i jakie efekty możesz uzyskać?

Dieta jabłkowa – warianty

Dietę jabłkową możesz stosować w dwóch wariantach. Pierwszy: polega na dodawaniu jabłek do posiłków jako produktów pomocniczych. Drugi wariant: polega na stosowaniu diety, która składa się wyłącznie z samym jabłek i jest rygorystyczna. Warto wiedzieć, że jabłka zawierają duże ilości cennych dla zdrowia witamin i minerałów, np. witamina A. W ich składzie znajduje się tez błonnik rozpuszczalny w wodzie, który wspomaga oczyszczanie organizmu.

Zawierają również antyoksydanty, czyli substancje, które chronią organizm przed szkodliwymi produktami przemiany materii, zwanymi wolnymi rodnikami. Te drugie powodują nie tylko wiele groźnych chorób, np. zawał serca, lecz także przyspieszają powstawanie zmarszczek. Kolejną zaletą popularnych jabłek jest tworzenie pewnego rodzaju masy żelowej w żołądku, co wywołuje uczucie sytości, a także zapobiega wchłanianiu cukrów podczas procesów trawiennych.

To dobra wiadomość dla osób, które lubią nadmiar słodyczy, bo nadmiar cukru odkłada się w postaci niechcianych fałdek. Dlatego jedzenie odpowiedniej ilości jabłek, jest świetnym rozwiązaniem.

Dieta jabłkowa – zasady stosowania

Dieta jabłkowa, podobnie jak każda ma swoje zasady, do których musi zastosować się każdy, kto chce odnieść efekty. Jedną z nich jest codzienne picie szklanki niegazowanej wody mineralnej z dodatkiem łyżki stołowej octu jabłkowego. Taki napój, wypijany systematycznie z rana korzystnie wpływa na przyspieszenie metabolizmu oraz oczyszczenie organizmu.

dieta jablkowa

Podczas stosowania diety jabłkowej, dopuszczalne jest tylko picie wody mineralnej, ewentualnie ziołowych herbatek. Zakazane jest natomiast picie soków słodzonych lub napojów gazowanych. Należy wypijać ok. 3 litrów niegazowanej wody mineralnej na dobę i tej ilości się trzymać. Z menu należy wykluczyć sól i potrawy tłuste, w przeciwnym razie dieta nie przyniesie efektów. Kolejnym ważnym składnikiem jest jogurt naturalny, którego zadaniem jest utrzymywanie flory bakteryjnej na odpowiednim poziomie.

Dieta jabłkowa – przygotowanie organizmu do zmian żywieniowych

Dieta jabłkowa wbrew w opiniom nie jest stosowana na odchudzanie, lecz głównie na oczyszczenie organizmu z toksyn. Można powiedzieć, że utrata kilogramów jest skutkiem ubocznym, cenionym przez osoby, które ją stosują. Jak się przygotować do zmiany sposobu odżywania? Przede wszystkim należy wykluczyć z menu białe pieczywo i zastąpić je pełnoziarnistym, a ziemniaki kaszą lub ciemnym ryżem. Poza tym, należy delikatnie zmniejszać wielkość porcji posiłków, a słodycze zastąpić przekąskami z warzyw lub owoców.

Dieta jabłkowa – zalety i wady stosowania

Dieta jabłkowa ma swoje plusy i minusy. Warto je rozważyć, zanim zdecydujemy się na jej stosowanie. Do głównych zalet należy:

  • zapewnia zdrowy wygląd cery, poprawia jej jędrność i sprężystość
  • reguluje poziom złego cholesterolu
  • zmniejsza zaparcia oraz usprawnia proces wypróżniania
  • zapobiega chorobom układu krążenia
  • dodaje energii i dobrego samopoczucia

Dużą wadą diety jabłkowej jest brak dostarczania do organizmu wszystkich, niezbędnych składników diety. Ale tak to już jest, że nie ma rozwiązań idealnych, dlatego w razie wątpliwości warto udać się do lekarza lub dietetyka, który udzieli fachowej porady i sprawdzi parametry organizmu.

Podobne artykuły