Molibden to pierwiastek, który wspomaga przyswajanie żelaza i tym samym zapewnia ochronę przed anemią. Zaopatruje komórki w energię, dzięki czemu wpływa na sprawność fizyczną. Kolejną funkcją molibdenu jest wspomaganie produkcji enzymów trawiennych. Niedobór tego pierwiastka negatywnie odbija się na zdrowiu. Jakie jeszcze funkcje pełni w organizmie? W których produktach znajdziemy go najwięcej oraz jakie są objawy i skutki niedoboru?
Molibden – funkcje w organizmie
Spis treści:
Molibden to pierwiastek, który występuje w organizmie człowieka w znikomych ilościach. Jednak odgrywa wiele ważnych funkcji i jest niezbędny do zachowania zdrowia. Przede wszystkim wpływa na prawidłowe przyswajanie żelaza przez organizm, którego odpowiednie stężenie chroni przed niedokrwistością. Poza tym żelazo wpływa na dotlenienie komórek, będące przyczyną wielu chorób układu krążenia i nowotworów.
Molibden wpływa też na prawidłową strukturę kości i zębów oraz zapewnia prawidłowy rozwój dzieci. Kolejną funkcją tego pierwiastka jest wspomaganie usuwania toksyn z organizmu. Warto wiedzieć, że zanieczyszczenia są częstą przyczyną wielu chorób oraz zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Molibden wspomaga przyswajanie cukrów i tłuszczów.
Molibden – objawy niedoboru
Niedobór molibdenu w sporadycznych przypadkach występuje u osób, które stosują złą dietę, ubogą w warzywa i owoce. Poza tym może pojawić się w przypadku zespołu złego wchłaniania oraz u cukrzyków. W takim przypadku najczęściej występującymi objawami są:
- częste infekcje w wyniku spadku odporności organizmu
- zawroty głowy
- zaburzenia układu krążenia
W przypadku znacznego niedoboru lekarz najczęściej zaleca suplementację. Warto wiedzieć, że niedobór, jak i nadmiar tego pierwiastka negatywnie odbija się na zdrowiu. Dlatego przyjmowanie suplementu powinno odbywać się pod kontrolą lekarza lub dietetyka.
Molibden – skutki nadmiaru
Do nadmiaru molibdenu najczęściej dochodzi podczas przyjmowania suplementu w dawce przekraczającej 10 mg dziennie. Dochodzi wtedy do zaburzenia pracy układu trawiennego, w wyniku czego powstają mdłości, wymioty lub biegunki. Zbyt wysokie stężenie utrzymujące się przez dłuższy czas w organizmie może także spowodować powstanie nieodwracalnych zmian w stawach. Dlatego nie należy stosować suplementacji na własną rękę. Kolejnym negatywnym skutkiem nadmiaru molibdenu jest zbyt duża gęstość krwi, ponieważ pierwiastek ten wspomaga produkcję żelaza. To kolei może doprowadzić do udaru mózgu.
Molibden – naturalne źródła
Molibden zawarty jest w wielu produktach, które spożywamy na co dzień. Dlatego u zdrowego człowieka suplementacja na ogół nie jest wymagana. W jakich produktach znajdziemy najwięcej molibdenu? Należą do nich:
- produkty pełnoziarniste
- nasiona strączkowe
- warzywa zielone
- podroby
Największe stężenie molibdenu znajduje się w produktach spożywczych, które zostały wyhodowane na glebach wapiennych i wapiennych. Duże stężenie znajdziemy również w wodzie dostarczanej z wodociągu. Dieta bogata w owoce i warzywa jest niezbędna do prawidłowego odżywienia organizmu. Wiele osób lekceważy prawidłowe odżywianie, co prowadzi do deficytów w organizmie i powikłań. W przypadku nieracjonalnej diety warto, co pewien czas przyjmować zestaw minerałów i witamin w postaci suplementu diety. Trzeba jednak zachować rozsądek podczas suplementacji i pamiętać, że stanowi ona jedynie uzupełnienie zdrowej diety i nie zastępuje jej.