portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

anemia przyczyny

Anemia – przyczyny, objawy i leczenie

Anemia, czyli inaczej niedokrwistość to stan chorobowy, który obniża stężenie czerwonych krwinek i hemoglobiny, co znacznie osłabia organizm. Hemoglobina to barwnik krwi, którego zadaniem jest dostarczanie tlenu do komórek organizmu, więc odpowiada za prawidłowe dotlenienie. Niedokrwistość nie jest uznawana za chorobę, lecz za stan spowodowany przez inne zaburzenia w organizmie. Przypadłość może mieć różne przyczyny, t.j.: środowiskowe, genetyczne lub żywieniowe. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie anemii?

Anemia – przyczyny

Anemia może mieć wiele przyczyn, które można ustalić za pomocą odpowiednich badań. Warto wiedzieć, aby nie podejmować leczenia na własną rękę, ponieważ może to wywołać szkody, jeśli kuracja nie będzie dopasowana do rodzaju choroby. Rozróżniamy aż 5 przyczyn występowania niedokrwistości.

Anemia z powodu braku żelaza

Przyczyna tego rodzaju anemii może tkwić w diecie ubogiej w żelazo. Kolejnym powodem niedoboru żelaza może być słaba przyswajalność tego składnika z pożywienia lub niedostateczna produkcja czerwonych ciałek krwi w stosunku do zapotrzebowania organizmu. U kobiet anemia często pojawia się podczas ciąży lub w okresie karmienia piersią, ponieważ organizm matki musi wyżywić również dziecko. Stąd żelazo dostarczane w pożywieniu może być niewystarczające.

Anemia z powodu braku żelaza w pierwszej kolejności leczona jest za pomocą preparatów żelazowych. Poza tym, pacjent pozostaje pod kontrolą lekarza i wykonuje systematycznie badania krwi w celu sprawdzenia poziomu hemoglobiny i czerwonych krwinek. W przypadku dużego deficytu pacjent przyjmuje żelazo w formie zastrzyków podawanych domięśniowo lub dożylnie.

Anemia z powodu niedoboru kwasu foliowego i witaminy B12

Ten rodzaj anemii występuje wskutek zbyt małego stężenia kwasu foliowego i witaminy B12 w organizmie. Należy dodać, że kwas foliowy odpowiada za produkcję czerwonych krwinek, a niski poziom automatycznie obniża ich produkcję. Taki stan ogólnie jest niebezpieczny, ponieważ długotrwały niedobór kwasu foliowego i witaminy B12 może prowadzić do wczesnego obumierania czerwonych krwinek i w efekcie do śmierci.

Dlatego w takim przypadku należy jak najszybciej podjąć leczenie. Kuracja w lżejszych przypadkach polega na przyjmowaniu preparatów z tymi składnikami doustnie lub w formie zastrzyków w zależności od stopnia niedoboru. Jeśli objawy nie ustępują, może to świadczyć, że anemia jest wynikiem innej chory, którą należy leczyć.

Anemia z powodu niedoboru miedzi

To kolejny rodzaj anemii niedoborowej, który prowadzi do osłabienia organizmu. Składnik ten jest niezbędny do produkcji czerwonych krwinek, metabolizmu żelaza, a także produkcji tkanki łącznej. Niedobór przede wszystkim objawia się słabymi włosami, paznokciami oraz niskim stężeniem czerwonych krwinek. W zaawansowanym stadium mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca, a także mrowienie rąk i nóg.

Leczenie tego rodzaju anemii polega na przyjmowaniu preparatów  z miedzią w formie doustnej lub zastrzyków. Jeśli niedobór jest spowodowany stanem chorobowym organizmu, to należy leczyć chorobę pierwotną.

Istnieje wiele rodzajów anemii i dlatego warto udać się do lekarza, który za pomocą odpowiednich badań określi typ i zastosuje odpowiednie preparaty. Warto zadbać o dietę bogatą w warzywa  i owoce, które są naturalnym źródłem cennych witamin i minerałów. Zdrowa i wartościowa dieta jest paliwem dla organizmu, które przetwarza w celu prawidłowego funkcjonowania.

W przypadku ubogiej diety należy przyjmować suplementy z zestawem witamin i minerałów, aby uzupełniać ich niedobór. Warto wybierać suplementy renomowanych firm, które zawierają maksymalne stężenie tych składników, dzięki czemu niedobory szybko zostaną uzupełnione.

Podobne artykuły