Rehabilitacja po zawale jest niezbędna w celu odzyskania zdrowia. Lekarze twierdzą, że najważniejsze są pierwsze 2 tygodnie po wyjściu pacjenta ze szpitala, bo w tym czasie dochodzi do zrastania się blizn na mięśniu sercowym. W tym czasie należy stopniowo powracać do codziennych zajęć, a także bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza. Wielu pacjentów popełnia podstawowy błąd, ponieważ po wyjściu ze szpitala prowadzi siedzący tryb życia z obawy przed nawrotem choroby. Takie postępowanie jest właściwą drogą do kolejnego zawału serca. Jak powinna wyglądać właściwa rehabilitacja po zwale?
Rehabilitacja po zawale a psychika pacjenta
Spis treści:
U niektórych pacjentów, którzy prowadzili dość aktywny tryb życia, np. uprawiali sport, rehabilitacja po zawale powinna rozpoczynać się od rozmowy z psychologiem. Wiele osób nie dopuszcza do siebie myśli, że od tej pory nie będzie mogła uprawiać czynnie sportu. Oczywiście chodzi tu o sporty, które wymagają wysokiej wydolności układu krążenia, np. bieganie, ćwiczenia na siłowni, itp.
W takich przypadkach często dochodzi do załamania nerwowego pacjenta, a nawet do depresji. Dlatego w niektórych przypadkach konsultacja lub stałe wizyty u psychologa są niezbędne, bo pozwalają zaadaptować się do nowej sytuacji.
Rehabilitacja po zawale – stopniowy powrót do aktywności fizycznej
Wielu pacjentów po zakończeniu hospitalizacji i powrocie do domu zaczyna prowadzić leniwy tryb życia z obawy przed nawrotem choroby. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, bo próby wysiłkowe EKG są zadowalające, to pacjent powinien zadbać o odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia. Oczywiście nie chodzi tu o nadmierne forsowanie się, ale o spokojne spacery, które są jednym z elementów rehabilitacji po zawale serca. Zanim jednak to nastąpi, należy porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym.
Rehabilitacja po zawale a dieta
Niewłaściwa dieta, bogata w tłuszcze zwierzęce powoduje wzrost poziomu złego cholesterolu LDL. A ten z kolei zmniejsza przepustowość tętnic i powoduje niedokrwienie serca i zawał. Wielu miłośników niezdrowych potraw nie potrafi zaakceptować faktu, że po przebytym zawale nie może już spożywać posiłków, w których dominują tłuszcze zwierzęce.
Właściwa dieta powinna opierać się na warzywach, owocach, a także na mięsie drobiowym, najlepiej gotowanym lub pieczonym w piekarniku. Warto wiedzieć, że zdrowe potrawy, odpowiednio przygotowane są równie smaczne, a dieta podczas rehabilitacji po zawale jest niezbędna w celu odzyskania zdrowia.
Rehabilitacja po zawale a palenie
Palenie papierosów to kolejna przyczyna zawału serca. Zawarte w dymie tytoniowym gazy powodują zwężanie tętnic, przez co do serca nie dociera odpowiednia ilość tlenu wraz z krwią. I w tej sposób dochodzi do martwicy jego tkanek. Nałogowi palacze mają duży problem z papierosami, ale właściwa rehabilitacja po zawale obejmuje także rzucenie palenia. Nie dopuszczalne jest oszukiwanie i palenie elektronicznych papierosów. Zdrowie jest tylko jedno i po przebytym zawale druga szansa może się już nie pojawić.
Rehabilitacja po zawale a zmiana otoczenia
U niektórych pacjentów podczas rehabilitacji po zawale konieczna jest zmiana otoczenia, aby mogli w pełni wypocząć psychicznie. Niestety, często bywa tak, że po wyjściu ze szpitala pacjenci powracają do otoczenia, które przyprawia ich o silny stres. Ten zaś nie jest wskazany w pierwszych tygodniach po zakończeniu hospitalizacji. Dlatego w przypadku stresującej pracy należy jak najdłużej wypoczywać i najlepiej udać się do senatorium. Spokój wewnętrzny niesamowicie mocno wzmacnia psychikę, która jest podstawą w każdej chorobie.