portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

rwa kuleszowa

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i leczenie

Rwa kulszowa to przeszywający ból, który ma swoje źródło w dolnej części pleców, przenika pośladek, udo i kończy się w łydzie. Ból jest tak silny, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Najczęściej pojawia się wskutek przepukliny kręgosłupa, która uciska nerwy rdzenia kręgowego. Jednak rwa może mieć też inne przyczyny. Ból może trwać od kilku godzin nawet do kilku lat ze zmienną intensywnością. Jak prawidłowo rozpoznać objawy rwy kulszowej oraz jak przebiega jej leczenie?

Rwa kulszowa – przyczyny

Do najczęściej wymienianych przyczyn rwy kulszowej należy przepuklina kręgosłupa, która powoduje ucisk na nerwy rdzenia kręgowego i tym samym stan zapalny nerwów. To jednak nie wszystko, ponieważ ten rodzaj bólu może pojawić się wskutek zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie, w wyniku czego dochodzi do ucisku nerwu i stanu zapalnego.

Przypadłość dotyka także kobiet cierpiących na osteoporozę, wskutek której następuje osłabienie struktury kostnej kręgosłupa i deformacja. Każda z przyczyn mechanicznych sprowadza się do ucisku na nerwy rdzenia kręgowego, co w efekcie powoduje ból i stan zapalny. Taki stan trwający przez kilka lat może prowadzić do nieodwracalnych zmian i niemożności odzyskania pełnej sprawności ruchowej.

Rwa kulszowa – objawy

Rwa kulszowa może mieć silniejsze lub słabsze objawy. Cechą charakterystyczną jest przeszywający ból, który zaczyna się w dolnej części pleców, przeszywa pośladek i udo, a kończy w dolnej części łydy. Dolegliwości bólowe nasilają się podczas przeciążenia kręgosłupa w wyniku podnoszenia ciężaru, przy długotrwałym przebywaniu w nieodpowiedniej pozycji lub w trakcie pochylania się.

W zaawansowanym stadium stanu zapalnego może pojawić się także pieczenie lub drętwienie kończyny. Najczęściej przypadłość dotyczy jednej strony ciała z uwagi na jednostronne zwyrodnienie kręgosłupa. W rzadkich przypadkach dochodzi do obustronnej rwy kulszowej.

Rwa kulszowa – rozpoznanie

Rwa kulszowa w pierwszej kolejności rozpoznawana jest podczas wywiadu z pacjentem. Następnie w celu dokładnej diagnozy lekarz wykonuje USG kręgosłupa i kończyny, w której umiejscowił się ból, aby wykryć jego przyczynę (przepuklinę kręgosłupa, zwyrodnienie, itd.). A jeśli przyczyna zostanie wykryta to pacjent podejmuje leczenie.

Rwa kulszowa – leczenie

Leczenie rwy kulszowej w pierwszej kolejności skupia się na łagodzeniu stanu zapalnego i bólu za pomocą leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Następnie, w zależności od przyczyny źródła bólu, pacjent kierowany jest na zabieg, którego celem jest usunięcie ucisku na nerw rdzenia kręgowego.

W niektórych przypadkach wystarczają wizyty u fizjoterapeuty, a w innych konieczna jest operacja. Należy pamiętać, że nieleczona przyczyna rwy kulszowej z czasem zaostrza stan zapalny nerwu rdzenia kręgowego i w efekcie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia kręgosłupa i problemów z poruszaniem się.

Obecnie medycyna rozwija się w szybkim tempie, co pozwala na stosowanie coraz nowszych metod leczenia tego schorzenia. Nie warto samemu leczyć się za pomocą leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, ponieważ łagodzą tylko objawy, a nie likwidują przyczyny, którą jest wada kręgosłupa.

Rwa kulszowa – zapobieganie

Wiele osób nie dba o swój kręgosłup, przez co przebywa zbyt długo w niezdrowej pozycji, np. garbienie się przy biurku, przed TV, itd. Poza tym, warto pamiętać o prawidłowym podnoszeniu ciężarów. W tym celu ciężar należy podnosić na ugiętych nogach.

W przypadku długotrwałej pracy siedzącej warto robić sobie przerwy i co 30 minut wstać od biurka oraz porządnie rozprostować kręgosłup. Takie profilaktyczne działania zapewnią sprawność ruchową na długo i zapobiegną powstaniu rwy kulszowej.

Podobne artykuły