portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

Dna moczanowa

Dna moczanowa – przyczyny, objawy i leczenie

Dna moczanowa nazywana artretyzmem, powstaje wskutek wysokiego stężenia kwasu moczowego we krwi i tym samym prowadzi do poważnych problemów ze stawami. Jak do tego dochodzi? Otóż nadmiar kwasu moczowego przybiera postać kryształków, które kumulują się w tkance łącznej stawów i tym samym prowadzą do ograniczenia sprawności ruchowej. Nieleczona choroba może z czasem doprowadzić do ciężkiego unieruchomienia stawów i tym samym do poważnych problemów w poruszaniu się. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie dny moczanowej?

Dna moczanowa – przyczyny

Dna moczanowa jest spowodowana wysokim stężeniem kwasu moczowego w organizmie. Taki stan może być natomiast spowodowany wieloma czynnikami i do najczęściej występujących należą:

Niezdrowa dieta – ryby morskie często są reklamowane jako zdrowe składniki diety, jednak warto wiedzieć, że ich nadmiar sprzyja powstawaniu dny moczanowej. Dlatego należy zachować odpowiednie proporcje w diecie, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowymi stawami.

Alkohol – ze statystyk wynika, że na dnę moczanową najczęściej zapadają osoby, które nie wylewają za kołnierz. Alkohol powoduje z czasem zmniejszenie gęstości kości, co sprzyja urazom i chorobom stawów.

Przebyte urazy stawów – każdy uraz powinien być jak najszybciej wyleczony, ponieważ im dłużej utrzymujący się stan zapalny, tym większe ryzyko wystąpienia innych dolegliwości w przyszłości. Dlatego, jeśli dojdzie do urazu, to należy jak najszybciej podjąć leczenie.

Choroby nerek – niektóre choroby nerek, zwłaszcza niewydolność powodują nieprawidłowe wydalanie moczu i tym samym zwiększają stężenie kwasu moczowego.

Dna moczanowa – objawy

Dna moczanowa może dawać silniejsze lub słabsze objawy w zależności od stopnia zaawansowania. Charakterystyczną cechą choroby jest powracające zapalenie stawów, które jest pierwszym sygnałem ostrzegawczym, z którym warto udać się do lekarza. Do pozostałych symptomów należą:

  • ból w okolicy chorego stawu
  • obrzęk, który pojawia się wraz z rozwojem choroby
  • ograniczony zakres ruchowy
  • zaczerwieniona skóra w okolicy chorego stawu
  • wrażliwość na dotyk
  • kamienie na nerkach, które mogą świadczyć o początkach dny moczanowej

Dna moczanowa – leczenie

Leczenie dny moczanowej polega na łagodzeniu obrzęku i stanu zapalnego. Najczęściej stosowaną grupą leków są niesteroidowe leki przeciwzapalne, które przynoszą szybką ulgę choremu. Natomiast w przypadku zaawansowanej choroby pacjent może otrzymać dawkę leku, która jest wstrzykiwana bezpośrednio w nabrzmiały staw.

To jednak nie wszystko, ponieważ niezbędne jest również przyjmowanie leków, które zmniejszają stężenie kwasu moczowego w organizmie i tym samym ,,usypiają” dokuczliwe objawy choroby. Zarówno dawka, jak i rodzaj leku jest dobierana indywidualnie w zależności od siły objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Ważne, aby pod żadnym pozorem nie przerywać przyjmowania leków, nawet jeśli objawy ustąpią. Można to zrobić wyłącznie pod nadzorem lekarza. Warto wiedzieć, że w przypadku dny moczanowej kluczową rolę odgrywa dieta.

Dna moczanowa – dieta

Dna moczanowa nasila się w przypadku nieodpowiedniej diety. Dlatego warto wiedzieć, których produktów należy unikać, a które warto wprowadzić do jadłospisu. Jakie produkty spożywcze powinny się znaleźć w codziennym pożywieniu? Warto sięgać po jaja, które zawierają najlepsze i pełnowartościowe białko.

Niestety, tak często uwielbiane mięso i potrawy smażone są niewskazane w tej chorobie. Dopuszczalne jest tylko chude mięso gotowane lub pieczone bez tłuszczu. W diecie powinny gościć surowe owoce i warzywa, które są źródłem naturalnych witamin, minerałów i innych związków wpływających na zdrowie.

Poza tym, chorzy powinni dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i w tym celu pić ok. 2 litry niegazowanej wody na dobę. Warto pić mniejsze porcje, ale częściej, bo dzięki temu woda lepiej się wchłania.

Podobne artykuły