portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów – objawy, przyczyny i leczenie

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) nazywane też gośćcem, to stan zapalny, który w początkowej fazie pojawia się w stawach rąk i nóg, ale z biegiem czasu może objąć cały układ stawowy. To jednak nie wszystko, ponieważ schorzenie to może rozprzestrzeniać się na narządy wewnętrzne, powodując ich uszkodzenie i zgon chorego. Dlatego w przypadku wystąpienia przewlekłych symptomów, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Jakie są przyczyny, objawy i leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny

Do dziś dokładne przyczyny powstawania reumatoidalnego zapalenia stawów nie są do końca ustalone. Przyjmuje się, że na schorzenie składa się wiele czynników:

Obciążenie genetyczne – u osób, których bliscy cierpieli na to schorzenie, ryzyko wystąpienia zwiększa się nawet 5 razy. Jeżeli rodzice lub dziadkowie chorowali na reumatoidalne zapalenie stawów, nie oznacza to, że ich potomek również będzie chory, lecz zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia tej przypadłości.

Płeć – na schorzenie 3 razy częściej zapadają kobiety niż mężczyźni. Prawdopodobnie znaczenie odgrywa tu układ hormonalny.

Infekcje wirusowe i bakteryjne – choroby takie jak grypa, czy angina ropna mogą powodować powikłania i sprzyjać powstawaniu choroby stawów.

Wada układu immunologicznego – powoduje, że organizm błędnie rozpoznaje własne tkanki, jako wrogie, przez co zaczyna produkować coraz więcej przeciwciał, które niszczą stawy i wywołują stan zapalny. Mechanizm jest podobny do działania Hashimoto, przy którym organizm produkuje przeciwciała przeciwtarczycowe, które niszczą gruczoł.

Długotrwały i silny stres – reumatoidalne zapalenie stawów często dotyka osób, które żyją w przewlekłym stresie.

Palenie tytoniu – toksyny zawarte w dymie papierosowym powodują zaburzenia w organizmie, które z kolei zwiększają ryzyko wystąpienia RZS.

Choroba najczęściej pojawia się u kobiet między 35 a 50 rokiem życia. Do końca przyczyny jej występowania nie są ustalone, ale w przypadku wystąpienia pierwszych objawów, warto rozpocząć leczenie jak najszybciej.

Reumatoidalne zapalenie stawów – objawy

Reumatoidalne zapalenie stawów to podstępna choroba, ponieważ na początku jej objawy są słabe i raczej nie przypominają choroby stawów. To powoduje, że wielu pacjentów zgłasza się do lekarza, gdy schorzenie jest już w zaawansowanym stanie. Na początku objawy przypominają grypę, przez co chory odczuwa ogólne osłabienie, ,,łamanie w kościach” i lekki stan podgorączkowy. W bardziej zaawansowanym stadium pojawia się:

  • Ból i sztywnienie stawów – objawy te najbardziej odczuwalne są rano, gdy stawy przez noc były unieruchomione. Najczęściej objawy te trwają ok. godziny, natomiast po rozruszaniu powoli zanikają – w początkowym stadium.
  • Obrzęk stawów – pojawia się wskutek zbyt dużej produkcji substancji płynnej w stawach. Wraz z nim pojawia się zaczerwienienie opuchniętych miejsc.
  • Nadwrażliwość na dotyk – chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów odczuwają ból lub nieprzyjemny impuls podczas uścisku dłoni przy powitaniu.
  • Deformacja stawów – z czasem powoduje całkowite unieruchomienie stawów i prowadzi do kalectwa.

Reumatoidalne zapalenie stawów najczęściej pojawia się symetrycznie po obu stronach ciała, np. na obu dłoniach, stopach, stawach kolanowych, itd. W początkowej fazie atakuje drobne stawy, a z czasem rozprzestrzenia się na duże.

Reumatoidalne zapalenie stawów – leczenie

Obecnie stosowane leki na reumatoidalne zapalenie stawów pozwalają na zahamowanie choroby oraz na złagodzenie objawów. U niektórych chorych objawy całkowicie zanikają. W farmakologii stosowane są leki modyfikujące przebieg choroby (LMPCh). Dzięki nim możliwe jest zahamowanie rozwoju choroby oraz zapobieganie powstawaniu trwałych zmian w stawach. Najczęściej są stosowane w pierwszym rzucie leczenia.

Kolejnym rodzajem są leki biologiczne, których zadaniem jest neutralizacja czynników powodujących stan zapalny. Efekt może pojawić się już po upływie 2 tygodni w zależności od stadium choroby. Leki te mogą być stosowane jako jedyna metoda leczenia lub w połączeniu z innymi. Kolejnym rodzajem leków są Glikokortykosteroidy, które zmniejszają stan zapalny, dzięki czemu zwiększa się sprawność ruchowa stawów. Poza tym, pacjenci przyjmują środki przeciwbólowe, w okresie nasilenia dolegliwości.

Podobne artykuły