Nadciśnienie tętnicze występuje, gdy wartość pomiarów ciśnienia przekracza 120/80 mm Hg. Warto wiedzieć, że w tym przypadku 120 to ciśnienie skurczowe, a 80 to rozkurczowe. Jednak nie w każdym przypadku przekroczone wartości podczas pomiaru świadczą o występowaniu tej przypadłości u pacjenta. Na stan podwyższonego ciśnienia może wpływać wiele czynników, które lekarz bierze pod uwagę. Jakie są przyczyny i leczenie nadciśnienia tętniczego?
WOLISZ POSŁUCHAĆ? Włącz odtwarzacz i dowiedz się, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie, jakie są przyczyny, objawy oraz metody leczenia nadciśnienia tętniczego:
Nadciśnienie tętnicze – jak prawidłowo dokonywać pomiaru?
Spis treści:
Jeśli podczas pojedynczego pomiaru wartości będą wskazywać na nadciśnienie tętnicze, to warto założyć tzw. dziennik pomiarów, który można dostać w każdej aptece. Dziennik ten pozwala zapisywać wartości pomiarów i jest pomocny dla lekarza podczas diagnozy. Warto nauczyć się prawidłowo mierzyć ciśnienie. W tym celu należy:
- Zakupić ciśnieniomierz sprawdzonej firmy, aby mieć pewność, że pomiary są rzetelne.
- Ciśnienie należy mierzyć w tych samych godzinach, najlepiej rano w południe i wieczorem.
- Około godziny przed pomiarem nie wolno spożywać produktów, które podwyższają ciśnienie, np. kawa, alkohol, ostre przyprawy.
- Przed każdym pomiarem należy swobodnie usiąść, aby organizm rozluźnił się, bo to zapewnia uzyskanie wiarygodnych wyników pomiaru.
- Każdy pomiar należy zanotować w dzienniku i podczas wizyty przedstawić lekarzowi.
Nadciśnienie tętnicze – rodzaje i przyczyny
Istnieje kilka rodzajów nadciśnienia tętniczego i dzielimy je w zależności od przyczyny występowania. Ustalenie przyczyny jest niezbędne w celu podjęcia leczenia. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach leczenie farmakologiczne nie jest konieczne, bo wystarczy tylko zmiana nawyków żywieniowych.
Nadciśnienie pierwotne
Ten rodzaj nadciśnienia nazywany jest także samoistnym z uwagi na fakt, że medycyna nie potrafi ustalić przyczyny występowania tej przypadłości. Stan wysokiego ciśnienia występuje u osób, których wyniki badań mieszczą się w normie, co świadczy o tym, że organizm jest całkowicie zdrowy. U niektórych pacjentów przypadłość wywołana jest:
- zbyt małą ilością ruchu w ciągu dnia
- paleniem papierosów
- przyjmowaniem leków antykoncepcyjnych
- piciem dużych ilości kawy lub napojów energetyzujących
- ukrytą nerwicą
- brakiem potasu
- przyjmowaniem leków przeciwbólowych
Nadciśnienie wtórne
Ten rodzaj nadciśnienia tętniczego nazywany jest również objawowym, ponieważ jest skutkiem innej choroby organizmu. Diagnoza opiera się na znalezieniu przyczyny, którym jest stan choroby. Następnie pacjent poddawany jest leczeniu właściwemu, w celu usunięcia stanu chorobowego. W tym czasie najczęściej podawane są leki obniżające ciśnienie tętnicze, aby zapobiec powikłaniom. Przypadłość często pojawia się u osób:
- chorują na cukrzycę
- cierpią na miażdżycę tętnic wywołaną wysokim stężeniem złego cholesterolu LDL
- z chorobami neurologicznymi
- z niewydolnością nerek
- wadami wrodzonymi serca i układu krążenia
- chorują na nadkrwistość
- mają problemy z układem oddechowym
Nadciśnienie tętnicze – najczęstsze objawy
Nadciśnienie tętnicze może mieć wiele objawów, w zależności od organizmu. Warto pamiętać, że nie wszystkie symptomy tej przypadłości występują jednocześnie. Należą do nich:
- przewlekłe bóle głowy, często o charakterze pulsującym
- zawroty głowy, najczęściej podczas chodzenia
- zaburzenia wzroku
- szum lub pisk w uszach
- mdłości
Nadciśnienie tętnicze – leczenie
Leczenie nadciśnienia tętniczego zależy od jego przyczyny. Jednak najczęściej podawanymi lekami są środki na obniżenie ciśnienia, które zapobiegają poważnym powikłaniom, np. udar mózgu lub zawał serca. Leki te mogą być przyjmowane codziennie lub doraźnie, w zależności od wskazań lekarza. Jeśli przyczyną nadciśnienia jest stan choroby organizmu to leczenie opiera się na jego wyelimonowaniu.
Warto pamiętać o diecie bogatej w warzywa i owoce i jednocześnie ubogiej w tłuszcze zwierzęce. Poza tym, ,,naturalnym lekiem” jest ruch, o który należy dbać.